Kidolgozzák az országos erdészeti stratégiát
Elkezdték az új országos erdészeti stratégia kidolgozását. A szakértői munkacsoportnak április végéig kell elkészítenie a független szaktanulmányt az uniós erdészeti stratégia romániai gyakorlatba ültetésének lehetőségeiről és kihívásairól, július végéig pedig meg kell határozniuk a romániai erdőkre vonatkozó stratégiai célokat – olvasható az RMDSZ közleményében.
Mint írják, az erdőkről szóló szaktanulmány és az országos erdészeti stratégia elkészítése szerepel az Országos Helyreállítási és Rezilienciaépítési Terv célkitűzései között, amelyet 1,2 millió lejjel finanszíroznak. A stratégia kidolgozásában a brassói egyetem Erdészeti és Erdőgazdálkodási Karának és a suceavai egyetem Erdészeti Karának oktatói, valamint az ágazat más szakértői vesznek részt.
„Kulcsfontosságú feladatunk van ebben az évben: meghatározzuk az erdőink jövőjét 2030-ig. Ha értékes erdőket akarunk, akkor többéves irányvonalat kell követnünk. Ezért egy olyan szemléleten kell együtt dolgoznunk, amely egyensúlyt teremt a környezet, az ország társadalmi és gazdasági szükségletei, valamint az erdők biológiai sokféleségének megőrzése között. Nem szabad szem elől tévesztenünk azokat a romániai közösségeket, amelyek megélhetése még mindig az erdők erőforrásaitól függ. Ugyanakkor azt szeretném, ha a készülő stratégia konkrét megoldásokat nyújtana arra, hogy a romániai erdők ellenállóbbak legyenek a klímaváltozás kihívásaival szemben” – jelentette ki Tánczos Barna környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter a szakértői csoport első munkamegbeszélését követően.
A szaktárca vezetője szerint növelniük kell az erdőterületek számát, a stratégiának erre is választ kell adnia. Meglátása szerint meg kell találniuk a módot az erdők többfunkciós szerepének kihasználására. „Ez csak a biodiverzitás megőrzésével és fenntartható erdőgazdálkodással történhet meg. A fenntartható erdőgazdálkodás olyan koncepció, amelyet a stratégiának meg kell őriznie és tovább kell fejlesztenie” – hangsúlyozta Tánczos Barna.
HN-információ