Előzetes letartóztatásban marad Beke István
A legfelsőbb bíróság tegnap kimondott jogerős döntése értelmében előzetes letartóztatásban marad Beke István, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) kézdivásárhelyi szervezetének elnöke, akit bombamerénylet előkészítésével gyanúsít a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT).
[caption id="attachment_20076" align="aligncenter" width="620"] Egy korábbi, a Beke-ügyben tisztánlátást követelő polgári tüntetés Kézdivásárhely központjában. Azóta folytatódtak a megmozdulások[/caption]
A Beke ellen továbbra is érvényben maradó előzetesről a Digi24 hírtelevízió tudósított először. E szerint a legfelsőbb bíróság úgy ítélte meg, hogy közveszélyt jelentene Beke István szabadlábra helyezése, ezért megerősítette a bukaresti táblabíróság korábbi, a vizsgálati fogság meghosszabbítására vonatkozó határozatát.
Mint ismeretes, a HVIM kézdivásárhelyi szervezetének elnökét december elsején, Románia nemzeti ünnepén vette őrizetbe a DIICOT, amely szerint Beke házi készítésű pokolgépet akart felrobbantani az ünnep alkalmából tartott kézdivásárhelyi rendezvényen. Az ügyészség szerint Beke István a HVIM erdélyi elnökének, Szőcs Zoltánnak a felbujtására hozzá is látott a bomba elkészítéséhez, amihez 400 darab petárdát vásárolt. Szőcs Zoltánt december végén tartóztatták le, miután a téli ünnepekre szabadságot kapott franciaországi munkahelyéről, és hazalátogatott Kézdivásárhelyre.
Az ügyészség a gyanút a HVIM vezetőinek egy október 10-i, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) által lehallgatott beszélgetésére alapozza. Ekkor arról beszélgettek, hogy milyen nagy riadalmat kelthetnének, ha a helyi december 1-jei katonai díszszemlén távvezérlésű szerkezetet robbantanának fel egy utcai szemétgyűjtőben.
„A BBC is közvetítené”
A román sajtó nemrég részleteket hozott nyilvánosságra a Szőcs-féle lehallgatások átirataiból. A szövegben ismét felbukkan a „pizza” szó, amelyet már Beke István esetében is a „bomba” fedőnevének tartottak. A szövegek szerint Szőcs konkrétan említette december elsejét, a felvonulást, „húsz darabot”, amelyeket időzíteni kell. A vád szerint elhangzott, hogy mindenki róluk beszélne, „a BBC is közvetítené”, illetve arra is felhívta a figyelmet, hogy mindenki utazzon el valahová, hogy ne keveredjenek gyanúba. „Mintha látnám, ahogyan a földre vetik magukat” – áll még az átiratban. Egy alkalommal a „bomba” szó félrefordításnak tűnik, „jó heccre” vagy hasonlóra utalhat.
A HVIM Erdély a közösségi oldalán közleményben tiltakozott tagjai meghurcolása ellen, és követelte, hogy az ügyészség hozza nyilvánosságra azt a hangfelvételt, amelyen tagjai az állítólagos merényletet eltervezték. „Joga van a román és székely közösségnek is megtudni, hogy milyen beszélgetések alapján hazudták nekik egy hónapon keresztül, hogy a vármegye egyes tagjai bombamerényletre készültek” – áll a közleményben.
A 25. tüntetés Kézdin
A Háromszék napilap szerint szombaton újabb szolidaritástüntetést tartottak Kézdivásárhelyen, melyen a mínusz 15 fokos hidegben is több mint százan követeltek igazságot a december elején letartóztatott Beke István és a december végén felbujtóként letartóztatott Szőcs Zoltán számára. Ez volt sorrendben a 25. kézdivásárhelyi szolidaritási megmozdulás.
A tüntetés hírét az Erdély FM rádió is megerősítette, emlékeztetve, hogy Szőcs Zoltánt, az ifjúsági szervezet erdélyi elnökét szerdán helyezték előzetes letartóztatásba, őt az alkotmányos rend elleni cselekedetek elkövetésére való felbujtással, valamint a robbanóanyagokra vonatkozó szabályok megsértésére való felbujtással gyanúsítja a DIICOT. Az ügyészség közleménye szerint Szőcs Zoltán biztatta a HVIM kézdivásárhelyi szervezetének tagjait arra, hogy házilag készítsenek robbanószerkezetet, és azt robbantsák fel a december elsejei román nemzeti ünnep alkalmából tartandó kézdivásárhelyi felvonuláson.
[box type="shadow" ]Parlamenti válaszlépést kíván a Jobbik
Parlamenti válaszlépést sürgetet a Beke-ügyben a Jobbik elnöke szombati közleményében. „Kezdeményezem, hogy a Parlament Külügyi Bizottságának és Nemzeti Összetartozás Bizottságának együttes és rendkívüli ülése hallgassa meg a román nagykövetet az Erdélyben tapasztalható, immár sorozatosnak mondható magyarellenes, a megfélemlítésre építő, jogsértő politikai, hatósági intézkedések miatt” – fogalmazott Vona Gábor. Úgy vélekedett, hogy a magyar kormány és a magyar diplomácia mindeddig mélyen hallgatott a román hatalom túlkapásairól, a magyar nemzeti közösség egyéni és kollektív jogainak durva megsértéséről. Vona szerint a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom erdélyi vezetőjének és kézdivásárhelyi elnökének megalapozatlan megvádolása és letartóztatása, több magyarországi zenekar, köztük az Ismerős Arcok erdélyi fellépésekor tapasztalt zaklatása, a magyar rendezvények hatósági megzavarása olyan erőfitogtató, soviniszta irányba mutatnak, amelyet Magyarország nem hagyhat szó és válaszlépések nélkül.[/box]