Pártvonalon másként látják - „Szeplőtelennek” nyilvánítódtak
Amint arról már hírt adtunk, az elmúlt hét végén ugyancsak felborzolta a kormánypárt csúcsvezetésének (de nem csak) a kedélyeit az Országos Korrupció-ellenes Igazgatóság (DNA) ama közleménye, amely révén „hírbe hozták” a kormány két közismert tagját, Sevil Shhaideh kormányfőhelyettest, régiófejlesztési és közigazgatási minisztert és Rovana Plumb képviselőt, az európai alapokért felelős tárca nélküli minisztert. Mindkettőjük esetében felmerült a hivatali visszaélés bűnténye elkövetésének a gyanúja. A sajtóban is nagy visszhangot kapott ez a maga nemében akár pikánsnak is nevezhető, s ugyanakkor látszólag megalapozottnak (is) tűnő meggyanúsítás.
[caption id="attachment_57212" align="aligncenter" width="1000"] Sevil Shhaideh és Rovana Plumb. Bűntelennek tartják őket párttársaik Fotó: stirileprotv.ro[/caption]
Már a múlt pénteken nyilatkoztak a szóban forgó üggyel kapcsolatosan a kormánykoalíció egyes pártbéli tisztségviselői, sőt maga a pártelnök, Liviu Dragnea is. Többek között azt hangoztatva, hogy koholt vádak látszanak körvonalazódni, annak idején semminemű törvénytelenség nem történt, s még kevésbé bűncselekmény a 2013-as esztendő során, amikor is két kormányhatározat is született bizonyos Teleorman megyében található egykor állami köztulajdonban lévő ingatlanok „sorsát” illetően. (Egyébként mindkét kormányhatározatot visszásnak tűnő körülmények között fogadták el, gyanús operativitással „fűszerezve”.) Egyelőre az ügyben érintett tisztségviselőket, akárcsak a többi személyt, megilleti az ártatlanság vélelme, s erre utalás van a DNA közleményében is. Ez egy dolog, de a „hírbe hozás” nemcsak a két miniszter asszonyt érintette igen érzékenyen, hanem magától értetődő módon „fájdalmat okozott” pártjuknak is. Az első reakciókat követően tegnap a szociáldemokrata párt csúcsvezetése napirendre tűzte ezt a kínos ügyet, s amint az várható volt, visszautasították a DNA által megfogalmazott állításokat, feltételezéseket, azt nyomatékolva, hogy semminemű törvényszegést nem követett el a két miniszter asszony, ilyenképpen őket „szeplőteleneknek” nyilvánították, legalábbis pártvonalon. Többek között a csúcsvezetés ülését követően elhangzott nyilatkozatokban azt hangoztatták, hogy a DNA eleve nem kompetens kormányhatározatok meghozatala során elkövetett törvénytelenségek kivizsgálásában, megállapításában, s ilyen feltételezett esetekben csak közigazgatási bírósági eljárásra van törvényes lehetőség. Ilyen értelemben egyébként létezik egy alkotmánybírósági döntés is. A szakjogászok véleménye megoszlik, mert amennyiben valakik egy kormányhatározat előkészítése során például okirathamisítást követnek el, akkor azokat nem a kormányhatározatért, hanem az általuk előzetesen elkövetett bűncselekményekért bűnvádi eljárás során felelősségre lehet vonni. Egyébként erre volt precedens a hazai gyakorlatban is, például Adriean Videanu vagy Elena Udrea egykori miniszterek esetében.
A további fejleményekről egyelőre korai lenne beszélni, de okkal és joggal feltételezhető, hogy a szociáldemokrata párt végrehajtó bizottságának tegnapi ülésén megfogalmazott állásfoglalás nem jelenti a végszó kimondását ebben a „rossz szagú” ügyben. (Amúgy igen érdekes és meglepő módon az ülést megelőzően a párt képviselőházi frakciójának vezetője, Ioan Muntean azt hangoztatta, hogy a párt részéről is zöld utat kellene adni a kivizsgálásnak.) Valószínűsíthető viszont, hogy a képviselőházban nem gyűl össze elegendő szavazat Rovana Plumb „kiadattatására”, hiszen maga a pártelnök, a képviselőház elnöke, Liviu Dragnea is határozottan mondotta: „nemmel” fog szavazni. Hozzáfűzte azt is, hogy még akkor is, ha a honatyákat bírálni fogják valakik, akik akár nagykövetek is lehetnek. (Az államelnökről ez esetben „megfeledkezett”.) Ha már itt tartunk, akkor utalni kell arra is, hogy Rovana Plumb esetében a mentelmi jog garantálhatja a „szeplőtlenséget”. Ilyen esetekre vonatkozóan is léteznek precedensek: annak idején egy bűnügyben tényleges börtönbüntetésre ítéltek néhány személyt, de az egyik érintettet nem érte utol az igazságszolgáltatás keze. Nem, mert képviselő volt, és az eljárás során megőrizte mentelmi jogát…
Hecser Zoltán