Párbeszédet Székelyföld státusáról!
Ezrek vettek részt pénteken Marosvásárhelyen a Székely szabadság napja alkalmából tartott tüntetésen: párbeszédet követeltek Székelyföld státusáról, ennek érdekében Románia kormányának és a parlamentnek címzett petíciót nyújtottak át.
Szakadó esőben zajlott a Székely szabadság napja alkalmából szervezett megemlékezés és felvonulás Marosvásárhelyen, ahol a székely vértanúk emlékművénél ezrek gyűltek össze, hogy leróják kegyeletüket a Habsburg-ellenes székely szervezkedés 163 évvel ezelőtt kivégzett vértanúinak emlékművénél, ezzel a gesztussal is kinyilvánítva a székelység autonómiaigényét. A rendezvényre egész Székelyföldről érkeztek autóbuszokkal résztvevők – a felvonulás végig incidensek nélkül zajlott, bár a csendőrség megakadályozta, hogy fa zászlórúdra tűzött székely és magyar zászlókkal lépjenek be a résztvevők a tüntetés helyszínére.
A kormánynak és a parlamentnek címzett petíciót a székely vértanúk emlékművénél olvasta fel Ferencz Csaba, a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) alelnöke, és „Autonómiát!” felkiáltással fogadta el a tömeg. A dokumentum Székelyföld területi autonómiáját követeli, hangsúlyozva, hogy a Székely szabadság napja a jogkövetelésé is.
„A tervezett, ám évek óta halogatott közigazgatási átalakítás folyamata továbbra is rendkívüli aggodalomra ad okot: Székelyföldnek akár feldarabolása, akár egy nagyobb közigazgatási egységbe tagolása ellentmond a közösség akaratának, ellentmond Románia vállalt nemzetközi kötelezettségeinek. Pedig az ország közigazgatási átalakítása adhatna demokratikus keretet annak a mélyreható reformnak is, amely biztosítaná Székelyföldnek Románián belüli önrendelkezését. Aggodalomra ad okot az is, hogy Székelyföld területi autonómiájának megteremtése érdekében évek óta szorgalmazott párbeszéd helyett szaporodnak a közösségünket ért megaláztatások, szimbólumaink és intézményeink elleni támadások” – áll a petícióban. Eszerint ugyanakkor aggasztó, hogy Székelyföld a jelenlegi fejlesztési régiójában is a „belső leszakadás pályájára került”, ami azt igazolja, hogy „Románia jelenlegi regionális felosztása Székelyföld periférikus helyzetben tartását segíti elő”.
„Változatlanul kijelentjük: Székelyföld területi autonómiája nem sérti Románia területi egységét és állami szuverenitását, nem sérti a Székelyföldön élő román és más nemzetiségű polgárok érdekeit, sem Románia alkotmányát! Székelyföld autonómiája azt jelenti, hogy történelmi szülőföldjén a székely-magyar többségi kollektivitás joga és tényleges képessége saját felelősségére és saját érdekében átvenni a közérdekű problémák jelentős részének megoldását, a szubszidiaritás elvének megfelelően, Székelyföld területén élő minden nemzeti közösség nevében és érdekében. Ez Románia érdekeit is szolgálja. Az autonóm régió az állam és a kollektivitás között elhelyezkedő választott testülettel rendelkezik, az önigazgatás hatásköreit gyakorolja, ennek megfelelő közjogi státussal és jogosítványokkal rendelkezik” – mutat rá a dokumentum, amely szerint mindez csak párbeszéddel, a demokratikus elvek betartásával és konstruktív együttműködéssel valósítható meg. A petícióban ugyanakkor követelik, hogy Székelyföld alkosson önálló, autonóm jogkörökkel rendelkező közigazgatási és fejlesztési régiót az SZNT által kidolgozott jogszabálytervezet alapján, hogy a kormány és parlament a közigazgatási átszervezés során tartsa tiszteletben nemzetközi vállalásait.
„Tiltakozunk oktatási intézményeink ellehetetlenítése, önkormányzataink zaklatása, anyanyelvhasználatunk korlátozása, szimbólumaink üldözése ellen. Szolidaritást vállalunk a jogállam érdekében az egész Romániát átfogó megmozdulásokkal. Követeljük, hogy a kormány kezdjen párbeszédet Székelyföld státuszáról a székely nép legitim képviselőivel, a Székely Nemzeti Tanáccsal és a székely önkormányzatokkal!” – áll még a dokumentumban, amellyel a résztvevők a Postarétről a prefektusi hivatalhoz vonultak. Közöttük volt Tőkés László EP-képviselő, Szilágyi Zsolt, az Erdélyi Magyar Néppárt elnöke, Aito Esteban Bravo, a Baszk Nemzeti Párt képviselője, Wouter Patho, az Európai Szabad Szövetség (EFA) alelnöke és az EFA igazgatója, Günther Dauwen is.