Konténerenként 1 millió euró
Hazai viszonylatban a költségvetési bevételek „apasztásában” már-már döntő szerepet játszott a cigarettacsempészet. Országunk esetében ez azért alakult, alakul így, mert szomszédaink között olyanok is voltak, vannak, akik továbbra sem tagállamai az Európai Uniónak, ami azt is jelenti, hogy azokban kedvezőbb a cigarettaféleségek árfekvése, s ennek okán jó üzlet az illegális „import”. Jobbára Ukrajna és a Moldáv Köztársaság az a két ország, amelyekből érkezik az zárjegy nélküli cigaretta.
[caption id="attachment_54742" align="aligncenter" width="960"] Az EU határán továbbra is nagy üzlet a cigaretta. Tetemes profit „bagó áron”[/caption]
A cigarettacsempészet megfékezése hosszú évek óta problémát jelent, s a számadatok tükrében elmondhatjuk, hogy az illetékes hatóságoknak a megelőzési és leküzdési ténykedése csak részben bizonyult eredményesnek. A cigaretta feketepiaca tekintetében Románia az unió szintjén 2016-ban a hatodik helyet foglalta el. Legalábbis ez derül ki a KPMG piackutató tanulmányából, a rangsort pedig az elfogyasztott csempészett cigaretta volumenére vonatkozóan alakították ki.
Amúgy a romániai feketepiac szintje jóval meghaladja az európai 9%-os átlagot: a múlt esztendő végére elérte a 15,5%-ot. Az is sokatmondó – legalábbis a KPMG tanulmánya szerint –, hogy országunk esetében a megkérdezett személyek 83%-a szembesült feketepiaci cigarettaajánlattal, míg ez az arány európai átlagban csak 43% volt. A tanulmányból az is kiderül, hogy az Európai Unió tagállamai közül Lengyelország után Románia a legsúlyosabban érintett a cigarettacsempészet okán.
A hivatalos adatok szerint is a cigarettacsempészet éves viszonylatban a román államnak több mint 650 millió eurós kárt okoz, ami azt is jelenti, hogy az állami költségvetést havi átlagban mintegy 50 millió eurós veszteség éri. Azt is kiszámították, hogy a legutóbbi hét esztendő során (azaz 2010 és 2016 között) a román állam 4,8 milliárdot „veszített el”, s ugyanakkor 2011 és 2016 között a szóban forgó feketepiac 27%-kal bővült. És még egy érdekes hozzávetőleges számítás: minden egyes illegálisan érkezett cigarettával teli konténer a csempészhálózatoknak 1 millió euró értékű profitot „termel”.
Átfogó akció
Az év elején az Országos Adóügynökség (ANAF) egy keményebbnek ígérkező akciót bontakoztatott ki, a 2017-es Pajzs Műveletet (Operațiunea Scut 2017). Ennek keretében fokozták a határellenőrzéseket, a vámügyi vezérigazgatóság mozgó csoportjait még „mozgékonyabbá” tették, rendszeresen ellenőrzik a kockázatot jelenthető piacokat, vásárokat stb. A jelek szerint meg volt a maga eredménye ennek a műveletnek, legalábbis erre utalnak azok a számadatok, amelyeket a British American Tobacco Románia illetékesei hoztak nyilvánosságra az elmúlt hét végén. Azokból az derül ki, hogy az első félév során a csempészés szintje 1,3%-kal csökkent a múlt esztendő végéhez viszonyítva, s a becslések szerint a különböző hatóságoknak (vám, rendőrség stb.) napi átlagban sikerült meggátolni több mint 20 ezer csomag bekerülését a hazai feketepiac „vérkeringésébe”. Ez a mennyiség egy körülbelül 100 ezer lakosú város teljes cigarettafogyasztásával egyenlő.
Amúgy az év elejétől eltelt hat hónap során elkobzott, illetve lefoglalt cigaretta mennyisége közel 75 millió szálat jelent, s annak az értéke mintegy 45 millió lejt tett ki.
Egyelőre szerény eredményről lehet beszélni, de jó tudni azt is, hogy minden egyes feketepiaci százalékpont körülbelül 40 millió eurót jelent a költségvetési bevételek szempontjából, már amennyiben csökkenéssel állunk szemben, ha viszont az a százalékpont emelkedik, akkor az a 40 millió euró veszteséget jelent. Jó tudni továbbá azt is, hogy a dohányszektor az állami költségvetés bevételei szempontjából a kőolajipari szektor után a második helyet foglalja el: éves viszonylatban a dohányipari cégek az állami költségvetésbe a jövedéki adó, az áfa, valamint különböző adók, illetékek és hozzájárulások címén több mint 3 milliárd eurót fizetnek be, ami a költségvetési összbevételeknek mintegy 12–12,5%-át teszi ki.
Hecser Zoltán