Készül a sportstratégia (12.)
Hargita megye sportstratégiája úgy készül, hogy mindenki számára érthető és megvalósítható legyen. Ennek érdekében szeretnénk, ha mindenki sorozatunkon keresztül betekintést kapna a stratégia miértjéről.
Azt a tényt, hogy a sportot bármikor el lehet kezdeni, vagy újrakezdeni, legjobban a veterán sportok létezése bizonyítsa. Hargita megyében nagyon sok volt sportoló – közösen kezdő felnőttsportolókkal – versenysportolókat megszégyenítő rendszerességgel edz. Mindezt teljes mértékben a sport iránti szeretetből.
A veterán sportot sokan megmosolyogják, de alapjába véve a társadalom minden rétegének csak hasznot nyújt. Természetesen nem szabad összetéveszteni az eredmények „súlyát” a felnőtt versenysportokkal, de a veterán edzéseken/versenyeken kötött barátságok nagymértékben hozzájárulnak az adott sport fejlődéséhez. Legyen szponzoráció vagy fontos kapcsolati tőke által.
Ennek a mozgalomnak a fontosságát az alábbi 10 pontban mutatjuk be:
1. Egészségmegőrzés és -javítás. A veterán sport segít az idősebb korosztálynak fenntartani aktív életmódjukat, csökkentve ezzel a szív- és érrendszeri problémák, elhízás és egyéb krónikus betegségek kockázatát. A rendszeres mozgás segíti az izmok, csontok és ízületek egészségét, elősegítve a mozgáskoordináció fenntartását.
2. Szociális kapcsolatok és közösségépítés. A veterán sporttevékenységek erősítik a társas kapcsolatokat, csökkentik az egyedüllét érzését, és segítik a közösségi kötelékek kialakítását. Ezek a tevékenységek életvidám közösséget hoznak létre, ahol az emberek együtt élvezik a sportolás örömét és támogatják egymást.
3. Az életminőség javítása. A rendszeres testmozgásnak pozitív hatása van az életminőségre, és a veterán sport lehetőséget nyújt az idősebbeknek az aktív életvitelre.
4. Az életkorral járó kihívások leküzdése. A veterán sport segíti az idősebbeket a fizikai és mentális kihívások ellenére is aktívak maradni, fenntartva mozgáskoordinációjukat és egyensúlyukat.
5. Példaértékű szerep a fiatalabb generációk számára. Az idősebb sportolók példaértékűek lehetnek a fiatalabb generációk számára, inspirálva őket az aktív életmód és egészséges életvitel iránt.
6. Társadalom számára hozzáadott érték. Az aktív idősebb generációk hozzájárulnak egy egészséges társadalom kialakításához, csökkentve az egészségügyi rendszer terheit és erősítve a társadalmi összetartást.
7. Rugalmasság és alkalmazkodás. A veterán sport lehetőséget ad az idősebbeknek az olyan sportágak kipróbálására, amelyek alkalmazkodnak az életkori változásokhoz és szükségleteikhez.
8. Életkorbarát infrastruktúra. A veterán sport népszerűsítéséhez szükséges életkorbarát sportlétesítmények és programok kialakítása támogatja az idősebbek aktív részvételét a sportban.
9. Sportálmok elérése. Második esélyt ad minden olyan sportolónak, mely versenysport-karrier alatt nem tudta elérni a tervezett eredményt, itt elérheti azokat a címeket, melyekre mindig is vágyott (országos és világbajnoki címek)
10. Sportolni versenydrukk nélkül. Lehetőséget ad minden olyan sportolónak, amelyek nem szerették a versenyzéssel járó feszültséget, hogy szívvel-lélekkel élvezze a mozgás örömét.
Ábrahám Előd-Lajos