Német–török együttműködés
Közös lépéseket tesz Ankara és Berlin a szíriai menekülthullám kezelésére – jelentette be Ahmet Davutoglu török miniszterelnök tegnap Ankarában Angela Merkel német kancellárral folytatott megbeszélését követően kettejük közös sajtótájékoztatóján.
[caption id="attachment_22973" align="aligncenter" width="1000"] Ahmet Davutoglu és Angela Merkel. Közeledés[/caption]
Merkel azért utazott Ankarába, hogy a Törökországon keresztül Nyugat-Európába irányuló menekültáradattal kapcsolatban egyeztessenek. A menekültek többsége veszélyes úton, az Égei-tengeren keresztül jut el Törökországból Görögországba, majd onnan a szárazföldön halad tovább Nyugat-Európába. Merkelre hazájában belpolitikai nyomás nehezedik a menedékkérők számának csökkentése érdekében, miután tavaly több mint egymillióan érkeztek Németországba.
Davutoglu elmondta, hogy közös diplomáciai kezdeményezésről döntöttek a szíriai kormányerők Aleppó elleni támadásának megfékezése érdekében, és szeretnék elérni azt is, hogy a NATO vállaljon nagyobb szerepet a menekültválság kezelésében.
A politikus hangsúlyozta: senki ne várja Törökországtól, hogy egyedül viselje a válság terheit. Nem szabad tétlenül nézni az orosz bombázásokat arra alapozva, hogy a törökök majd úgyis befogadják az érkezőket – tette hozzá.
Davutoglu hangoztatta, hogy az Aleppó térségében folyó bombázások miatt harmincezer szíriai menekült torlódott fel a török–szíriai határon. Hozzátette, hogy Törökország a szükséges pillanatban befogadja ezeket az embereket.
Elmondta: a jövő héten beszámolnak Brüsszelnek a 3 milliárd eurós uniós támogatásból indítandó projektekről. Az Európai Unió korábban megállapodást kötött Törökországgal arról, hogy ez utóbbi mérsékli a területéről nyugatra induló menekültáradatot, amihez az Unió ekkora anyagi támogatást Ankarának.
Angela Merkel német kancellár „megdöbbentőnek és rémisztőnek” nevezte a szíriai kormányerők aleppói offenzíváját. Úgy vélte, hogy a szír kormánycsapatokat támogató Oroszország bombázásai emberek tízezreinek okoznak szenvedést.
Merkel fontosnak nevezte, hogy gyors és látható előrelépés mutatkozzon a menekültek törökországi fogadásában.
Múlt hétfő óta több tízezer nő és gyerek hagyta el Aleppót az orosz légierő által támogatott kormánykatonák és a lázadók harcai elől menekülve. A második legnagyobb szíriai város ellenőrzéséért évek óta zajlik a küzdelem.
Ahmet Davutoglu a török biztonsági erők és a szeparatista Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) fegyveresei között zajló konfliktusra kitérve azt mondta, hogy a Cizre város környékén folyó műveletek előreláthatólag rövid időn belül befejeződnek.
Angela Merkel szintén reményét fejezte ki a két fél közötti megbékélésre vonatkozóan.
[box type="shadow" ]34 migráns fulladt az Égei-tengerbe
Belefulladt legalább 34 migráns tegnap az Égei-tengerbe, mert felborult két hajójuk. A menekültek Törökországból Görögországba tartottak. A két baleset a török partok közelében történt egymástól függetlenül. Az egyik hajó – amely a görög Leszbosz-szigetre tartott – az Edermit-öblöt elhagyva borult fel. Egy migránst egy halász mentett ki a vízből, további hármat a török parti őrség. A hajón lévők közül legkevesebb 23-an vízbe fúltak, 13-an pedig eltűntek. A parti őrség helikoptereket is bevont keresésükbe. A másik hajó Dikili partszakaszának közelében borult fel. A rajta lévők közül három embert sikerült kimenteni, 11-en meghaltak. Tavaly több mint 900 ezer ember érkezett Szíriából, Afganisztánból és más, belviszályok tépázta államokból Törökországon keresztül Görögországba a tengeren át életveszélyes vízi járműveken. A Nemzetközi Migrációs Szervezet adatai szerint az idén már 374 migráns vesztette életét a Földközi-tengeren, megpróbálva átkelni Görögországba vagy Olaszországba.[/box]