Nem szavazták meg az alkotmánymódosítást
Nem kapta meg a szükséges kétharmados támogatást kedden a magyar parlamentben Orbán Viktor miniszterelnök alkotmánymódosítási javaslata, amely kimondta volna, hogy Magyarországra idegen népesség nem telepíthető be. Az alkotmánymódosítás elfogadásához két ellenzéki szavazatra lett volna szükség. Az előterjesztés 131 igen szavazatot kapott a szükséges 133 helyett.
A javaslatra csak a kormánypárti képviselők szavaztak igennel; az ellenzékiek közül hárman – Fodor Gábor, Kész Zoltán és Kónya Péter független képviselők – nemmel voksoltak, a többiek nem nyomtak gombot. A kormányfő az október 2-i kvótanépszavazás után tett javaslatot az alaptörvény módosítására, amelynek – szerinte – legfontosabb része, hogy „a szabad mozgás és tartózkodás jogával nem rendelkező személyt Magyarországra csak a magyar hatóságok által egyedileg elbírált kérelmére, az Országgyűlés által megalkotott törvény szerinti eljárásban meghozott, törvényes határozat alapján lehet betelepíteni. Tilos a csoportos betelepítés.”
Számos elemző szimbolikus jelentőségűnek tartja, hogy Orbán Viktor miniszterelnöknek nem sikerült keresztülvinnie akaratát. A szavazás eredménye igencsak kérdéses volt, mivel a Jobbik elvben támogatja az uniós menekültkvótáknak való alárendeltséget hárító alkotmánymódosítást. A módosítás szövege vagy tartalma ellen nem emeltek kifogást, viszont nem szavaztak: ehelyett a párt parlamenti politikusai a szavazás pillanatában egy molinót emeltek a magasba, „Az a hazaáruló, aki pénzért terroristákat is beenged!” felirattal. A Jobbik a módosítás megszavazását ahhoz a feltételhez kötötte, hogy a Fidesz szüntesse meg a letelepedési kötvényt. Ennek nyomán születtek is olyan bejelentések – Lázár Jánostól és Orbán Viktortól is –, hogy a kötvényeket megszüntették, erre irányuló parlamenti akció azonban nem történt.
Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője a szavazás után úgy nyilatkozott: a kvóta elleni küzdelemben Magyarország csak a Fideszre és a KDNP-re számíthat.