Gyakorlatorientált oktatás
Múlt, jelen, jövő a médiában címmel október 11-én Médianapot szerveztek a Sapientia – EMTE Csíkszeredai Karán a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) munkatársai jóvoltából.
Elsőként Apró István, az NMHH Médiatudományi Intézet munkatársa ismertette az erdélyi, felvidéki, vajdasági és kárpátaljai magyarság körében vizsgált médiahasználati szokások sajátosságait. Előadásából kiderült, hogy az internet térhódítása egyre nagyobb a hír- és médiatartalmak fogyasztása területén is, háttérbe szorítva ezzel a rádiót, valamit a televíziót.
Paál Vince az 1989–1996 közötti magyarországi médiaháborúról beszélt, ennek kapcsán a médiapiacon végbemenő változásról, valamint ennek hatásáról a mai médiahelyzetre. Előadásával szorosan összefüggött kollégája, Nagy Gábor által ismertetett Magyar Újságírók Országos Szövetségének története, mely különösen a rendszerváltást megelőző évtizedre összpontosított. A résztvevők részletes betekintést nyerhettek az újságírás azon időszakába, amikor a felsőbb hatalomnak való megfelelés számított elsődleges célnak.
A múlt eseményeit bemutató előadásokat követően egy napjainkban igencsak aktuális témát vetett fel Pelle Veronika, a Corvinus Egyetem oktatója, az NMHH Gyermekvédelmi Főosztály munkatársa. A képernyőfüggőség kialakulására és annak kockázataira világított rá, de emellett a jelenlévők megismerkedhettek a digitális tudatosság fogalmával, illetve annak eszközeivel. Kiemelte, hogy az NMHH számára igencsak fontos a fiatalok tudatos médiahasználata, így számos weboldalt is bemutatott előadása során, melyek segítségül szolgálhatnak mindebben. Ezen platformok egyike például a Bűvösvölgy Médiaértés-oktató Központ hivatalos weboldala.
A jelent és a jövőt Bodolay Papp Zsófia, az NMHH Médiapiaci Együttműködési és Kutatási Igazgatóság munkatársa kapcsolta össze előadásával, mely a Nem minden az, aminek látszik? – Ép ésszel a mesterséges elme korában címet viselte. Bemutatója során megfigyelhették a diákok, miként képes átverni emberek százait egy gondosan, mesterséges intelligenciával előállított kép, valamint videó.
A rendezvény záró előadásaként a magyar nyelv színes és rendkívül változatos jellegére derült fény. Farkas Erika egyetemi előadó, rádiós műsorkészítő, a Kossuth rádió egykori munkatársa játékos, interaktív módon igyekezte felfedni anyanyelvünk titkait. Az előadó különböző példákkal támasztotta alá azon állítást, hogy a szavak közti árnyalatnyi különbségek miképp képesek egy teljes mondat jelentésének megváltoztatására.
A rendezvény fogadtatása
Az NMHH munkatársainak előadás-sorozatát igencsak nagy érdeklődés övezte. Az esemény nyitott volt, a diákok szakirányuktól függetlenül részt vehettek rajta, azonban nem meglepő módon inkább a kommunikáció és közkapcsolatok alap- és mester szakos hallgatóinak körében vált a legnépszerűbbé.
– Számomra azok az előadások voltak a legérdekesebbek, melyek a napjainkat jellemző jelenségeket mutatták be, például a képernyőfüggőséget, valamint az ezzel kapcsolatos körkérdéseket. Egy nagyon jó napot tudhattunk magunk mögött, amelyen sok érdekesség elhangzott és számos új információval gazdagodhattunk – fogalmazta meg Zsigmond Nóra, kommunikáció és közkapcsolatok mester szakos hallgató.
Többen az előadók alapos felkészültségéről és elkötelezettségéről is elismerően nyilatkoztak.
– Az utolsó előadásban főként az tetszett, hogy az előadó szabadon beszélt a témáról, bevonta a közönséget is, így egy interaktív előadásban volt részünk. Farkas Erika előadásmódja volt számomra a legmegragadóbb, jobban elsajátíthattam a témát – számolt be Demény Barbara harmadéves, kommunikáció és PR alapszakos hallgató.
Az eseményen több oktató is részt vett, akik számára szintén elhangzott néhány újdonság, érdekesség.
– Pelle Veronika előadása különösen megfogott, hiszen a fiatalok médiahasználati szokásairól olyan friss adatokat mutatott be, amelyek hatása engem is elgondolkodtatott. Az előadás különösen érdekes mozzanata a média hatása az önértékelésre és az alacsony önbecsüléshez, szorongáshoz vezető következmények tárgyalása volt, hiszen mindezek megelőzése a szülői példamutatáson is múlik – emelte ki dr. Kósa István egyetemi docens.
Összességében elmondható, hogy a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság előadás-sorozata rendkívül hasznosnak bizonyult a jövő kommunikációs szakemberei számára, és kétségkívül hozzájárult a múlt, jelen és jövő szélesebb körű megismeréséhez.