Tiltakoznak a bírák és az ügyészek
Az igazságszolgáltatást, annak intézményrendszerét és annak „szereplőit”, azaz a bírákat és az ügyészeket érzékenyen „megsuhintó” február 20-án megjelent 2019/7-es sürgősségi kormányrendelet nem csupán megrökönyödést és felháborodást váltott ki, hanem „állásfoglalásra” is késztette az érintetteket.
Pénteken Bukarestben, Kolozsváron, Pitești-en, Brassóban, Nagyváradon, Szebenben és Konstancán került sor tiltakozó jellegű tüntetésekre, mi több, esetenként a tevékenység felfüggesztéséről döntöttek a hétfői (a mai) naptól kezdődően három napig vagy akár el egy hétig.
A fővárosban az igazságügyi palota lépcsőin mintegy 200 bíró és ügyész transzparensekkel a kezükben adtak hangot elégedetlenségüknek, s hozzájuk csatlakozott több mint 100 szimpatizáns. Amúgy a tevékenység felfüggesztésére eddigelé nem volt példa a hazai igazságszolgáltatásban. Ugyanakkor a Romániai Bírák Fóruma (FJR) felhívást tett közzé, amelyben szorgalmazza az ország minden egyes bíróságánál és ügyészségénél a bírák és az ügyészek közgyűlésének összehívását, amelyek arra lennének hivatottak, hogy kiálljanak a kormányrendelet előírásainak, legalábbis egyes előírásainak hatályon kívül helyezése mellett. Közvetve idetartozik az is, hogy az Európai Bizottság részéről a pénteki nap folyamán komoly figyelmeztetés fogalmazódott meg a szóban forgó sürgősségi kormányrendelet kapcsán, s abban burkoltan meglebegtetik a kötelezettségszegési eljárás esetleges kezdeményezési lehetőségét is.
A Tudorel Toader által igen nagy diszkrécióval és alattomossággal kidolgozott és elfogadtatott sürgősségi kormányrendelettel kapcsolatosan érdemes azt is megemlíteni, hogy bevetett némi csalafintaságot is: azt hangoztatta, hogy annak majdani előírásairól egyeztetett a Legfelsőbb Bírói Tanács (CSM) képviselőjével is, de a tanács részéről utólag azt közölték, hogy a tárcavezető elvi problémákat vetett fel, s azokat illetően kérte véleményük megfogalmazását, ilyenképpen pedig félrevezette őket, elhallgatva, hogy jogszabálytervezetről van, lenne szó.
Hazaérkezve Madridból – ahol részt vett az európai szocialista pártok kongresszusán – Viorica Dăncilă kormányfő vasárnap magára vállalta a „békebírói” szerepkört: hivatalos közlemény értelmében február 25-én (azaz a mai napon – szerk. megj.) 15.30 órakor a Victoria-palotába invitálta a Magisztrátusok Egyesületeinek egy-egy képviselőjét, valamint a CSM képviselőit is az igazságszolgáltatási jogszabályozással kapcsolatos tárgyalások végett. Dăncilă kormányfő egyszersmind arról biztosította az igazságszolgáltatási szakmai érdekképviseleteket, hogy a kormány hajlandó minden támogatást megadni az igazságügyi rendszer összes intézményeinek avégett, hogy az igazságszolgáltatási aktus korrekt legyen az állampolgárok alapvető jogainak tiszteletbe tartásával egyidejűleg.
Hecser Zoltán