Digitális adatlap határátlépéskor: sok Hargita megyei személyt bírságoltak meg
Több száz Hargita megyei személyt sújtott 2000 lejes bírsággal a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság azért, mert az országba érkezéskor elmulasztották kitölteni a digitális járványügyi adatlapot (Passenger Locator Form). Lapunk megkeresésére dr. Tar Gyöngyi, a közegészségügyi intézmény vezetője azt mondta, minden tiltakozásuk ellenére ezt az ügyet a hatóságuk nyakába varrták. Számukra is kellemetlen az intézkedés, a legnagyobb problémának azt nevezte, hogy a lakosságot nem tájékoztatták kellőképpen a határátlépés szabályairól. A megbüntetetteknek azt javasolja, az ügyben forduljanak az igazságszolgáltatáshoz.
Az országba érkező személyeknek december 20-tól határátlépéskor ki kell tölteniük az úgynevezett digitális beutazási adatlapot (PLF-Passanger Locator Form). Ezt elektronikus formában lehet megtenni a plf.gov.ro honlapon. Az adatlapot nem kell kinyomtatni, mert a személyazonossági igazolvány vagy útlevél szkennelésekor az űrlapon szereplő adatok megjelennek a határrendészet számítógépes alkalmazásában.
Az adatokat helyesen kell bevezetni, mert a rendszer össze van kapcsolva a személyi nyilvántartások és adatbázis-kezelés igazgatósága (DEPABD), a határrendészet, illetve a fertőzötteket és karanténban levő személyeket nyilvántartó Corona-forms informatikai rendszerével. A dokumentumot már 18 tagállamban használják. A digitális beutazási adatlapot legtöbb 24 órával a határátkelés előtt kell kitölteni, de az országba való belépést követő 24 órán belül is meg lehet még tenni. A szabály áthágása 2000 és 3000 lej közötti bírsággal büntethető – adta hírül még a múlt hónapban a határrendészet és a különleges távközlési szolgálat (STS).
Több száz Hargita megyei személyt büntettek meg
Ám a hír csak kevesekhez jutott el, hiszen december 20-a óta több száz Hargita megyei személy mulasztotta el a digitális adatlap kitöltését, emiatt az elmúlt napokban meg is érkezett hozzájuk a 2000 lejes büntetésről szóló értesítés. Egy névtelenséget kérő olvasónk jelezte, január másodikán Magyarországról utazott haza Csíkszeredába. A határátkelőnél elkérték a személyazonossági igazolványát, és ellenőrizték az oltási igazolványt is, de senki nem figyelmeztette az adatlap kitöltésére.
– Január negyedikén a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóságtól kaptam a négyoldalas levelet, amelyben tájékoztatnak arról, hogy 15 napon belül köteles vagyok kifizetni a 2000 lejes büntetést, amely akár lehetne 3000 lej is. Két ügyvéddel is megnézettem, de sem fellebbezni, sem semmi mást nem lehet tenni. Tudom, hogy a törvény nem ismerete nem mentesít a büntetés alól, de amire nagyon feldühödtem, az, hogy a határátkelőnél senki nem figyelmeztetett, még egy tájékoztató jellegű plakát sincs kifüggesztve sehol. Egyszerűen jössz haza és kapod az ajándékcsomagot. Azóta voltam még Magyarországon, másodjára sem mondták, hogy ki kell tölteni az adatlapot – mondta a panaszos.
Többen is megfenyegették az egészségügyi igazgatóság munkatársait
Az ügyben megkerestük dr. Tar Gyöngyit, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetőjét is, aki elmondta: minden tiltakozásuk ellenére ezt az ügyet a közegészségügyi igazgatóság nyakába varrták, számukra is kellemetlen az intézkedés.
– Többször is jeleztem az illetékes intézményeknek, hogy ez nem egészségügyi intézkedés, nem a mi hatóságunknak kellene ellenőriznie az adatlap kitöltését, ez adminisztrációs ügy. December utolsó napjaiban tudtuk meg, hogy mi fogjuk ellenőrizni, hogy a beutazók kitöltötték-e az említett dokumentumot. Mindannyian látjuk, milyen furcsa helyzetek adódnak. Például a rendőröknek kell ellenőrizniük, hogy egészségügyi maszkokat viselnek-e a polgárok az utcán, nekünk meg ki kell küldenünk a büntetéseket. Szívesen cserélnénk a rendőrséggel – mondta a megye tiszti főorvosa. Rámutatott: valóban nem lehet fellebbezni a büntetés miatt.
Hozzátette, csak azt tudják javasolni, hogy a megbüntetettek a területileg illetékes bíróságon tegyenek panaszt. Sokan már meg is tették, és az egészségügyi igazgatóságot hívják perbe.
– Kénytelenek leszünk megjelenni. Különben beírtuk a bíróságnak küldött válasziratba, hogy döntse el a bíróság, az illető szabálysértést követett-e el, vagy sem. Az illetékesekkel való videókonferencián javasoltam azt is, hogy addig senkit se büntessenek, amíg az embereket nem tájékoztatják kellőképpen. Erre azt a választ kaptam, hogy a törvények nem ismerete nem mentesít a büntetés alól. Én erre csak azt válaszoltam, hogy kellőképpen kell tájékoztatni a beutazókat – részletezte dr. Tar Gyöngyi. Megjegyezte: sokan telefonálnak a büntetések miatt.
– Még lefejezéssel is fenyegetnek bennünket, meg minden mással. Az említett videókonferencián azt mondtam, ha ki lenne függesztve a határátkelőnél, hogy ki kell tölteni a dokumentumot, kevesebb ilyen probléma lenne. Mire azt mondták nekem: „Ki olvassa el azokat a plakátokat? Különben is az egészségügyi minisztérium, a külügyminisztérium és a határrendészet honlapján is lehet tájékozódni a szabályokról” – idézte az igazgató az illetékeseket.
Megjegyezte: bizonyára a külföldön tartózkodó állampolgárok nem mindig vannak olyan helyzetben, hogy folyamatosan tájékozódjanak a szabályokról, amúgy sem biztos, hogy mindenki hozzáfér az internethez és az említett honlapokhoz. Dr. Tar Gyöngyi azt is elmondta: több helyen felhívta a figyelmet a kellő tájékozódásra, és kérte a magyarországi sajtó segítségét is, mert a tapasztalat azt mutatja, hogy a magyarországi beutazók még annyira sincsenek tisztában a beutazás szabályaival, mint a hazaiak. Hozzátette: a büntetésekről szóló tájékoztató levelek kiküldése jelentősen megterheli a közegészségügyi igazgatóság költségvetését is. A megbüntetettek száma folyamatosan növekszik.
Egyébként ötvenezer személy lépett be az országba december 25-e és január 8-a között úgy, hogy nem töltötték ki a digitális járványügyi adatlapot. Őket összesen 129 millió lejre, azaz 25 millió euróra bírságolták a megyei közegészségügyi igazgatóságok.
Biró István