Orosz–ukrán háború: új határozattervezetet készül elfogadni az EBESZ
Hamarosan az EBESZ parlamenti közgyűlése elé terjesztik azt a határozattervezetet, amelynek kidolgozásában az RMDSZ társkezdeményezőként vett részt, és az Orosz Föderáció Ukrajna elleni támadó háborúját, valamint biztonsági fenyegetéseit taglalja az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet térségében – mutatott rá Hajdu Gábor, az RMDSZ Hargita megyei parlamenti képviselője a szövetség közleménye szerint.
Az EBESZ parlamenti közgyűlésének RMDSZ-es tagja azt követően beszélt erről, hogy aláírta azt a határozattervezetet, amelyet az amerikai egyesült államokbeli Roger Wicker szenátorral közösen kezdeményeztek.
A határozattervezet egyértelműen kimondja és fenyegetésként határozza meg az Orosz Föderáció által elkövetett jogsértéseket, amelyek nemcsak Ukrajna, de a szomszédos államok egységét, szuverenitását és területi integritását, illetve valamennyi EBESZ-állam biztonságát is veszélyeztetik.
Hajdu Gábor kijelentette: a három hónapja tartó háború egyértelműen rámutatott arra, hogy az olyan szervezeteknek, mint az EBESZ, hatékonyabb fellépést kell tanúsítaniuk, és szigorúbb intézkedéseket foganatosítaniuk az agresszor elítélése, illetve a polgári lakosság védelmének a szavatolása érdekében.
„Az Oroszország által elkövetett jogsértések nemcsak Ukrajna területére korlátozódnak, a szomszédos államokat is veszélyeztetik. Az RMDSZ aggodalommal követi a Moldovai Köztársaságban és a többi szomszédos tagállamban történteket. Meggyőződésünk, hogy egyetlen állam sem tarthat igényt más állam területeire, még akkor sem, ha különleges beavatkozásnak minősíti a területszerzési akciót. Az RMDSZ a saját lehetőségeihez mérten mindent megtesz annak érdekében, hogy Moldova és Ukrajna mielőbb csatlakozhasson az Európai Unióhoz, támogatjuk őket ezekben a törekvéseikben, és meggyőződésünk, hogy a jövő egy békés és sokszínű unióban van, nem pedig háborús övezetben” – taglalta a szövetség képviselője.
A Hargita megyei törvényhozó rámutatott arra is, hogy a határozattervezetben felszólítják a konfliktusban részt vevő feleket, hogy ne korlátozzák a polgári lakosság biztonságos és háborítatlan átjutását Ukrajnán kívüli területekre, valamint könnyítsék meg az Ukrajnában maradt rászorulók humanitárius segítségnyújtáshoz való gyors, biztonságos és akadálytalan hozzáférését.
HN-információ