A színek hatalma
Milyen szempontokat érdemes figyelembe venni, amikor egy lakás hangulatát tekintve a belső terek kialakításánál színeket választunk? Mit mivel illeszthetünk, egyáltalán tudatában vagyunk-e annak, hogy milyen fontos szerepe van életünkben a megfelelő színek kiválasztásának? Segítségünkre volt Korpos-Ferencz Evelin szín- és stílustanácsadó, valamint Puskai Melinda, az Annie Sloan Románia munkatársa.
Bár a színek a mindennapjaink részei, mégis nagyon kevesen választják ki tudatosan nemcsak a ruhatáruk színeit, hanem azt is, hogy lakásukban milyen színekkel veszik magukat körül – mondja a csíkszeredai szín- és stílustanácsadó.
– Az, hogy kinek mi áll jól, azon alapszik, hogy eleve milyen színek vannak az adott személyen. Mindig a természetes adottságokat nézzük, azaz haj-, bőr-, szemöldök- és szemszínt, valamint az ajkak és a fogazat árnyalatát. Ezek különböző festékanyagokat tartalmaznak, amelyeket felmenőinktől örököltünk, és ezek határozzák meg azt, hogy mely színek mely árnyalatai azok, amelyek igazán összhangban vannak az adott személy természetes adottságaival. Azt a módszert, amellyel ezt megállapítjuk, évszakelméletnek hívják, és a színek tulajdonságain alapszik
– magyarázza Korpos-Ferencz Evelin. Sőt – tudjuk meg a szakembertől – a színeket már az ősi Egyiptomban is használták gyógyításra, éppen ezért a megfelelő színválasztás otthonunk berendezésében is nagy fontossággal bír.
– Fel kell tenni magunknak azt a kérdést, még akkor is, hogyha nagyon szeretjük a színeket, hogy a választott árnyalatot képesek vagyunk-e hosszú éveken keresztül nagy felületen látni magunk körül, és ez alapján választani például egy falszínt vagy akár egy bútorszínt. Vannak olyan személyek, akik akkor tudnak megpihenni, hogyha hideg színekkel veszik körül magukat, például ilyenek a kékesebb, szürkésebb árnyalatok. Ezzel szemben vannak olyanok, akik ha folyamatosan hideg színek között vannak, például fehérek a falak és a bútorok, akkor akár úgy érezhetik, hogy jobban fáznak, számukra a melegebb színek az ideálisak. Sárgásabb, zöldesebb színeket érdemes ilyenkor inkább a lakásba behozni, és kevesebb hideg színt. Viszont az is fontos, hogy egyensúlyban legyenek a hideg és a meleg, a világos és a sötét, az élénk és a tört árnyalatok a lakásunkban, mert úgy lesz szép az összkép
– mondja Evelin.
Puskai Melinda, az Annie Sloan Románia munkatársa arra hívja fel a figyelmet, hogy színválasztás során nem árt figyelembe venni lakásunk tájolását, mert például egy északi tájolású lakásban, ahova ritkábban süt be a nap, ajánlatosabb meleg színeket választani, míg egy déli tájolású lakásban, ahova gyakrabban süt be a nap, nyugodtan választhatunk hideg színeket.
– Az Annie Sloan színpalettáján az alapszínek köré vannak csoportosítva az egyes színek, illetve a másodlagos színek is külön megjelennek. Ha kék árnyalatot akarunk választani, akkor ránézésre el tudjuk dönteni, hogy az egy hidegebb kék vagy egy melegebb kék. A bútorfestésben, falfestésben ez azért sem mindegy, mert az Annie Sloan-színek nem tartalmaznak fekete pigmentanyagot, ezért nagyon könnyen keverhetők egymással, az eredmény pedig egy szép és élénk szín lesz. Melinda szerint, ha nincs konkrét elképzelésünk a színválasztást illetően, választhatunk a domináns szín mellé egy semleges színt, és csak hangsúlyos elemeket teszünk bizonyos színekből. Például egy díszpárnát, egy vázát, ami megadja a hangulatot, viszont nem fogja dominálni a teret.
– Az Annie Sloan-színekről pedig jó tudni, hogy igazából minden mindennel talál. Tehát nem tudunk melléfogni, mert ha két bármilyen színt találomra kiválasztunk a palettáról, az biztos, hogy találni fog egymással.