Magyarország a 15., Románia a 46. az éremtáblán

Látványos záróünnepséggel ért véget tegnap a nyári olimpia Tokióban. A hivatalosan 32. ötkarikás játékokon a legtöbb érmet az Amerikai Egyesült Államok gyűjtötte, éppen csak megelőzve Kínát, a házigazda Japán pedig történelme legjobb olimpiai teljesítményét nyújtva lett harmadik. Az éremtáblázaton Magyarország a 15., Románia a 46. helyet tudhatja magáénak. A hétvégi versenyszámok is tartogattak izgalmakat, a hajrában is szereztek néhány érmet a magyar sportolók, Románia ugyanakkor nem gyarapította éremi számát. Véget ért tegnap Tokióban a nyári olimpia. A szervezők alaposan kitettek magukért, látványos záróünnepséget szerveztek a végére. Az éremtáblázat tetején az Amerikai Egyesült Államok végzett, őket követte Kína, a házigazda Japán lett a harmadik. Mögöttük a közvetlen élmezőnyben Nagy-Britannia, az orosz csapat, Ausztrália, Hollandia, Franciaország, Németország és Olaszország következik. Magyarország a 15., Románia a 46. helyet foglalta el a Japán fővárosban megrendezett olimpiai játékok végén. Atlétikai számok mérlege Három világcsúcs és 12 olimpiai rekord született a tokiói olimpia atlétikai versenyein, 83 ország ért el döntős helyezést. A nemzetközi atlétikai szövetség (WA) összegzése szerint 43 nemzet atlétái állhattak dobogóra, és 23 ország szerzett aranyérmet. A csúcsok száma, beleértve a 28 kontinentális, valamint 151 országos rekordot, történelmi az ötkarikás játékokat tekintve. Tizenkét országot leszámítva a többi csak atlétikában szerzett olimpiai medált Tokióban, míg Burkina Faso és India éremszerzésével pedig már 100 fölött van az érmet nyert nemzetek száma. A legeredményesebbnek ezúttal is az Egyesült Államok bizonyultak, pedig sprinterei az 1976-os montreali és a legutóbbi, riói játékok után harmadszor zárták aranyérem nélkül az egyéni számokat. Az amerikaiak 26 érmet gyűjtöttek, ebből hét az arany. Az új generáció megjelenését mutatja, hogy 14 atléta állhatott dobogóra a 23 éven aluli korosztályból, közülük hat diadalmaskodott. A hétvége magyar érmesei A hétvégén is szereztek néhány érmet a magyar sportolók. Kovács Sarolta női öttusában lett harmadik. A kiváló sportoló bár 2016-ban egyéniben világbajnok lett, mégis a tokiói olimpián megszerzett bronzérmét tekinti pályafutása csúcsának. – Ez a karrierem legszebb pillanata – jelentette ki lelkendezve a versenyző, aki ezt azzal indokolta, úgy tűnt, két-három hónapja majdnem minden elúszott számára a térdsérülése miatt. Március végén megműtötték, aztán trombózis alakult ki, így két hónapig nem tudott edzeni és készülni. – Ezért van az, hogy ezt lelkileg sokkal nagyobb sikernek élem meg – mondta. Kovács Sarolta arról is beszélt, hogy ebben a rendkívül nehéz időszakban sokat segített neki a mentáltrénere. Ahogy fogalmazott, „fekve az ágyban csakis mentálisan” tudott készülni. Felidézte, hogy bár edzeni nem tudott, de elment társaival az edzőtáborba is, hogy legalább magába szívja az ottani levegőt. A friss bronzérmes, akinek egyik edzője az olimpiai bajnok Vörös Zsuzsanna, elárulta, a kulcs az volt, hogy pont ugyanúgy kizárólag önmagára koncentrált, mint a Moszkvában szerzett világbajnoki címe alkalmával. Nem tudta, ki van előtte és ki van mögötte, úgy érezte, mintha csak ő lenne a pályán, és hagyta, hogy a szíve vigye előre. Hárspataki Gábor karatéban 75 kilogrammos súlycsoportban lett olimpiai harmadik. Szeleburdi, közvetlen emberként jellemezte magát. Elmondta, még egy-két hétig örül ennek a „gyönyörű” éremnek, aztán a következő feladatokra összpontosít. Az anyaországi sportoló az azeri Rafael Agajev elleni elődöntőről úgy vélekedett, ellenfele első akciója nem volt egyértelmű, egyébként szinte mindenre pontot kapott, ő pedig inkább 7-6-os vereséget szenvedett volna, mint 7-0-ást. Hozzátette, olyan jól sikerült a hathetes olimpiára való felkészülése, hogy annak bronzérem lett a vége. Az ötkarikás bronzéremig tartó út szerinte 2016. augusztus 3-án kezdődött, amikor Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke bejelentette, hogy a karate bekerült a tokiói programba. – Akkor az edzőmmel elhatároztuk, hogy szeretnénk részt venni az ötkarikás játékokon. Rengeteg arany-, ezüst- és bronzérmet szereztünk együtt. Persze voltak mélypontok is, például, amikor az Európa-bajnokságon az első körben kikaptam. De nagyon jó a kapcsolatunk, mint egy apa-fiú párosnak. Én lelki küzdőalkat vagyok, akinek szüksége van egy ilyen támogatásra – nyilatkozta a 25 éves karatés. A slusszpoén a végére maradt: a magyar férfi vízilabda-válogatott bronzérmet szerzett a tokiói olimpia zárónapján. Märcz Tamás szövetségi kapitány Európa-bajnok csapata 9–5-re verte a spanyolokat a harmadik helyért kiírt találkozón. A férfiak legutóbb a 2008-as, magyar diadallal zárult pekingi játékokon állhattak dobogóra. Magyarország mindkét nemnél érmet szerzett a tokiói pólótornán, szombaton a női együttes ugyancsak megnyerte a bronzmeccset. Magyarország vezeti vízilabdában az olimpiai örökranglistát, a 9 arany- és 3 ezüst- mellett ez volt a negyedik megszerzett bronzérme.