Hirdetés

Románia akkor támogatja, ha uniós finanszírozást rendelnek hozzá

Románia támogatja a természet helyreállításáról szóló uniós jogszabályjavaslatot, ha konkrét uniós forrást is megjelölnek a finanszírozására – tájékoztatott hétfőn a környezetvédelmi minisztérium.

Hírszerkesztő: Kiss Előd-Gergely
Becsült olvasási idő: 2 perc
Románia akkor támogatja, ha uniós finanszírozást rendelnek hozzá
Illusztráció Fotó: Országos Környezetvédelmi Ügynökség / FB

A közlemény szerint a jelenleg tagállami vita alatt álló tervezet célja arra kötelezni a tagállamokat, hogy a 2030-ig szóló Biodiverzitási Stratégia részeként, valamint a Zöld Megállapodással összefüggésben fogadjanak el egy ambiciózus természet-helyreállítási törvényt, amely EU-s szinten segítheti elő a leromlott élőhelyek helyreállítását.

„Rendkívül fontos Románia biodiverzitásának és ökoszisztémáinak védelme, den amint azt korábban is számtalanszor láttuk,

a környezetvédelem tekintetében csak akkor lehet érdemi előrelépést elérni, ha minden egyes ambiciózus cél mellé költségvetést is rendelünk.

Az EU intézményeinek fel kell ismerniük ezt a fontos szempontot, mert a tagállamok saját költségvetésből nem tudták megfelelően teljesíteni az előírásokat. Láthatjuk, mekkora kihívás Románia déli részén az erdős területek visszatelepítése is, amely támogatott forrásokból történik, de ugyanúgy számos más ország küzd például a vizes élőhelyek vagy a tőzeglápok visszaállításával, amelyek gazdasági hasznot jelenthetnek, ezért az élőhelyek rehabilitációja a mellérendelt EU-s támogatás nélkül elképzelhetetlen” – idézte Tánczos Barna környezetvédelmi minisztert az RMDSZ közleménye.

A tárcavezető hozzátette, hogy az előkészítő tárgyalások során számos módosítást iktattak a javaslatára, amelyek célja hatékonyabbá tenni majd a tagállamok számára, a sajátosságaikat figyelembe véve a jogszabály gyakorlatba ültetését. A miniszter továbbá hangsúlyozta, hogy be kell vonni a helyi közösségeket a természet helyreállítását célzó tevékenységekbe, ahol az leromlott.

Június 20-án ülésezik az EU környezetvédelmi tanácsa, amelyen az a cél, hogy a tagállami miniszterek egy általános megállapodást kössenek a jogszabályról.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!