Tiszavirág-életű az egységek többsége
Romániában tíz vendéglő, ivó vagy kávézó közül hat csődbe megy fennállása első kilenc hónapja alatt, tízből nyolc pedig az első öt év során – figyelmeztet a Romániai Hotel- és Vendéglőtulajdonosok Szervezete (HORA) egy felmérés adataira támaszkodva.
Tájékoztatás szerint a vendéglátóegységek tulajdonosai számára az is aggodalomra ad okot, hogy az EU 28 tagállama közül Románia utolsó helyen áll a kávézókban vagy vendéglőkben elköltött pénzösszegek aránya tekintetében. Az Eurostat adatai szerint egy romániai lakos átlagosan jövedelmének 1,1 százalékát költi el vendéglőkben, kávézókban, míg például Spanyolországban ez az arány 14,6 százalék. Az Európai Unióban átlagosan jövedelmük 6,8 százalékát költik el vendéglőkben, kávézókban az emberek.
A Romániában megnyitott vendéglők, kocsmák vagy kávézók 60 százaléka nyitásuk után 9 hónappal, és 80 százalékuk az első 5 évben csődbe megy.
Dragoş Petrescu, a HORA elnöke szerint a megfelelően képzett humán erőforrás nélkül nem fog javulni a helyzet, a vállalkozóknak muszáj lesz folyamatosan képezniük magukat és személyzetüket, műhelygyakorlatokon kell részt venniük, be kell fektetniük a szakterülethez tartozó ismeretanyag folyamatos frissítésébe.
A szervezet szerint „a romániai gazdaság a képzett munkaerő súlyos krízise felé tart, a KeysFin által ismertetett statisztikai adatok szerint a betöltetlen munkahelyek száma szinte megduplázódott: 2009-ben 38 625 volt, 2016-ban pedig már 59 753”. A közlemény hozzáteszi, hogy a képzett munkaerő hiánya különösen súlyosan érinti a vendéglátói szektort, és ezért elsősorban a megfelelő szakképzés hiánya okolható.
HN-információ