A kontinensbajnokság legjei: Cristiano Ronaldo lett az Európa-bajnokság gólkirálya

Mint minden nagyobb sporteseményt követően, a hétfőn éjfél után véget ért labdarúgó-Európa-bajnokságot követően is készült egy átfogó statisztika, amelyet az Európai Labdarúgó Szövetség honlapján tettek közzé. Az alábbiakban ebből a statisztikai adatokból olvashatnak egy átfogó összeállítást. Csapatstatisztikák Az Európa-bajnokságon ötvenegy találkozót játszottak, ezeken összesen 142 gól született, ez 2,79-es gólt jelent átlagban meccsenként. Az első negyedórában 13, a 16 és 30. perc között 16, míg a 31. perctől a szünetig 18 gól született, az első félidő ráadásában pedig öt találat esett. A pihenőt követő első negyedórában harminc, a 61 és 75. perc, valamint a rendes játékidő utolsó negyedórájában egyaránt 24, míg a rendes játékidő hosszabbításban öt találat született. A harmincperces hosszabbítások során összesen hét találat született, ebből az első negyedórában öt, a második tizenöt percben pedig kettő. A csoportkörben nyolc, a kieséses szakaszban négy döntetlen született, ez utóbbi találkozókon büntetőpárbaj döntötte el a továbbjutást, egy esetben pedig az Európa-bajnoki címet. Mindössze két mérkőzés zárult gól nélkül az idei kontinensbajnokságon. A legtöbb gólt (13) az olasz és a spanyol válogatott szerezte. Jobb lábbal az olaszok és a spanyolok lőttek a legtöbb gólt (8), a legeredményesebb ballábasok a spanyolok voltak (6 góllal), míg fejjel az angolok értek el a legtöbb találatot (5). Az olasz és a spanyol játékosok tíz gólt szereztek az ellenfél tizenhatosán belül, míg a dánok négyszer voltak eredményesek a büntetőterületen kívülről és ezzel listavezetők lettek. A legtöbb tizenegyest a rendes játékidőben a portugálok értékesítettek (3). A legtöbb kapu irányába leadott lövés az olaszoké volt (128), a legtöbb kapu területére leadott lövésben a spanyolok bizonyultak a legjobbnak (43), míg a legtöbb, a védelem által blokkolt lövésük (33) az olaszoknak volt. Labdabirtoklásban a spanyolok zártak az élen (66,8%), ők passzoltak a legtöbbet (5239) és a legpontosabban, hiszen átadásaik 89,3%-ban célba értek. A legtöbb szabadrúgást is a spanyolok végezték el (121), a legtöbb támadást is ők vezették (432), illetve a legtöbb szögletet is a spanyolok rúgták (47). Az olasz csatárokat kapták lesen a legtöbbször (28), a legtöbb cselt a két Eb-döntős játékosai mutattak be (121), az olaszoké volt a legtöbb labdaszerzés is (291) és a legtöbb cselblokkolást is az Európa-bajnokok mutattak be (99). A legtöbb védést a svájci hálóőr jegyzett (21), a legtöbb gólt az ukránok kapták (10), a szlovák és a portugál kapus egyaránt két öngólt kapott, és ezzel vezetik ezt a mutatót. A legtöbb szabálytalanságot (93) az olasz játékosok követték el, a legtöbbször az olaszok és a spanyolok ellen szabálytalankodtak (100). A legtöbb sárgalapos figyelmeztetést (12) az olasz játékosok kapták, míg a legtöbb piroslapot Wales focisai kapták (2). Egyéni statisztikák A gólkirályi címet a portugál Cristiano Ronaldo kapta öt találattal, ugyanennyi gólt lőtt a cseh Patrik Schick is, ám a portugál sztárnak volt egy asszisztja, emiatt lett első ebben a mutatóban. A legtöbb gólpasszt (4) a svájci Zuber adta, a legtöbb pályán töltött perce az olasz kapusnak, Donnarummának volt (719). A magyar Loïc Négó és az olasz Leonardo Spinazzola érte el a legnagyobb sebességet szaladásban (33,8 km/óra), a legtöbbet – 86,6 kilométert – az olasz Jorginho szaladt a pályán. A kapu irányába a spanyol Dani Olmo lőtt a legtöbbet (20), míg a legtöbb kapu területére leadott lövése Schicknek és a spanyol Moratának volt (9). A legpontosabb passzoló Reece James lett, akinek 85 átadásából 84 célba ért (99%), igaz, csupán egy mérkőzésen lépett pályára az angol védő. A legtöbb passzt a spanyol Laporte indította (689), átadásai közül 658 célba is ért, ebben is ő az első. A legtöbb beadást a skót Robertson adta (32), amelyből 12 célba is ért, legtöbb szabadrúgást az olasz Bonucci végzett el (26). Legtöbb cselt (34) az angol Sterling mutatott be, a legtöbb szögletet (19) a spanyol Koke végzett el, az orosz Dzjubát és az olasz Belottit kapták el a legtöbbször (7) lesen. A legtöbb szerelést a svájci Akanji és az olasz Jorgonho neve mellett jegyeztek (46), a kapusok közül a svájci Sommer védte a legtöbb lövést (21), a legtöbb gólt (10) az ukrán Buscsan kapta. A rendes játékidőben hat kapus fogott meg büntetőlövést – a dán Schmeichel, az ukrán Buscsan, az északmacedón Dimitrievski, a finn Hradecky, a szlovák Dúbravka és a francia Lloris –, a legtöbb vetődést (9) is az északmacedón hálóőr mutatta be. A legtöbb kapott gól nélküli meccset (5) a kapusok közül az angol Pickford mondhat magáénak. A legtöbb szabálytalanságot (15) a dán Delaney követte el, a legtöbb szabálytalanságot (18) Jorginho ellen követték el. A legtöbb sárgalapos figyelmeztetést (3) az angol Maguire és a lengyel Krychowiak kapta, míg a kiállítás sorsára hat játékos került – Krychowiak, a svájci Freuler, a svéd Danielsson, a holland de Ligt és a két walesi, Ampadu és Wilson. Az Európa-bajnokság számokban 1 – A Chiesa család az egyetlen, amelynek két tagja is gólt szerzett az Európa-bajnokságon: az apa Enrico 1996-ban az olasz–cseh meccsen, míg a fiú Federico idén az olasz–osztrák meccsen volt eredményes. 2 – Anglia az első olyan csapat, amely a kontinensbajnokságon úgy lett csoportelső, hogy csak két gólt szerzett a csoportkörben. 3 – Svájc három mérkőzést játszott a tornák története során a kieséses körben, és mind a három büntetőpárbajjal zárult. Egyébként Svájc sosem lőtt kettőnél több gólt Eb-meccsen, idén viszont ez kétszer is összejött nekik (a törökök és a franciák ellen). 4 – Az angolok a csoportkört követően sosem lőttek négy gólt, idén viszont ez összejött a szigetországiaknak az Ukrajna elleni negyeddöntőben. 5 – Anglia az első olyan válogatott, amely zsinórban öt Eb-mérkőzésen nem kapott gólt. Spanyolország 5–0-s sikere Szlovákia ellen a legnagyobb gólkülönbséggel végződő találkozó volt az idei Eb-n. 14 – Az Európa-bajnokságok legeredményesebb játékosa immár Cristiano Ronaldo, aki összesen 14 gólt szerzett. A portugál klasszis az egyedüli játékos, aki zsinórban öt kontinenstornán lépett pályára. 16 – Ennyi másodperc telt el a németek egyenlítő, valamint a magyarok második találata között a Münchenben játszott német–magyar mérkőzésen. 17 – A lengyel Kacper Kozłowski (17 évesen és 246 naposan) a legfiatalabb játékos, aki Eb-meccsen pályára lépett. 18 – Ennyi gól született június 23-án az Európa-bajnokság aznap játszott négy meccsén (Szlovákia–Spanyolország 0–5, Svédország–Lengyelország 3–2, Portugália–Franciaország 2–2, Németország–Magyarország 2–2). Öt nappal később a nyolcaddöntők során két meccsen esett 14 találat (Horvátország–Spanyolország 3–5, Franciaország–Svájc 3–3). 36 – Az olasz Giorgio Chiellini 36 évesen és 331 naposan a legidősebb csapatkapitány, aki Európa-bajnokságot nyert. 53 – Ennyi év telt el az olaszok első és második Európa-bajnoki címe között. Ez rekord. 142 – Ennyi gól született az idei Eb-n és ez rekord a torna történelmében. 800 – A Svájc–Franciaország nyolcaddöntő 15. percében Haris Seferović által elért találat az Eb-történelem 800. gólja volt. Az Európa-bajnokságok 700. találatát az osztrák Michael Gregoritsch, a 750.-et pedig a holland Georginio Wijnaldum érte el, mindkét gólt az északmacedónok kapták.