Megerősítették a húszéves stratégiai partnerséget
A NATO keleti szárnyán elhelyezkedő országként Románia számít az Amerikai Egyesült Államokkal való partnerségre – hangsúlyozta pénteken Washingtonban Klaus Johannis államfő a Donald Trump amerikai elnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján.
„Románia tudatában van annak, hogy a keleti szárnyon helyezkedik el, és számít az önökkel való partnerségre, mert nem maradhatunk ott egymagunkban, az USA nélkül – fogalmazott Johannis a Donald Trumppal közösen tartott sajtótájékoztatón, hozzátéve, hogy a két ország közötti partnerség nemcsak a védelem és biztonság, hanem a gazdaság, a kereskedelem terén is óriási lehetőségeket rejt.
[caption id="attachment_51178" align="aligncenter" width="2000"] Elbűvölte Trumpot a védelemre szánt román kiadások mértéke[/caption]
A román államfő méltatta hivatali kollégájának a terrorizmus elleni küzdelem terén tett erőfeszítéseit.
„Az ön erőfeszítései számos nemzetben tudatosították a
NATO-n belüli tehermegosztás fontosságát, és ha nem tévedek, Románia volt az ön mandátuma alatt az első állam, amely GDP-je 2 százalékának megfelelő összegre emelte védelmi kiadásait. E költségvetés jelentős részét stratégiai beszerzésekre szánjuk, és remélem, közösen megtaláljuk majd a módját annak, hogy a lehető legjobban használjuk fel ezt a pénzt” – mondta.
Johannis ugyanakkor hangsúlyozta, a román–amerikai és a transzatlanti kapcsolatok létfontosságúak.
„A transzatlanti kapcsolat nemcsak a diplomáciáról szól, ez alapozza meg civilizációnkat. És együtt még szilárdabbá, még jobbá tesszük ezt a kapcsolatot. A NATO-nak és az EU-nak nem kell versengenie egymással, inkább együtt kell működniük a szinergiahatás érdekében, hogy a NATO-t is, Európát is, és az Amerikai Egyesült Államokat is megerősítsék” – tette hozzá a román államfő.
Románia köztársasági elnöke a két ország között 20 évvel ezelőtt megkötött stratégiai partnerségről is beszélt.
„Az USA-val való partnerségi viszony is alakítja az országot, hozzájárult ahhoz, hogy Románia a szilárd demokrácia, a szilárd gazdaság, a jelentős gazdasági növekedés országa legyen, olyan ország, amelynek katonái az amerikai csapatok mellett harcolnak Afganisztánban és Irakban. Ez a partnerség nagymértékben hozzájárult ahhoz, hogy Románia olyanná váljon, amilyennek jelenleg láthatjuk. Ez a partnerség rendkívül fontos, ezt nemcsak hogy folytatni kell, de meg is kell erősíteni” – fogalmazott Johannis.
Donald Trump elismerését fejezte ki Romániának, amiért bruttó nemzeti terméke 2%-át védelmi kiadásokra fordítja, és megtiszteltetésnek nevezte, hogy a Fehér Házban fogadhatja az Amerikai Egyesült Államok „eme igen jó barátját”.
„Az országaink közötti kapcsolatok több mint egy évszázadra vezethetők vissza, ma azonban stratégiai partnerségünket ünnepeljük, amely 20 éve köttetett. Ez a partnerség több területre is kiterjed, többek között a katonai, a gazdasági és kulturális ágazatra is. Ma még erősebbé tesszük ezeket a kapcsolatokat” – fogalmazott Trump.
Az amerikai elnök méltatta a román államfőt, amiért vezető szerepet tölt be a korrupcióellenes küzdelemben.
„Elnök úr, dicsérem a bátorságát és erőfeszítését, amellyel küzd a korrupció ellen és a jogállam megerősítése érdekében. Erre a munkára feltétlen szükség van ahhoz, hogy olyan környezetet tudjanak teremteni, amelyben virágozhat a gazdaság, az emberek pedig jól élnek. Türelmetlenül várom, hogy együttműködhessek önnel, hogy elmélyítsük mind kereskedelmi, mind kulturális kapcsolatainkat” – mondta. Az amerikai elnök hangsúlyozta, Románia is hozzájárul fegyveres erőivel a terrorizmusellenes harchoz, 23 katonája adta életét ezért. Trump újságírói kérdésre válaszolva elmondta, az Amerikai Egyesült Államok elkötelezett a NATO alapszerződésének 5. cikkelye mellett, amely a
NATO-országok kollektív védelméről rendelkezik.