Közvetítés/Transmitere/Transmission
Többnyelvűség, interdiszciplinaritás és kultúrák találkozása jellemezte a Sapientia – EMTE Csíkszeredai Karának Humántudományok Tanszéke és a Kolozsvári Akadémiai Bizottság által szervezett háromnyelvű nemzetközi konferenciát, melyet március 21–22-én tartottak Csíkszeredában. Huszonhét szekcióban összesen 106 előadás hangzott el. A hazai és magyarországi előadókon kívül voltak Szerbiából, Csehországból, Lengyelországból, Horvátországból, Szlovákiából, Bulgáriából, Ukrajnából, Olaszországból, de Skóciából és Angliából is.
Színvonalas előadásokat hallhattak a Közvetítés/Transmitere/Transmission nemzetközi konferencia résztvevői a Sapientia csíkszeredai kampuszán. Csütörtökön könyvbemutatót tartottak, majd a jelenlévők megtekinthették a Márai Sándor Salernóban töltött éveiről szóló kisfilmet.
Pénteken a megnyitót dr. Orbán Jolán, a Pécsi Tudományegyetem professzorának plenáris előadása követte, aki Jacques Derrida filozófiáját és a dekonstrukció elméletét fejtette ki Krasznahorkai László Az ellenállás melankóliája című regényének adaptációi kapcsán. Délután dr. Doró Katalin, a Szegedi Tudományegyetem docense a tanári identitástudat fejlesztéséről tartott bemutatót. Angol nyelvű előadásában a tanári pálya nehézségeiről beszélt, többek között a burnout-szindrómáról is. Dr. Georgiana Lungu-Badea egyetemi tanár, fordító a Temesvári Nyugati Egyetemről pedig az identitás, másság és interkulturális csereelemek fordíthatóságáról tartott előadást román nyelven.
A szekcióüléseket a nyelvi sokszínűség mellett – angol, román és magyar nyelvű előadások hangzottak el – a magas színvonalú bemutatók jellemezték, ahol mindenki megtalálta a saját érdeklődési körét. Irodalmi, nyelvészeti, fordítástudományi, valamint pedagógia tematikájú előadások színes palettájából lehetett választani. Szó esett a fordítás jövőjéről, a mesterséges intelligencia fejlődéséről, a koreai irodalomról, a magyar nyelv tanításáról, nyelvérintkezésekről Kárpátalján, mitológiai alakok irodalmi feldolgozásáról, de voltak intermediális, illetve interdiszciplináris bemutatók is.
A konferenciába nemcsak szakemberek, illetve egyetemi oktatók kapcsolódtak be, hanem aktív résztvevői voltak az alapképzéses hallgatók is. Szegedi Tímea első alkalommal vett részt ilyen nagyszabású eseményen. Elmondása szerint sok érdekes témában hallgathatott előadást.
– Ez nagyon jó lehetőség arra, hogy bővítsük a szemléletünket és a tudásunkat olyan téren, amely közel áll hozzánk, és nem csak. Meg természetesen sok új és érdekes embert ismerhettünk meg. Szerintem nagyon menő egy ilyen eseménynek a részese lenni
– fejtette ki az elsőéves hallgató. Oláh Alpár is megtalálta az érdeklődési körének megfelelő előadásokat.
– Nagyon tetszettek az előadások, különösen a nyelvészeti témájúak
– mondta a másodéves hallgató, majd hozzátette, sok újdonságot tanult. A diákok nemcsak előadásokat hallgattak, hanem a szervezésben is segítettek.
– Idén mindkét nap a recepciónál segédkeztem, ahol a vendégeket kellett fogadni és eligazítani. Nagyon jól telt, mert sok új emberrel találkozhattam
– lelkesedett Kálmán Alexandra harmadéves hallgató.
Dr. Balla Ágnes, a Szegedi Tudományegyetem adjunktusa mindig örömmel jön Csíkszeredába.
– Nemzetközi konferencián részt venni mindig nagy élmény, szakmai feltöltődés és kiváló alkalom új szakmai kapcsolatok teremtésére és a meglévők ápolására. Ezt a konferenciát háromnyelvűsége tette különlegessé. Alkalmazott nyelvészként elsősorban nyelvészeti és nyelvpedagógiai szekciók munkájában vettem részt, és nagy érdeklődéssel hallgattam a plenáris előadásokat. A tudományos programokon kívül szép élmény volt a Humántudományok Tanszék könyvbemutatóján részt venni, valamint a kávé- és ebédszünetek és a fogadás kiváló alkalmat biztosítottak a megkezdett szakmai beszélgetések folytatásához és inspirációt adtak a további munkához
– összegezte a tanárnő.