Konferencia pedagógusoktól pedagógusoknak
Kapcsolatépítés, tapasztalatcsere és fejlődés jellemezte, valamint az erdélyi tájak megcsodálása tarkította az INDEHEP projekt résztvevőinek csíkszeredai látogatását március 20. és 23. között. Az Innovative Digital Development of Health Pedagogics (INDEHEP) programsorozat központi eseménye a március 22-i konferencia volt, melyet a Sapientia – EMTE Csíkszeredai Karának Biomérnöki Tanszéke és a Tanárképző Intézet szervezett. Az előadások témája a Z generációs tananyagkészítés volt.
Disszeminációs konferenciát tartottak március 22-én a Sapientia – EMTE Csíkszeredai Karán, melyre a házigazdák mellett három külföldi egyetemről – a Debreceni Egyetem Egészségügyi Karáról, valamint a szlovákiai Selye János és az Eperjesi Egyetemről –, továbbá számos erdélyi közép- és általános iskolából érkeztek pedagógusok és tanárképzésben részt vevő hallgatók, mentortanárok. A programsorozat március 20-án közös vacsorával kezdődött, majd csütörtökön a magyarországi és szlovákiai projektpartnerek és a Magyar Digitális Oktatásért Egyesület tagjainak egész napos tanulmányi útjával folytatódott. A jelenlévők a Békás-szorosba és a Gyilkos-tóhoz kirándultak. A túrát szakmai beszélgetés zárta. A rendezvény központi eseménye a pénteki konferencia volt.
A tudományos értekezést a Sapientia – EMTE Csíkszeredai Karának részéről dr. Mara Gyöngyvér egyetemi professzor, rektorhelyettes és dr. Pap Levente egyetemi docens, dékánhelyettes, illetve a Debreceni Egyetemet képviselő dr. Szakál Zoltán egyetemi docens, projektvezető nyitották meg. Ezután dr. Bálint Emese, dr. Sántha Ágnes és dr. Szakál Zoltán bemutatták az INDEHEP projekt részletesebb tevékenységeit, célkitűzéseit.
– Kiváló lehetőség a projekt eredményeit olyan célközönségnek bemutatni, amely gyakorlatba is tudja ültetni azokat – emelte ki dr. Bálint Emese főszervező, egyetemi adjunktus.
A Covid-19 világjárvány kihívásai felgyorsított, innovatív oktatási folyamatok létrejöttét eredményezték, melyeket szeretnének beépíteni az egészségtudományok tananyagába, oktatásába. A három évre tervezett, több partnerintézményben megvalósuló projekt különböző tréningeket tartalmaz, például egészségügyi, pedagógiai, digitális szemléltetést, integrált e-learning- és e-oktatás-tréninget. Ugyanakkor szerepelnek benne digitális szemléltetőeszközök, mint a Moodle példatár és e-kézikönyv, de van benne animációs film a digitális szemléltetés alkalmazásáról, konferencia és workshop, valamint nyolc tananyagfejlesztés, amelyből négyet oktatni is fognak tantárgyakon belül az E-twinning módszerrel.
A megnyitót kerekasztal-beszélgetés követte a partnerek szerepéről és az eddigiekben megvalósult tevékenységekről. A programsorozat újabb bemutatókkal folytatódott, melyek a digitális tananyag érvényesítéséről és az animációs filmek oktatási módszertanáról szóltak. Ezt követően a jelenlévők megvitatták a Moodle és E-twinning használatának tapasztalatait. A délutáni szekcióra erdélyi pedagógusok és tanárképzős hallgatók is érkeztek. A partnerintézmények képviselői sajtótájékoztatón számoltak be az INDEHEP eredményeiről, majd dr. Tódor Erika-Mária, Lapohos Anna-Mária, Kulman Katalin és Dőri Tibor, dr. Gergely Orsolya, dr. Tódor Imre, dr. Szakál Zoltán és Zakor-Broda Rita tartottak előadást, többek között az okostábla használatának előnyeiről, a Z és Alfa generációk nevelésének kihívásairól, a digitális oktatás nehézségeiről, illetve a projekt módszereinek alkalmazhatóságáról a hátrányos helyzetű tanulók esetében. A rendezvény szombaton a közös munka átbeszélésével ért véget.