Holnap rajtol a 40. Dakar-rali
Jubileumi rajtra készülnek holnap Peru fővárosában a Dakar-rali résztvevői: Limából negyvenedik alkalommal rajtolnak el a legnagyobb sivatagi autós, motoros, kamionos és homokfutó versenyzők. Ugyan a nevében Dakar a viadal, 2009-től viszont Dél-Amerika a verseny helyszíne. Tizedszer vágnak neki a versenyzők a dél-amerikai kontinensen a Dakarnak.
[caption id="attachment_62935" align="aligncenter" width="2048"] Nyolcadszor indul a Dakar-ralin Gyenes Emánuel[/caption]
A Dakar-rali története egy francia milliárdos nevéhez kötődik. Thierry Sabine 1977-ben az elefántcsontparti Abidjan és Nizza között tartott versenyen eltévedt a Líbiai-sivatagban, és ugyan életveszélyben volt sokáig, ám mégis hazaért Franciaországba. Ekkor döntötte el, hogy szervez egy, a Szahara-sivatagot átszelő autós- és motorosversenyt. A francia létrehozott egy sportszervezetet (Amaury Sport Organisation, ASO), majd a tettek mezejére lépett, és 1978 december 26-án Párizsból kilencven motoros, nyolcvan autós és tizenkét kamionos vágott neki a tízezer kilométeres távnak, 1978. január 14-én 24 motoros és ötven autós, valamint tizenkét szervizkamion érte el Szenegál fővárosát, Dakart. 1991-ig Párizsból indultak a versenyzők, és Dakar volt a cél, 1992-ben viszont a francia fővárosból Fokvárosig zajlott a verseny, egy évvel később visszatértek a régi útvonalhoz, majd 1994-ben Párizsbban volt a rajt és a cél is, hiszen Dakarból visszafordult a mezőny.
A következő két évben Granada és Dakar között versenyzett a mezőny, 1997-ben pedig már Európát sem érintették a versenyzők, hiszen Szenegál fővárosa volt a kiinduló- és az érkező pont is. 1998-ban Párizs, 1999-ben pedig újra Granada volt a rajt helyszíne, 2000-ben pedig a francia fővárosból indult a mezőny, majd Dakar érintésével Kairóban értek célba. 2001-ben megint az eredeti útvonalat jelölték ki a szervezők, és ekkor nyerte meg a viadalt először női pilóta: a német Jutta Kleinschmidt bizonyult a leggyorsabbnak az autósok között. 2002-ben Arras, egy évvel később Marseille, 2003-ban Clemont Ferrand volt a kiindulópont, 2004-et leszámítva, amikor a Sínai-félszigeten, Sarm-el-Sejkbe érkezett a mezőny, Dakar volt a céltelepülés. 2005-ben Barcelona, 2006-ban és a rákövetkező évben Lisszabonból vágott neki a mezőny a sivatagi versenynek Dakarig, ám ekkor senki nem gondolta, hogy a 2007-es lesz az utolsó viadal, amelyet az afrikai kontinensen tartanak.
A terrorveszély miatt a 2008-as Dakart az indulás előtt két nappal mondták le a szervezők, pedig már a versenyzők készen álltak a nagy futamra. 2009-től Dél-Amerika lett a Dakar-rali helyszíne, holnap immár tizedik alkalommal vágnak neki a résztvevők a legnagyobb sivatagi autós és motoros terepversenynek.
Dél-Amerikába költözésekor kibővült a kategóriák száma is, immár nemcsak autósok, motorosok és kamionosok, hanem homokfutók (quadok), tavalytól pedig UTV-k (bukókerettel ellátott, hagyományos kormánnyal rendelkező, kétüléses homokfutó) is rajthoz állnak a versenyen.
A 40. Dakar-rali holnap Limában kezdődik, az első öt szakaszt Peruban teljesíti a mezőny. A 6. szakasz során érik el a versenyzők Bolíviát, az etap célja La Pazban lesz, és ott töltik a résztvevők a viadal egyetlen pihenőnapját is. Két bolíviai szakasz után január 15-én éri el a mezőny Argentínát, ahol öt szakasz megtétele után Córdobában lesz a cél január 20-án.
A résztvevők
Tizennégy szakasz, közel kilencezer kilométer – amelyből több mint 4500 gyorsasági szakasz –, 54 országból összesen 525 sportoló, 337 jármű – ezek a 401. Dakar-rali statisztikai adatai. A rajtnál 190 motoros, homokfutós és UTV-s, 105 autós és 42 kamionos lesz – áll a viadal honlapján.
Nyolcadik Dakarjára készül Gyenes Emánuel, a Szatmárnémetiben született motoros 2007-ben állt először rajthoz a viadalon, 2009-ben a második szakaszon feladta a versenyt. Legjobb eredményét összetettben 2016-ban érte el, amikor a 14. helyen zárt, ám a 2011-es és a 2015-ös kiíráson megnyerte a motorosok maratoni kategóriáját. Gyenes egy KTM 450 Rally Replica nyergében próbálja meg teljesíteni nyolcadik Dakar-raliját.
A kecskeméti Dési János hatodszorra áll rajthoz a Dakar-ralin, idén egy KTM 450 Factory Replica nyergében versenyez, legjobb eredményét 2014-ben érte el, akkor az 51. helyen zárt.
Szalay Balázs tizenharmadszor vág neki a sivatagi versenynek, a magyar autós egy Opel Crossland X-szel próbálja meg elérni a célt Bunkóczi László navigátorával. A magyar versenyző négyszer adta fel a versenyt, háromszor indult a Dakar új útvonalán, és itt érte el legnagyobb sikerét 2012-ben, amikor az összetett huszadik helyén zárt. 2013 után először tér vissza a Dakar-ralira.
Az idei Dakar-ralin is három gyártó és pilótáik harcát lesz érdemes figyelni. A Peugeot a kétkerék-meghajtású 3008DKR Maxit vitte el Dél-Amerikába, a francia gyártó autóit Stéphane Peterhansel, Carlos Sainz, Cyril Despres és Sébastien Loeb vezeti majd. A Toyota Gazoo Giniel de Villiers, Nasser Al Attiyah és Bernhard ten Brinke-ben bízik, a Mini pedig a Nani Roma, Mikko Hirvonen és Orlando Terranova alkotta trióval próbálja meg a végső győzelmet megszerezni.
HN-összeállítás