A DNA túllépte hatáskörét
Egy sürgősségi kormányrendelet törvényességét kizárólag a parlament ellenőrizheti; az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) túllépte hatáskörét a 2017/13-as rendelet ügyében indított vizsgálattal, és ezzel alkotmányos természetű jogi konfliktust idézett elő – áll az Alkotmánybíróság (AB) döntésének indoklásában.
A 2017/13-as kormányrendelet kapcsán indított DNA-eljárás ügyében a Liberálisok és Demokraták Szövetségének (ALDE) társelnöke, Călin Popescu-Tăriceanu emelt óvást a taláros testületnél. Ez február 27-én hirdette ki döntését az ügyben, nemrég pedig közölte ennek indoklását. Eszerint egy, a kormány által elfogadott jogszabály sorsáról kizárólag a parlament dönthet úgy, hogy egy azt jóváhagyó vagy azt elutasító törvényt fogad el. A törvényhozói hatalmon kívül egyetlen hatóság sem ellenőrizheti a jogszabály törvényességét, mutat rá az indoklás. Az AB által közzétett dokumentum azt is kiemeli, hogy a DNA a rendelet elfogadásával járó procedúrákat, a jogszabály törvényességét vizsgálta az eljárás során, ami nem tartozik a hatáskörébe. Mivel egy jogszabály elfogadása önmagában nem képezheti bűncselekmény alapját, ez az ügy nem eshet a büntetőjog hatálya alá – állítják. A testület megjegyzi továbbá, hogy a DNA túllépte hatáskörét, megszegve a hatalmi ágak szétválasztásának elvét, az ügyben indított vizsgálattal ugyanakkor a törvényalkotó tevékenység megbénítását kockáztatta.
„Több ízben is kiszálltak az ügyészek az igazságügyi minisztérium székhelyére, iratokat foglaltak le, és kihallgattak több közalkalmazottat, államtitkárt, minisztert. Az így előidézett feszültség és pszichikai nyomás a törvényalkotó tevékenység megbénulását eredményezte” – áll az indoklásban. A DNA és a kormány között fennálló, alkotmányos természetű jogi konfliktus feloldása érdekében a legfőbb ügyészségnek és a DNA-nak az alkotmány és a törvények szabta hatáskörén belül kell eljárnia – mutat még rá az AB.