Egyetemisták az általános iskolában
Hatalmas érdeklődéssel fogadták a csíkkarcfalvi általános iskolások a Sapientia – EMTE Csíkszeredai Karának mérnök szakos hallgatóit intézményük idei Zöld Hetének zárónapján, október 27-én. A gyerekek érdekes kémiai kísérletekbe nyertek betekintést és ismerték meg azok tudományos hátterét, valamint játékos feladatokban próbálhatták ki újonnan szerzett tudásukat.
A Sapientia – EMTE Csíkszeredai Kara a Zöld Hét elnevezésű projekthéten kapott meghívást a csíkkarcfalvi Mártonffy György Általános Iskolába. Az eseményre a Biomérnöki Tanszék szervezésében dr. Salamon Pál egyetemi tanársegéd vezetésével a génsebészet szakos hallgatók készültek érdekes bemutatóval és foglalkozásokkal. A csapat tagjai ezúttal László Szilvia, már végzett hallgató, Fejér Rebeka negyed-, Gál Mátyás és Geréd Boglárka másodéves hallgatók voltak. Számukra nem ez volt az első ilyen jellegű tevékenység, ugyanis több alkalommal is részt vettek Erdély neves fesztiváljain, például a Tusványoson, a SIC Feszten, 2023-ban az X Balloon Festen is, ugyanakkor évente szerepet vállalnak a Laborkukac Diákvetélkedő megszervezésében és lebonyolításában.
Ezúttal harmadik osztályosoktól nyolcadikosokig számíthattak érdeklődő diákokra, akiket négy csoportra osztottak, így több kísérlettel kellett készülniük, hogy a különböző korosztályokhoz igazodjanak. Ehhez hozzátartozik, hogy nemcsak a látványos bemutatóra kellett törekedni, hanem az érthető, informatív magyarázatra is.
– Van egy alaprepertoárunk a Laborkukacra, amely nagyobbaknak szól, és másik például a Tusványosra, ahol figyelembe kell vennünk, hogy inkább kicsik lesznek
– mondta Fejér Rebeka.
Hozzátette: most mindkét készletükből válogattak kísérleteket, majd elpróbálták a folyamatokat, hogy pénteken minden úgy működjön, ahogy azt szeretnék.
A gyerekcsoportok egyaránt találkoztak egyszerűbb, otthon is elvégezhető, valamint különlegesebb, nem mindennapi kellékeket igénylő kísérletekkel.
– A szárazjég a bemutatóink egyik „titkos összetevője”, mindenhová szoktuk vinni, mert látványos, a gyerekek nagyon élvezik
– árulta el Rebeka.
Elmondása szerint már az első produkció felkeltette a diákok érdeklődését. Ugyanis, amikor a limonádéba rakott szárazjég szublimálni kezdett, vagyis szilárd halmazállapotból közvetlenül gáz halmazállapotúvá vált, azt a látszatot keltette, mintha füstölögne. Ezt a mozzanatot követően a közönség elfogyaszthatta az üdítőt. A továbbiakban az iskolások a szivárvány csaknem összes színét megcsodálhatták egy lila káposztának és különféle oldatok kémhatásának köszönhetően, majd a Megtalálom a bűnöst nevű kísérlet során ujjlenyomatokat vettek, a kémiai jojózáson pedig a konyhában is használatos anyagok sűrűségével játszottak, elefántfogkrémet készítettek, végül különböző anyagok segítségével lufikat fújtak fel és pukkasztottak ki.
A hetedik-nyolcadik osztályosokra interaktív feladat várt, csoportokra osztva 3D-s molekulaképleteket kellett modellezniük fogpiszkálók és színes kis pufik felhasználásával. A legbonyolultabb képlet kirakásáért jutalom járt cserébe.
– Minden korosztály csodálattal nézett, de leginkább a kicsik. Aranyos volt, ahogy a harmadik-negyedikesek csoportjából odajött hozzánk egy kislány és elmondta, szerinte nagyon jó volt az előadás
– elevenítette fel Rebeka.
Kifejtette: a természettudományok közül jellemzően a kémia az, amely nehézkesen megy az iskolás gyerekeknek, ezért az ilyen jellegű tematikus hét kiváló lehetőség a népszerűsítésére, illetve játékos tanítására.