Tájházak hete
A Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont 2025-ben is megszervezi a Tájházak hetét együttműködve a Hargita megyei tájházak vezetőivel. Idén a Tájházak hete rendezvénysorozatra június 2–9. között kerül sor. E hét folyamán a programhoz csatlakozó tájházak, néprajzi gyűjtemények ingyenesen nyitják ki kapuikat a nagyközönség előtt.
Atájházak felelősei a hét egy-egy napján szervezett formában bemutatják a helyi gyűjteményt az érdeklődőknek, és a legtöbb helyszínen kulturális műsorral is színesítik a rendezvényt: népimesterség-bemutatókat, kézműves-foglalkozásokat, kiállításmegnyitókat, népi gyermekjátékokat, népdaléneklést, táncházat és gasztronómiai bemutatókat szerveznek.
A programokkal a helyi értékekre hívják fel a figyelmet, elsősorban a Hargita megyei lakosság és a pünkösdi időszakban Székelyföldre látogató vendégek körében népszerűsítik a tájházakat, gyűjteményeket.
A Tájházak hete programban a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont koordinátorként segíti a gyűjteményfelelősöket az események megszervezésében. Emellett a Tájházak hetét megelőzően, május 29-én negyedik alkalommal szervezték meg a Jó gyakorlatok a tájházak működtetésében című konferenciát tájházak, néprajzi gyűjtemények vezetői számára, ahol anyaországi muzeológusok, néprajzosok és Hargita megyei tájházvezetők tartottak előadásokat. A konferenciát Homoródalmáson, az Idősek Nappali Központjában tartották.
Változatos, színes programok
Idén Csík, Kászon, Gyergyó és Udvarhely vidékén összesen tizenöt helyszínen várják a látogatókat. Az érdeklődőknek változatos programot kínál az alsósófalvi és bencédi tájház, a csíkmenasági néprajzi és helytörténeti gyűjtemény, a gyergyócsomafalvi és a kápolnásfalvi tájház, a kászonaltízi Kászoni Székely Tájmúzeum, a kászonújfalvi tájház, a bögözi Kincses-porta, a lövétei és a máréfalvi tájház, a bükkfalvi Múlt Idők Háza, az énlaki Székely Mesterségek Múzeuma, valamint a székelypetki, tibódi és tordátfalvi tájház. Előzetes bejelentkezés szükséges, a tájházak vezetőinek elérhetőségét a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont Facebook-oldalán találják meg.