Innovációs projekt az akadálymentes turizmusért

Nádudvary Gilvád
Innovációs projekt az akadálymentes turizmusért
Fotó: Nagy Benedek archívuma

– Ez egy újabb kezdeményezés, nem sokan hallottak erről a projektről. Miről szól az Akadálymentes turizmus pályázat?

– Az Erasmus+ KA220-HED keretében finanszírozott ACCESSIBLE projekt a felsőoktatás fejlesztésére összpontosít az akadálymentes turizmus területén Közép-Európában. Célunk innovatív tananyagok, többek között egy digitális tankönyv és moduláris képzési programok kidolgozása, amelyekkel a turisztikai tanulmányokon belül az akadálymentesítés oktatásában jelenleg tapasztalható hiányosságokat kívánjuk pótolni. Négy – magyarországi, romániai, horvátországi és lengyelországi – egyetem együttműködésével olyan speciális tananyagot hozunk létre, amely az akadálymentesítés szempontjait integrálja a turizmusmenedzsment képzésbe. Célunk továbbá a befogadó turisztikai gyakorlatok előmozdítása azáltal, hogy fogyatékkal élő személyeket vonunk be a tanterv kialakításába, biztosítva a valós alkalmazhatóságot. A projekt kísérleti képzéseket, terjesztési erőfeszítéseket és módszertani innovációkat is magában foglal, hogy a turisztikai oktatás inkluzívabbá és szélesebb körben elérhetővé váljon. Végső soron azt reméljük, hogy növelni tudjuk a tudatosságot, képezni tudjuk a jövő szakembereit, és elősegítjük az akadálymentesebb és fenntarthatóbb turisztikai ágazat kialakulását Közép- Európában.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés


– Kik vesznek részt ebben, és hogyan kapcsolódott a projektbe a Sapientia Csíkszeredai Kara? 

– Amint említettem, négy egyetem vesz részt ebben a projektben: mindegyikünk egy-egy feladatcsomagot koordinál, de minden tevékenységben részt vesz valaki a négy partnerintézmény részéről: a Pécsi Tudományegyetem Magyarországról a projekt koordinálásáért és a tananyagok fejlesztéséért felelős vezető partner. A Sapientia – EMTE Csíkszeredai Kara az innovatív oktatási módszertanokra és a kísérleti képzésre összpontosít.
A Zágrábi Egyetem Horvátországból felelős a turisztikai oktatással kapcsolatos ismeretek terjesztéséért és megosztásáért. Poznańból, Lengyelországból az Adam Mickiewicz Egyetem az akadálymentes turizmus legjobb gyakorlataira vonatkozó kutatást és elemzést vezeti. A mi karunk úgy került a projektbe, hogy már sok éve kiváló kapcsolatot ápolunk a PTE Közgazdaságtudományi Karával, jómagam is ott szereztem doktori fokozatot, de jelenlegi hallgatóink is látogatják az ottani képzések valamelyikét, egy félév erejéig az Erasmus program keretén belül.

– Milyen eredmények várhatók a pályázat befejeztével?

– Az ACCESSIBLE projekt végére számos kulcsfontosságú előrelépést várunk az akadálymentes turisztikai oktatás területén. Először is, egy átfogó digitális tankönyvet és moduláris képzési programokat fogunk kidolgozni, amelyeket a négy partnerország egyetemi tanterveibe integrálunk. Ez segíteni fogja a jövő turisztikai szakembereit abban, hogy megszerezzék a szükséges ismereteket és készségeket a turisztikai szolgáltatások inkluzívabbá tételéhez. Másodszor, innovatív oktatási módszereket fognak bevezetni, beleértve olyan kísérleti képzési programokat, amelyekbe közvetlenül bevonják a fogyatékkal élő személyeket, biztosítva, hogy az oktatási tartalom a valós kihívásoknak megfeleljen. Emellett a projekt elősegíti az egyetemek, a nem kormányzati szervezetek és a turizmusban érdekelt felek közötti szorosabb együttműködést, ami jobb szakpolitikai ajánlásokhoz és a turisztikai ágazatban a hozzáférhetőséggel kapcsolatos kérdések tudatosításához vezet. Végezetül az eredmények terjesztése révén a projekt hosszú távú hatást fog gyakorolni azáltal, hogy turisztikai vállalkozásokat és más érdekelteket is érzékenyít a téma iránt, végső soron pedig a közép-európai turizmus befogadóbbá és fenntarthatóbbá válik. Konkrét, nem tervezett eredmény például az is, hogy a Visit Harghita desztinációs platformon már külön menüpontban hamarosan elérhető lesz az akadálymentes helyek listája Hargita megyében.

– A kutatás melyik részén vett részt, mik a személyes tapasztalatai? 

– Jómagam minden tevékenységben részt vettem, volt, már csak abból adódóan is, hogy a csíkszeredai csapatot én koordináltam, és a projektvezető pécsiekkel is én tartottam a kapcsolatot. Összesen hat oktató vett részt a projektben a karunk részéről, és persze az adminisztratív személyzetre is jut munka egy ilyen pályázati projekt lebonyolítása és elszámolása alatt. Az első évben főként a két alapozó kutatással foglalkoztunk, egyik a fogyatékkal élő személyek turizmusban való részvételét kutatta, a másik a romániai lakosság attitűdjeit, fogyatékkal élő személyek magatartását vizsgálta egy nagymintás (1000 fős) megkérdezés révén. Emellett a szakirodalom és a jogi környezet tanulmányozása is feladat volt, valamint a jó példák, már működő akadálymentes turisztikai szolgáltatókról is készült egy adatbázis. A projekt második része a tananyag kidolgozása volt, ez öt nyelven elkészült szakkönyvet jelent (angol és a négy nemzeti nyelv), valamint szintén öt nyelven az oktató modulok (prezentációk), eltérő terjedelemben. A harmadik rész az akadálymentes turizmus mint diszciplína felsőfokú oktatásában alkalmazható innovatív módszerek és újszerű oktatási technikák elsajátítása és átadása volt, a projektcsapaton belül. Ennek a feladatnak most érünk a végére, és áprilisban lesz a projekt zárókonferenciája Pécsett.
 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!