Kiskorúak problémáit vizsgálja ki az ombudsman - Gyermekek ügyvédje
Gyermekeket érintő problémák miatt kivizsgálássorozatba kezd a nép ügyvédje a szülők külföldre távozása, a családon belüli erőszak, a kábítószer- és alkoholfogyasztás, a kiskorú bűnözés, a társadalmi kirekesztettség, a kiskorúak munkára való kényszerítése, a fizikai, lelki és szexuális abúzus miatt.
Romániai kiskorúak problémáinak kivizsgálását vállalja a nép ügyvédje: elhatározását a sajtó és a civil szervezetek által felszínre hozott esetek indokolták, amelyek a gyermekek testi, érzelmi és szellemi fejlődését akadályozó tényezőkre hívják fel a figyelmet. Példaként hozta fel az Eurostat 2016-os jelentését, mely szerint a romániai gyerekek 47 százaléka a aggasztó anyagi körülmények között él; a Mentsétek meg a Gyermekeket Szervezet adatait, amelyek szerint a hazai gyermekek felét szegénység és társadalmi kirekesztés fenyegeti; a külföldön dolgozó szülők gyermekeiről szóló konferencia jelentését, amely értelmében több mint
85 000 romániai kiskorúnak egyik vagy mindkét szüleje külföldön dolgozik; valamint számos más, a gyerekek aggasztó egészségügyi helyzetére, az analfabetizmusra, iskolaelhagyásra, erőszakos cselekedetekre rávilágító tanulmányt. Az ombudsman szerint feltételezhető, hogy sérültek Románia Alkotmánya 22. és 49. cikkelyének előírásai, amelyek az élethez, valamint a testi és pszichikai épséghez való jogot garantálják a gyerekek és fiatalok számára. A nép ügyvédje jelentést fog összeállítani mindazokról a jelenségekről, amelyek negatívan befolyásolják a gyermekek egészségét, jóllétét, táplálkozását vagy lelki fejlődését, éspedig a szülők külföldre költözésének hatásairól, a gyermekek elhagyásáról, a gyermekek elleni erőszakos cselekedetekről, a drog- és alkoholfogyasztásról, a kiskorúak bűnözéséről, a társadalmi kirekesztettségről, a kiskorúak munkára kényszerítéséről illetve szexuális kizsákmányolásáról, a diszkriminációról, az elhanyagolásról, a menedékkérő, valamint a sérült gyerekekről és a szabadságkorlátozásról. A jelentést törvénymódosító javaslatok követik majd a gyermekek helyzetének javítása érdekében.