Hirdetés

Van, amikor érdemes megmenteni a régit

Új bútort vásárolni – mondhatni – könnyű, de egy régi darab felújítása nem kis kihívás, főleg a kezdőknek. Éppen ezért a bútorrestaurálás legalapvetőbb lépéseit László István asztalos, a Vámszer Géza Művészeti Népiskola oktatójának segítségével foglaltuk össze azoknak, akik második esélyt adnának egy régi bútordarabnak, de nem tudják, hogyan fogjanak hozzá.

Péter Ágnes
Van, amikor  érdemes  megmenteni  a régit
Fotó: Péter Ágnes

Az idővel megkopott, megrongálódott, eltört vagy elhasznált bútorok restaurálása összetett feladat, és minden bútornak megvannak a maga sajátosságai, amelyekre figyelni kell, ha második esélyt adunk neki. Tudjuk, hogy minden régi bútordarab egyedi, ennélfogva nincs egységes recept a javításukra, viszont azoknak, akik kezdőként nekifognának egy bútor restaurálásának, László István asztalos segítségével adunk néhány hasznos tanácsot.
– Azokat a bútordarabokat, amelyek szerkezetileg nagyon hiányosak és sérültek, nem minden esetben érdemes megmenteni, de ez olykor egyéni döntés lehet, mert ha értékes családi örökségről van szó, vagy olyan tárgyról, amelyhez érzelmileg kötődünk, megéri az erőfeszítést – mondta az asztalos.
Alapvető szerszámok szükségesek egy kisebb bútor javításához: egy kisfűrész, különböző vésők, reszelők, csiszolófa – amelyre a csiszolópapír helyezhető –, különböző erősségű drótkefék, gyaluk, fogók, kalapácsok stb. Emellett saját biztonságunk érdekében nem árt maszkot használni csiszoláskor, de a védőszemüveg és kesztyű viselése is megakadályozhat nem kívánt sérüléseket.
László István műhelyében – ahol nemcsak saját munkáit készíti el, hanem hetente huszonnyolc tanuló részvételével a Vámszer Géza Művészeti Népiskola asztalosmesterség és bútorrestaurálás képzését is itt tartja – általában két különböző típusú bútorral dolgozik: festett parasztbútorokkal és furné­rozott bútorokkal. Mivel a festett bútorok javítása jóval könnyebb feladat, mint a furnérozottaké, ezért az előbbit részletesebben tárgyaljuk, utóbbiról pedig elmondjuk, hogy miért érdemesebb inkább szakemberhez fordulni vele.

Van, amikor  érdemes  megmenteni  a régit
Fotó: Péter Ágnes

Festett bútorok javítása lépésről lépésre

Mielőtt nekifognánk a munkának, a legfontosabb, hogy alaposan megvizsgáljuk a restaurálandó tárgy állapotát, és megbizonyosodjunk róla, hogy érdemes dolgozni vele. Ha például egy esztergált faelem hiányzik a bútorból, akkor jobb szakemberhez fordulni. Ugyanakkor a szerelvényeket – vasazatot – is át kell nézni és le kell venni, illetve ha szükséges, új fogantyúkat, zárakat és kulcsokat kell beszerezni.
A festett bútorok többnyire puhafából készültek, amelyet a fabogarak az évtizedek alatt jócskán ki tudnak kezdeni. Ellenőrizni kell, hogy mennyire rongálódott meg a fa, a bútor aljától haladva felfelé kell megvizsgálni, és ha menthető állapotban van, akkor a bogarakat különböző fakezelő szerekkel ki lehet irtani a bútordarabból. Ezekkel be kell kenni, majd zsugorfóliába csomagolva pár napig, akár egy hétig úgy kell hagyni, hogy a keletkezett gőzben a kártevők elpusztuljanak. 
A festékrétegeket hőlégfúvóval vagy vegyszerekkel el lehet távolítani. László István inkább a hőlégfúvót preferálja – és ajánlja –, mert az nem roncsolja úgy a fát, mint a vegyszerek. Ezt követően az elemeire szétszedve ellenőrizni kell a teljes bútort, megnézni, hogy milyen hibák, rongálódások vannak rajta. Hibának számítanak a kiszáradt ragasztások, amelyeket újra kell enyvezni; továbbá a felületi és szerkezeti sérülések, amelyeket foltozással, kiegészítésekkel lehet javítani. A nagyobb, hiányzó részeket fával kell pótolni, a kisebb lyukakat pedig fatapasszal, fagittel vagy folyékony fával kell javítani. Az asztalos akkor ajánlja a folyékony fa használatát, ha meg szeretnénk őrizni a fa színét, de ha színes festékkel kennénk le a fát, akkor a fehér színű fatapasz is használható. Ezeknek a száradási ideje két-három óra, utána neki lehet fogni a csiszolás­nak. Ez akár kis, kézi gépekkel is történhet, vagy csak csiszolópapírral. A skála többnyire a 100-as erősségűtől a 240-esig terjed, e paraméterek között durvább és finomabb csiszolópapírt is lehet használni. Az utolsó csiszoláshoz legalább 220-as, de ideálisan 240-es papír szükséges.

Van, amikor  érdemes  megmenteni  a régit
Fotó: Péter Ágnes

Új színt adni a fának 

Ha a csiszolással végeztünk, akkor következik a fa pácolása, avagy színezése. A pácolás színt ad a fának, de nem takarja el, így ha szeretnénk megőrizni a fa természetes textúráját, akkor ezt ajánlatos használni. A pácolás után jöhet az alapozás. Ha nem szeretnénk színes festékkel lekenni a bútort, akkor az alapozás különböző lakkokkal történik, ha viszont festeni szeretnénk, akkor alapozófestéket kell használni a színes előtt. A festékek, lakkok közül választhatunk vízalapút vagy oldószereset. Miután megkaptuk azt a színt, amelyet el szeretnénk érni, a felületkezelés van hátra: ez fedőlakkal történik, színtelen viasszal, esetleg méhviasszal vagy olajjal.
Az asztalos szerint a régi parasztbútorokhoz a viasz illik, a méhviasz pedig segít megőrizni a fa természetes színét. Bár természetes anyag, nem annyira kopás- és ütésálló, mint a lakkok. Minél többször ismételjük meg a felületkezelést, annál vastagabb réteg kerül a bútorra, és munkánk annál tartósabb lehet.

Furnérozott bútort javítani összetettebb feladat

Míg a festett bútorokhoz nem kell sok szakértelem és tudás, a furnérozott bútorok javításához már nem árt tudni egyet s mást. Ezek többnyire polgári lakások tekintélyes berendezései voltak, magasabb minőséget képviselve, mint a festett népi bútorok, ezért vétek lenne átfesteni egy ilyen darabot – mondjuk – ciklámenre.
Legnagyobb ellenségük a víz és a penész: László István szerint, ha a nedvesség beszivárog a lemezek és a fa közé, akkor nagy kárt tud tenni egy ilyen bútorban. A furnérozott bútorok restaurálása jóval összetettebb feladat, mint a festetteké: több szerszámra van szükség, másfajta vegyszerekre és megfelelő furnérlapokra a javításokhoz. Nem mellesleg több tudás és türelem szükségeltetik hozzá, illetve precíz asztalosmunka.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!