Hallgatók a nagyvilágban
A Sapientia – EMTE mindig is arra törekedett, hogy hallgatói minél szélesebb körű tudásra tegyenek szert. Az Erasmus+ program egyike azoknak a lehetőségeknek, melyek ezt elősegítik.
Az Erasmus+ program lehetővé teszi, hogy a hallgatók a hazai oktatás mellett más nézőpontokat is megismerhessenek, valamint bővíthessék tudásukat, hiszen a külföldön töltött időszak során a diákok különböző oktatási módszerekkel és szakmai megközelítésekkel ismerkedhetnek meg, amelyek inspirálóan hatnak tanulmányaikra és későbbi pályafutásukra is előnyt jelenthetnek.
– A mobilitás lehetőséget teremtett arra, hogy olyan órákat is felvegyek, amelyeket itthon nem tudnék, mivel ott inkább a média belső működése kerül előtérbe a közkapcsolatokkal szemben. Országos showműsorok készítőitől tanulhattam, megértettem a televíziózás hierarchiáját, a gyártó és megrendelő cégek közötti kapcsolatot, valamint a rendező és a főszerkesztő feladatköreit. Hallgatótársaimmal sajtóanyagokat és közösségimédia-posztokat írtunk, adásmenetet szerkesztettünk, médiatartalmakat elemeztünk, kommunikációs kampányt terveztünk, márkaépítésben vettünk részt
– nyilatkozta Hegyi Gellért másodéves Kommunikáció és közkapcsolatok mester szakos hallgató, aki a Szegedi Tudományegyetemen töltötte mobilitását.
A tanulmányi fejlődés mellett a lelki és személyes fejlődés is kiemelkedő szerepet játszik a hallgatók külföldi tartózkodása során.
– Ez az időszak nemcsak szakmailag, hanem személyesen is sokat adott: új barátokat szereztem, fejlesztettem a nyelvtudásomat, és megtapasztaltam Budapest pezsgő egyetemi életét
– mesélte Bors Gergő-Ákos harmadéves, Általános közgazdaság szakos hallgató, aki külföldi tanulmányait a budapesti Óbudai Egyetemen végezte.
Az Erasmus+ program nemcsak új szakmai ismeretekkel gazdagít, hanem olyan élethelyzeteket is teremt, melyek próbára teszik az alkalmazkodó képességet és az önállóságot.
– Ahhoz, hogy valóban részt vehessek ezen a programon, több nehézséget is le kellett küzdenem, például a papírmunkát, amely az elején meglehetősen leterhelő volt, vagy a szálláskeresést, ami mégsem bizonyult olyan bonyolult feladatnak, mint először hittem
– mondta Bicsak Dávid harmadéves Román nyelv és irodalom – angol nyelv és irodalom szakos hallgató, aki Spanyolországban, a Vigói Egyetemen folytatta tanulmányait.
Számos hallgató számolt be arról, hogy teljesen új emberként tért vissza külföldi mobilitása után, köszönhetően a különböző behatásoknak, tapasztalatoknak.
– Rengeteg élménnyel és tapasztalattal gazdagodtam. Tudom, hogy nem ugyanaz az emberként tértem haza, mint aki szeptemberben elindult – és ha tehetném, bármikor újra belevágnék!
– számolt be Gothár Renáta, harmadéves Könyvelés és gazdálkodási informatika szakos hallgató, aki a budapesti Károli Gáspár Református Egyetemen teljesítette a félévet.
Az új környezet, a kulturális sokszínűség inspirálóan hathat a diákokra, hosszú távon is befolyásolva gondolkodásmódjukat és világlátásukat.
– Jó kapcsolatot alakítottam ki a törökökkel, görögökkel, de a német, lengyel, ciprusi, francia, olasz hallgatókkal is töltöttem időt. Mindeközben primer információkat kaptam a társaim országairól, iskolai rendszereiről, közállapotairól, természeti és épített örökségeiről. Olyan volt, mintha körbeutaztam volna Európát
– osztotta meg Hegyi Gellért.
A külföldi egyetemi élet nemcsak tanulmányokról és szakmai tapasztalatokról szól, hanem új események és kulturális jelenségek megismeréséről is.
– Egyik alkalommal az egyetem diákjai tüntettek a Gáza és Izrael között kitört háború miatt. Ez azt jelentette, hogy nem vettek részt az órákon, így azokon a napokon mindössze hárman jelentünk meg az órákon
– számolt be Bicsak Dávid.
A diákoknak lehetőségük nyílik felfedezni az általuk választott ország kulturális és történelmi kincseit, megismerhetik a helyi szokásokat, és hagyományokat. Az új városok és régiók felfedezése nemcsak élményekkel, hanem szélesebb látókörrel és nyitottsággal is gazdagítja a hallgatókat.
– Kedves emlék számomra továbbá a helyi látványosságok felfedezése: ellátogattunk a Castelo de Castroba, Santiago de Compostelába és természetesen az óceánpartra is
– mesélte Bicsak Dávid.
– Ottlétem alatt Szeged legnagyobb eseményén, a tíznapos, 28. Borfesztiválon vettem részt. Csaknem 160 pincészet képviseltette magát. Ez időszak alatt étel- és egyéb árusok, koncertek, tűzijáték, filmvetítések, gyerekprogramok szórakoztatták a jelenlévőket. A fesztivál megtapasztalása újabb nézőpontokat és megközelítéseket adott hozzá az eddigi tudásomhoz
– nyilatkozta Hegyi Gellért.
Összességében elmondható, hogy az Erasmus+ program nemcsak szakmai fejlődést biztosít, hanem életre szóló élményeket és kapcsolati hálót is épít a hallgatók számára.