Csíki bachatabajnokok
Csíkszeredából indulva egy kicsi klub versenyzőiként a Zaiba Anikó–Magyar Barnabás páros bachata profi magyar bajnoki címet szerzett a hétvégén Balatonfüreden, legyőzve azt a párost, akik az elmúlt három évben állhattak a dobogó legfelső fokán.
A bachata egy karib eredetű, a salsánál lágyabb hangzású, melankolikus hangulatú latin zenei stílus, 2002-től bekerült az autentikus latin táncversenyek versenyezhető kategóriái közé, amelynek hatására a bachata gyors fejlődésnek indult, és a salsa táncos bulik kísérő műfajaként mára már az egész világot meghódította. – A világ egyik legerotikusabb tánca, és körülbelül öt éve került be a köztudatba – tudtuk meg Magyar Barnabástól. Kérdésünkre elmondta, ötéves kora óta táncol, latin versenytánccal kezdte Magyarországon, 10 éves korában tanulta meg a salsát, a bachatát pedig két éve oktatja, amikor Csíkszeredába költözött. Hozzátette, világsztárok videói alapján tudja fejleszteni magát.
Zaiba Anikóval, a Tóth Larisa Táncstúdió oktatójával mindössze két hónapja táncolnak együtt, miután előző partnerével nem tudták folytatni a felkészülést. Elmondása szerint egy koreográfia kidolgozására elég egy hónap, amit 2-3 hónapig érdemes gyakorolni, így ők az idő rövidsége miatt napi hat órát táncoltak.
A Balatonfüreden megrendezett IV. Bachata Magyar Bajnokság alatt három kategóriában (amatőr, félprofi és profi) mérettethették meg magukat a versenyzők. A profi kategória nemzetközi verseny, amely két fordulóból állt: egy maximum háromperces koreográfiából és improvizációból. Ebbe a kategóriába négy pár nevezett, végül a zsűri döntése értelmében a csíkszeredai páros győzött. – Nem számítottunk győzelemre, hiszen kevés volt az idő, amíg gyakoroltunk, és egy olyan páros ellen versenyeztünk, akik Magyarországon az elmúlt három évben szinte mindent megnyertek, sőt számos külföldi versenyt is. De végül összejött – mondta. További terveikről elárulta, céljuk a világbajnokságra való kvalifikáció, amelyet vagy augusztusban egy balatoni fesztiválon vagy októberben a szintén All Stars Fesztiválon szerezhetnek meg.
A csíkszeredai latintánc-oktatásról megtudtuk, egy kicsit lappang jelenleg, hiszen öt éve folyik az oktatás, így a táncolni vágyók nagy része már kipróbálta, de van egy 20-30 fős csoport, akik minden rendezvényen ott vannak. Sepsiszentgyörgyön és Székelyudvarhelyen viszont sokan járnak az órákra. Ugyanakkor arra biztat mindenkit, próbálja ki, hiszen egy olyan világot nyit meg, amit semmilyen más kikapcsolódás nem nyújt.
Háromszéki Eszter