Teljesítette vállalásait Románia az Európai Bizottság szerint
Románia előrelépései elegendőek ahhoz, hogy az ország teljesítse az Európai Unióhoz való csatlakozáskor életbe léptetett Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmus (MCV) keretében vállalt kötelezettségeit, és minden feltétel kielégítően lezárható – derül ki az Európai Bizottság kedden közzétett jelentéséből.
Az Agerpres hírügynökség beszámolója szerint az EB közölte, többé nem monitorozza Romániát az MCV keretében, csak az EU-ban általánosan alkalmazott uniós jogállamisági mechanizmus szempontjai alapján.
Az Európai Bizottság igazságügyi reformról és korrupcióellenes küzdelemről szóló jelentése értékeli azokat az eredményeket, amelyeket Románia elért az előző, 2021 júniusában elkészült MCV-jelentés óta. Az EB közleménye kiemeli, hogy a jelentés pozitívan értékeli azokat a jelentős erőfeszítéseket, amelyeket Románia tett jogalkotás, politikák és új eszközök révén ezen ajánlások gyakorlatba ültetésére, hogy megszilárdítsa igazságszolgáltatási rendszerét és visszaszorítsa a korrupciót.
A jelentés a figyelemre méltó reformok között említi a közelmúltban elfogadott igazságügyi törvényeket, valamint egy új stratégia elfogadását az igazságszolgáltatási rendszer tökéletesítésére. Méltányolja, hogy Románia vállalta, hogy figyelembe veszi a Velencei Bizottság ajánlásait ezen jogszabályok kapcsán, és szükség esetén kiegészítő intézkedéseket hoz.
Az EB tájékoztatása kitér arra, hogy a korrupció elleni küzdelemben a romániai állami intézmények „egyesítik erőiket az új országos korrupcióellenes stratégia végrehajtása érdekében”, és 2021-ben és 2022-ben ismét pozitív lett a mérleg a magas szintű korrupciós ügyek feltárása és szankcionálása terén. Ugyanakkor a parlament javított a mentelmi jog megvonását célzó eljáráson, és hatékonyan működtek a feddhetetlenségre és összeférhetetlenségre vonatkozó szabályok érvényesítéséért, valamint a jogellenesen megszerzett vagyon visszaszerzéséért felelős intézmények.
A Bizottság méltányolja, hogy Románia gyors előrelépéseket tud felmutatni a büntető törvénykönyvek felülvizsgálata, valamint a feddhetetlenség elvének érvényesítése terén. Az erre vonatkozó reformok megvalósítása az ország helyreállítási tervének fontos mérföldkövét képezi – teszik hozzá. „A Bizottság továbbra is együtt fog működni Romániával e célok sikeres megvalósítása érdekében, az uniós joggal és a nemzetközi korrupcióellenes normákkal összhangban” – olvasható a jelentésben.
A dokumentum ugyanakkor hozzáteszi, fontos, hogy Románia a jövőben is teljes erővel dolgozzon azon, hogy fennmaradó vállalásait konkrét törvényekbe öntve ültesse gyakorlatba a jogállamisági mechanizmus keretében.