Hirdetés

Beszélgetés Nagy Attila Ferenccel, a Román Jégkorongszövetség elnökével

A Román Jégkorongszövetség elnöke, Nagy Attila Ferenc a szövetség fejlődéséről, az utánpótlás-nevelésről, valamint a közelgő, 2025-ös jégkorong-világbajnokság megszervezéséről beszélt lapunknak. Mint mondta, a szövetséget az a cél vezérli, hogy Románia a nemzetközi jégkorong színpadán is kiemelkedő szereplővé váljon.

Vlaicu Lajos
Beszélgetés Nagy Attila Ferenccel, a Román Jégkorongszövetség elnökével
Nagy Attila. Eredményei vannak, de terve még több Fotó: Gidófalvi Róbert

– A Bukaresti Ítélőtábla döntése alapján ön vezetheti a honi szakágat. Mi történt a szövetség háza táján a döntés óta?

– Tavaly márciustól finanszírozást kaptunk a minisztériumtól, ami lehetővé tette a válogatott események megszervezését és a csapatok felkészülését nemzetközi tornákra. Az anyagi források korlátozottak voltak, de sikerült eredményesen pályázni a Nemzetközi Jégkorongszövetségnél újabb támogatásokért. Dolgozunk a játékvezető-képzés fejlesztésén, elindítottuk az edzők szakmai továbbképzését is. A Hidroelectrica vállalattól jelentős támogatást kaptunk, amit az utánpótlás-válogatottak felszerelésére, a nemzetközi tornákon való részvételre használtunk.

– Melyek voltak a legfontosabb célkitűzések, melyeket sikerült egy szűk év alatt elérni?

– A legfontosabb, hogy a Nemzetközi Jégkorongszövetséget (IIHF) meggyőztük, hogy a hazai jégkorongszövetség komolyan veszi feladatát, s hogy a mostani vezetőség más, mint az előző. Ennek kézzelfogható példája, hogy megkaptuk a férfi felnőtt divízió 1/A-s jégkorong-világbajnokság megszervezésének jogát, amelyet idén április 27. és május 3. között, Sepsiszentgyörgyön rendezünk meg. Másik fontos cél a hazai bajnokságok rendszerezése, illetve olyan bajnoki kiírások összeállítása volt, amelyeknél meg tudjuk tervezni a megfelelő számú és minőségű idényt valamennyi korosztály számára. Ezen a téren sokat haladtunk.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

– Beszélne a jégkorong jelenlegi helyzetéről hazai viszonylatban?

– Erősödtünk a hazai bajnokságok színvonalában, lebonyolításában. Változtattunk a korosztályos bajnokságok besorolásán, amely hosszú távon a hazai felnőttbajnokság előnyére válik. Jelenleg az U20-as bajnokságban hat csapat versenyez egymással, ennyi csapat korábban nem indult ebben a korosztályban. Az U17-esnél nyolc csapat érdekelt, U16-ban és a kisebbeknél akár három különböző értékcsoporttal is számolhatunk, kezd kialakulni egy jó utánpótlásrendszer.

– Szabályokat is módosítottak az utánpótlás fejlesztése érdekében. Beszélne ezekről, illetve hogyan látja a jégkorong-utánpótlás helyzetét?

– Erős változtatás volt a hazai felnőtt bajnokságban a légiósok számának korlátozása, hogy minél több fiatal kapjon játéklehetőséget, legyen jövőképe. Most még kevés az U17-es és U20-as játékosunk országos viszonylatban, de azon vagyunk, hogy ezekből a korosztályokból is a lehető legtöbb fiatalnak adjuk meg a lehetőséget a felnőttek között. A következő években borítékolható az újabb jégpályák építése, közelebbről a sepsiszentgyörgyi és a marosvásárhelyi, de építik a gyergyóremetei jégpályát is, és minden bizonnyal Bukarestben is épül még. Az elmúlt évtizedben utánpótlás-nevelésben dolgoztam, folyamatosan kaptam visszajelzést a klubcsapatoktól, hogy a rendszerből nem érkeznek olyan játékosok, akik beépíthetők a felnőttcsapatokba. Ezzel nem értek egyet. Egyértelmű, hogy nehéz olyan topjátékosokat nevelni, akik rögtön az első két sorban kapnak lehetőséget, mert azokban a sorokban a hazai bajnokságban a honi felnőttválogatottak, valamint légiósok kapnak többnyire lehetőséget. Ahhoz a szinthez egyelőre nehéz játékost nevelni, viszont az vitathatatlan, hogy azok a fiatalok, akik bizalmat és játéklehetőséget kapnak, egy-két éven belül megállják a helyüket. Természetesen nem azok az egyesületek lesznek a mezőny legerősebb csapatai, akik a hazai nevelésű játékosokra építenek kizárólag, de ha sikerül egy ilyen magot kiépíteni, néhány tapasztaltabb hazaival és két-három légióssal kiegészítve, közép- és hosszú távon biztosan versenyképes csapatokká válnak. Ugyanakkor arra is figyelünk, hogy bővítsük a szakmai stábot, mert kevesen vagyunk, emiatt nem is tudunk egyelőre olyan szakmai munkát végezni, amelyet célul tűztünk ki. Még többet szeretnénk foglalkozni az utánpótlás-neveléssel, az edzőképzéssel és a játékvezető-képzéssel, utóbbi is prioritás. Ezen a területen érezhető a lemaradásunk, de már elindítottuk a képzési folyamatot. Az utánpótlásközpontokat megerősítjük, az ehhez megfelelő infrastruktúra ki­építése elengedhetetlen. Gyorsítanunk kell ezeket a lépéseket, hogy a hazai hokit nagyobb ütemben fejlesszük. Ebben már van tapasztalatunk a Székelyföldi Jégkorong Akadémia felépítésével, ahol párhuzamosan kilenc alközponttal dolgoztunk, és ennek köszönhetően létezik még olyan utánpótlás-nevelés az országban, amellyel az első huszonöt hokinemzet között vagyunk. Az utánpótlásban számos eredményt tudunk felmutatni, hiszen jelenleg az U18-as és U20-as romániai válogatott is ezekre a játékosokra épül. Nyolc év alatt ennél kiugróbb eredményeket nehéz elérni, de sokat fejlődtünk, jó az irány.

– Milyen rövid és hosszú távú terveik vannak?

– Rövid távú céljaink között szerepel a közelgő hokivébé megszervezése, amivel szeretnénk beírni magunkat a jégkorong történetébe, a szervezés és a sportág szempontjából egyaránt. Szeretném, ha az összes válogatottunk a világranglista húszas listáját közelítené. A női jégkorongot is megerősítenénk, nem titkolt célunk, hogy fel szeretnénk zárkózni a világ középvonalához. Sok munka vár még ránk, amíg eljutunk addig, hogy a világ elitjégkorong-nemzeteivel egy lapon említsenek. Külföldi szakembereket is szeretnénk bevonni a munkánkba, akik segítenének edzőink és játékvezetőink képzésében. Hangsúlyt kell helyeznünk a sportág marketingjére is, mert igencsak hadilábon állunk ezen a téren.

– Beszélne a tisztséggel járó legnagyobb személyes kihívásokról?

– A tisztséggel járó legnagyobb kihívás a szervezési munka, az érdekek egyeztetése, hiszen nyilván mindenki a saját elképzelését akarja érvényesíteni, de arra is kell figyelnünk, hogy döntéseink a sportág fejlődését szolgálják. A szövetségen belüli viharos múltat le kell zárjuk, szeretném biztosítani a szövetség számára a fejlődéshez szükséges erőt és támogatást.
Vlaicu Lajos



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!