Románia korrupcióellenes intézkedései a leggyengébbek közé tartoznak
Románia továbbra is a legrosszabbul teljesítő uniós országok egyike a korrupcióellenes intézkedések végrehajtása terén – derül ki a Transparency International (TI) korrupcióérzékelési indexének kedden közzétett 2023-as adataiból.
Ez az index a nemzetközi szervezet által vizsgált 180 országban érzékelhető korrupció szintjét mutatja meg szakértők becslése és közvélemény-kutatások alapján. A 0-tól 100-ig terjedő skálán (ahol a 0 a legkorruptabb, a 100 a tökéletesen tiszta ország) Románia tavaly 46 pontot szerzett, az EU-tagállamok közül csak Magyarország (42 pont) és Bulgária (45 pont) ért el ennél gyengébb eredményt.
A Transparency International Románia keddi közleménye szerint 2023-ban a legtöbb ország alig vagy egyáltalán nem lépett előre a közszférában tapasztalható korrupció elleni küzdelemben. Az EU legtöbb tagállamában a korrupcióellenes erőfeszítések stagnáltak vagy lankadtak.
Az uniós országok átlagos pontszáma a korrupcióérzékelési indexben 64, az 50 alatti pontszámot pedig „elfogadhatatlanul alacsonynak” tartja a nemzetközi szervezet. A TI megállapította, hogy
Románia, Magyarország és Bulgária továbbra is a legrosszabbul teljesítő EU-tagállamok a korrupcióellenes intézkedések végrehajtása terén.
A szervezet közölte azt is, hogy 2014-hez képest Románia három pontot javított, de a fejlődés nem volt lineáris, Magyarország pontszáma pedig az elmúlt tíz évben folyamatosan romlott (54-ről 42-re).
A TI több ajánlást is tett Románia számára. A szervezet többek között a feddhetetlenséggel kapcsolatos jogszabályok korszerűsítését, a szervezeti és döntéshozatali átláthatóság javítását, a közérdekű bejelentésekről szóló törvényben előírt kommunikációs csatornák hatékonyságának növelését, illetve a közigazgatási eljárások egységesítését és pontosítását javasolja – idézte a közleményt az Agerpres hírügynökség.