A PSD benyújtja saját kormánybuktató indítványát, ha az USR PLUS-é alkotmányellenesnek bizonyul
A parlament legnagyobb frakciójával rendelkező, ellenzékben lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) maga fog bizalmatlansági indítványt beterjeszteni a Florin Cîţu vezette kormány ellen, ha az USR PLUS szövetség által kezdeményezett, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) támogatásával benyújtott kormánybuktató indítványt alaptörvénybe ütközőnek minősítené az alkotmánybíróság – közölte hétfőn Radu Oprea, a PSD szóvivője.
A PSD vezetőségének tegnapi ülése után tartott sajtóértekezletén Oprea leszögezte: pártja az USR PLUS és az AUR bizalmatlansági indítványát is kész megszavazni, és támogatni is fogja annak mielőbbi napirendre tűzését, ha az alkotmánybíróság elutasítja az ellene beterjesztett szabályossági óvást.
A szociáldemokrata szóvivő ezzel cáfolta a kormányból kilépett USR PLUS és a nacionalista ellenzéki AUR által megfogalmazott vádakat, amelyek szerint a PSD összefogott volna a miniszterelnökkel és a kormányon lévő Nemzeti Liberális Párt (PNL) Cîţut támogató csapatával, amikor a házbizottságban hozzájárult ahhoz, hogy a két kisebb párt bizalmatlansági indítványának vitáját elnapolják és csak a 28-án esedékes alkotmánybírósági döntés – és így a PNL tisztújítása – után tűzzék napirendre.
Politikai elemzők feltételezése szerint a PSD azért segített a PNL elnökségére pályázó Cîţunak abban, hogy tisztségben lévő miniszterelnökként vehessen részt a PNL szeptember 25-i tisztújító kongresszusán, mert az ő megválasztásában lát garanciát arra, hogy nem áll helyre a PNL és az USR PLUS együttműködése, tehát a jobboldalon nem lehet már kormánytöbbséget alkotni. A PNL-ben szoros küzdelem várható a kormányfő és az újabb elnöki mandátumért induló Ludovic Orban jelenlegi elnök között.
Mint ismert, azt követően alakult ki kormányválság, hogy Cîţu az USR PLUS ellenkezése dacára és a szövetség egyik miniszterét leváltva döntött a harmadik koalíciós partner, az RMDSZ által kezdeményezett tízmilliárd eurós fejlesztési terv életbeléptetéséről. Az USR PLUS megvonta a bizalmat Cîţutól, miniszterelnök-cserét követelt a PNL-től, majd miután ezt nem érte el, bizalmatlansági indítványt kezdeményezett, miniszterei pedig kiléptek a kormányból.
Az alkotmány szerint bizalmatlansági indítványt a törvényhozók legalább egynegyede kezdeményezhet, legfeljebb egy ülésszakon egyszer. Ha mostani kezdeményezésük elbukja a normakontrollt, az USR PLUS és az AUR képviselői és szenátorai így leghamarabb a jövő évi tavaszi ülésszakban kezdeményezhetik a kormány leváltását. A Cîţu-kabinet sorsa tehát mindenképpen a PSD kezében van: a parlamenti helyek egyharmadával rendelkező PSD ugyanis az egyedüli párt, amely önállóan is be tud terjeszteni bizalmatlansági indítványt, támogatása nélkül pedig az USR PLUS és az AUR nem tudja megbuktatni a Cîţu-kormányt.
MTI/HN