Felavatták az új jégpályát
Egész napos program keretében pénteken átadták Csíkszeredában a Dendrológiai-parkban a Székelyföldi Jégkorong Akadémia által kivitelezett új jégpályát, amely a helyi önkormányzat döntése értelmében ezentúl a Molnár Lajos nevet fogja viselni. A beruházás összértéke 775 ezer euró.
[caption id="attachment_45456" align="aligncenter" width="1000"] Ráduly Róbert Csíkszereda úttörő jellegét hangsúlyozta a sportágban Fotó: László Csaba[/caption]
Számos érdeklődő, illetve hivatalosság jelenlétében hivatalosan is átadták Csíkszeredában a Dendrológiai-parkban létesített új sátortetős mobil jégpályát. A Székelyföldi Jégkorong Akadémia (SZJA) által kivitelezett beruházás első komoly infrastrukturális mérföldkő az intézmény életében, amelyet az ígéretek szerint továbbiak követik Székelyföldön. Az újonnan létesített pályát Csíkszereda városa fogja működtetni és első lépésként a múlt heti tanácsülésen nevet is kapott a jégpálya, amelyet ezentúl Molnár Lajos Jégpályának fognak hívni.
A pénteki napon a SZJA bőséges programkínálatot állított fel. A reggeli órákban hokiverbunkot tartott, majd Mesehetes-koncert következett egybekötve egy ingyenes közkorcsolyázással a gyerekek számára.
Ezt követte a hivatalos átadó, amelyen felszólalt Tánczos Barna szenátor és egyben a SZJA-t működtető Mens Sana Alapítvány elnöke, Kelemen Hunor, a Románia Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke, Brendus Réka, a magyar Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának főosztályvezetője, Zsigmond Barna Pál volt főkonzul, Újpest alpolgármestere, a MJSZ (Magyar Jégkorong Szövetség) elnökségi tagja, illetve Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere.
Köszönetnyilvánítás és felkérés
A házigazda szerepében Tánczos Barna kezdte a beszédek sorát, aki köszönetét fejezte ki a magyar kormánynak, hogy rábólintottak az akadémia létrehozására, továbbá a helyi önkormányzatok támogatására, akik teljes mellszélességgel az ügy mellé álltak. Hangsúlyozta, „új időszámítás kezdődött el” a térség jégkorongéletében.
Kelemen Hunor felelevenítette az akadémia létrehozásának történetét, majd reményét fejezte ki, hogy a jövőben több tehetséges fiatal jégkorongozó kerül ki az akadémia műhelyéből, akik öregbíthetik a régió hírnevét, illetve további sportsikereket érhetnek el a magyar címeres mezben.
A magyar kormány részéről Brendus Réka, illetve Zsigmond Barna Pál elmondta, bíznak abban, hogy a fejlesztéseknek köszönhetően egyre több gyerek kezd jégkorongozni, hiszen ez az érdeke a Magyar Jégkorong Szövetségnek is.
Zárásként Ráduly Róbert Kálmán szólalt fel, aki ismertette, hogy miért esett a helyi önkormányzat választása Molnár Lajos személyére, amikor a jégpályának nevet adtak, továbbá felelevenítette, hogy miként létesült Csíkkarcfalván jégpálya. Kidomborította, a Székelyföldi Jégkorong Akadémiának lehet akármilyen széles utánpótlásbázisa, ha nem lesz egy felnőttcsapat, amely zászlóshajója lenne a térségnek. E csapat pedig véleménye szerint Csíkszereda kell legyen, annak a városnak a felnőttcsapata, amelyből Bukaresttől Székesfehérváron át „sokan táplálkoztak, vagy épp táplálkoznak”. Zárásként megkérte az RMDSZ elnökét, amely párt kívülről támogatja a jelenlegi kormányt, hogy politikai erejét latba vetve erőnek erejével távolítsák el pozíciójából a Csíkszeredai Sportklub jelenlegi elnökét, Hodos Lászlót.
További beruházások várhatók
Nagy Attila, az akadémiát működtető, a római katolikus egyház által létrehívott Mens Sana Alapítvány ügyvezető igazgatója elmondta: a mozgatható jégpályarendszer a következő tíz évben Csíkszeredában fog működni, az ilyen típusú létesítmény előnye, hogy máshol is felállítható. Becslése szerint a csíkszeredai műjégpályát várhatóan 5-6 ezer gyerek fogja látogatni. Szerinte idén további két mobil sátortetős műjégpályát állítanak fel, Sepsiszentgyörgyön és Gyergyószentmiklóson. Ezeket a létesítményeket, akárcsak a most felavatott csíkszeredait, a helyi önkormányzat működteti. Mindhárom műjégpálya a magyar kormány támogatásából valósul meg. Nagy Attila közölte: a csíkszeredai körülbelül 775 ezer euróba került, ami magában foglalja a teljes pályarendszert, annak elemeit, valamint a talajelőkészítési és a felállítási munkálatokat egyaránt.
A Székelyföldi Jégkorong Akadémia valamennyi olyan székelyföldi központot és egyesületet támogat, amelyek 14 éves korig utánpótlás-neveléssel foglalkoznak. Edzői továbbképzést, edzői bérkiegészítést biztosít, emellett a magyar bajnoki rendszerbe benevezett nyolc csapat költségeit fedezi, valamint összetartásokat szervez.
Darvas Attila