Pénz, fegyver, vadászrepülőgép
Több mint egymilliárd eurót fordít Románia haderőfejlesztésre a következő 10-15 évben, állítja Gabriel Leş védelmi miniszter. A 2026-ig tartó időszakra vonatkozó haderőfejlesztési stratégia – amelyet a Legfelső Védelmi Tanács is jóváhagyott – több különálló beszerzési programot foglal magában.
Óriási befektetéseket feltételeznek a haderőfejlesztési programok, amelyek egy része a következő 10-15 évben meghaladja majd az egymilliárd eurót – vetítette elő Gabriel Leş védelmi miniszter. A programok nagy része többéves futamidejű, de nem mindegyiknek a kivitelezésével tudnak abban az ütemben haladni, amelyben szeretnének. Egyelőre a közbeszerzésre való előkészítés szakaszánál tartanak – fogalmazott a miniszter egy interjúban.
E tekintetben a szaktárca egyik fő törekvése, hogy a haderőfejlesztésre szánt költségvetés egy részét visszafordítsa a hazai védelmi iparba.
„Semmi logika sem lenne abban, hogy vegyük ezt a rengeteg pénzt, és mindent külföldről vásároljunk meg. (...) De nem azt tervezzük, hogy kiválasztunk egy hajógyárat, vagy javasoljuk, hogy ezt itt vagy amott csinálják. Bármely külföldi – lehetőleg NATO vagy EU-tagországból származó – vállalatnak meglesz a lehetősége, hogy jöjjön, társuljon romániai cégekkel, és valamelyik hazai üzemben gyártsák le a szükséges terméket” – jegyezte meg Leş.
Arról is beszélt, hogy a védelmi minisztérium újabb 20 darab F-16-os vadászrepülőgépet vásárolna. A tárca levélben értesítette több európai uniós ország és az Amerikai Egyesült Államok illetékes intézményeit 20 F-16-os vadászgép beszerzésére irányuló szándékáról, egyelőre azonban sehonnan nem érkezett pozitív válasz.
„Eredetileg az volt a szándékunk, hogy NATO- vagy EU-tagországoktól vásároljuk meg a gépeket, ezért első körben ezeknél az országoknál érdeklődtünk arról, hogy vannak-e esetleg eladó repülőgépeik. Ez idáig azonban egyiktől sem kaptunk pozitív választ, mint ahogyan az USA-tól sem, de a beszerzésre mindenképpen sor fog kerülni” – közölte a miniszter, hozzátéve, egyelőre nem tudja, hogy még idén megkötik-e a szerződést, vagy csak jövőre.
Leş szerint a beszerzésre azért is szükség van, mert a meglévő MIG-29-esek korszerűsítése hosszú távon nem jelenthet megoldást.
„Ha nem tévedek, csak néhány darab ilyen gépe van a légierőnek, és ezek is elavultak, nem működőképesek. Egyelőre nem számolunk a felújításuk lehetőségével. Ez azt jelentené, hogy lenne 12-15 darab egyféle és 15 darab másféle repülőgépünk. Egyébként is igen költséges lenne a felújításuk, majd a fenntartásuk. Végleges döntést e tekintetben az év folyamán hoz majd a minisztérium” – tette hozzá.