Johannis: a NATO jóváhagyta a romániai harccsoport létrehozását
Jóváhagyta a NATO a romániai harccsoport megalakítását – jelentette ki Klaus Johannis államfő csütörtökön, az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének brüsszeli rendkívüli csúcstalálkozója előtt.
„Van egy nagyon jó hírünk (...), a NATO már jóváhagyta a Romániába telepítendő harccsoport megalakítását” – fogalmazott az elnök. Johannis emlékeztetett, hogy az állandó harccsoport francia parancsnokság alatt működik majd. „Most további tárgyalások következnek a NATO-ban arról, hogy mely államok küldenek még katonákat ebbe a harccsoportba” – magyarázta.
Az elnök örvendetesnek nevezte, hogy ilyen rövid időn belül döntés született egy állandó harccsoport Romániába telepítéséről. Úgy véli, „ez egy jó kezdet”, de annak tudatában, hogy Oroszország felől érkezik a fenyegetés, a NATO keleti szárnyának a további megerősítésére van szükség.
Hozzátette: a keleti szárny megerősítése fegyveres erők telepítésével és modern felszereltségével érhető el.
„Ha az ukrajnai háborút nézzük, azt látjuk, hogy nagyon modern fegyverzetre van szükség, rakétaelhárításra és hasonlókra. A dolgok már nem olyan egyszerűek, manapság nem sokat lehet nyerni egy kamionnal és egy tankkal” – fogalmazott az elnök hozzátéve, hogy a csúcstechnológiás fegyverek természetesen „meglehetősen drágák”.
Johannis azt is kifejtette, hogy a vegyi fegyverek használata nem megengedett, és reményét fejezte ki, hogy az erről szóló nemzetközi egyezmények aláírói betartják kötelezettségvállalásukat.
Az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének (NATO) brüsszeli rendkívüli csúcstalálkozója előtt nyilatkozva a román elnök rámutatott, a vegyi és biológiai fegyverek bevetését több nemzetközi egyezmény is tiltja, „így nem lehet abból kiindulni, hogy valaki használja ezeket”.
„Reméljük, hogy ezeknek a nemzetközi egyezményeknek az aláírói be is tartják mindazt, amiről döntés született” – fogalmazott.
Kijelentette azt is, hogy Románia nincs veszélyben, a lakosságnak nem kell félnie. „A román állampolgárok aggódnak a helyzet miatt, ezért tisztáznom kell, hogy egyetlen román állampolgárnak sincs, mitől félnie. A valaha létezett legnagyobb és legerősebb védelmi szövetség részei vagyunk. Katonáink jól felkészültek. Tehát szívemre tett kézzel mondhatom, hogy Románia nincs veszélyben, a román állampolgárok biztonságban vannak haderőinknek és a NATO-nak köszönhetően” – fejtette ki az államfő.
Johannis hozzátette, Románia saját, szilárd védelmet akar, ugyanis „a biztonság otthonról kezdődik”. Ezért döntöttek úgy a Legfelsőbb Védelmi Tanács legutóbbi ülésén, hogy a bruttó hazai termék (GDP) 2 százalékáról 2,5 százalékra emelik a védelemre fordítandó összeget. A Védelmi Minisztérium és a hadsereg már megkezdte egy feljavított fegyverkezési terv kidolgozását. „Egyértelmű, hogy magunk mellett akarjuk tudni a szövetségeseinket, ugyanakkor az is nyilvánvaló, hogy saját védelmünket is szilárddá akarjuk tenni” – mondta.
Hozzátette, a román katonák részt vesznek a szövetséges multinacionális csapatokban. „Továbbra is jelen leszünk ott, ahol szükség van ránk” – szögezte le az államfő.
Agerpres