1250 lejre nőtt a minimálbér, de „drágultak” a büntetőpontok is
Van egy jó hír, amihez társul egy rossz is: május elsejétől 1050-ről 1250 lejre emelkedett az országos garantált bruttó bér, de ezzel egyidejűleg a közúti közlekedési szabálysértésért kirótt büntetőpont „értéke” is 250 lejre emelkedik.
[caption id="attachment_28447" align="aligncenter" width="620"] Figyelő közlekedési rendőr. Május elsejétől még többe kerül a járművezetőknek a szabálytalankodás Fotó: Balázs Árpád[/caption]
Változásokkal köszöntött be a májusi hónap. Gazdasági-társadalmi szempontból a legjelentősebb az országos bruttó minimálbér megemelése, annál is inkább, mert annak úgymond viharos előzményei voltak, lévén, hogy az elmúlt esztendő novemberében a Cioloș-kormány bejelentette, hogy annak jogszabályozását át fogja rendezni. Eddig évi rendszerességgel kormányhatározat révén emelték ilyen vagy olyan arányban a minimálbér szintjét, s arról jobbára sikerült egyeztetni az érintettekkel, mindenekelőtt a szakszervezetekkel. A Cioloș-kormány egy másabb mechanizmust kívánt, kíván meghonosítani, s ennek okán a 2016. január 1-jén esedékes emelést elnapolták. Utólag született egy döntés, amelynek értelmében május 1-jétől 1050 lejről 1250 lejre emelkedik az országos garantált bruttó minimálbér kvantuma. Ugyanakkor a közszférai bérezésre vonatkozó, újra útjára indított sürgősségi kormányrendelet esetében is ez az értékszint képezi a kiindulópontot, tehát ebből a szempontból is megvan annak a maga jelentősége. Ugyanakkor utalni kell arra is, hogy a jövőre nézve továbbra is bizonytalan a minimálbér megállapításának mechanizmusa, s az biztosra vehető, hogy 2017 első felében nemigen kerülhet sor a minimálbér megemelésére. Egyébként a szakszervezeti követelések szerint mielőbb 1450 lejre kellene emelni a minimálbér értékszintjét, mert csak így fedezhető a minimális bevásárlói kosár „ellentételezése”, aminek a legutóbbi számítások szerint az értéke valahol 1480 lej körül van. Továbbá azt sem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy a jövőre beütemezett felzárkóztatási minimális jövedelem értéke is nagyobb lesz, mint 1450 lej.
A május 1-jétől hatályos béremelés hozzávetőleges számítások szerint 1,1-1,2 millió személyt érint, de vannak olyan becslések is, amelyek szerint közel 2 millió főt. A szakszervezetek számítása szerint a költségvetési szektorban körülbelül 400 ezerre tehető azon alkalmazottak száma, akik eddigelé az 1050 lejes minimálbérben részesültek. Van egy olyan számítás is, amely szerint a 2015-ös esztendő végén a hazai összalkalmazottak 44 százalékának bére nem haladta meg az országos bruttó minimálbér szintjét. Ez a mostani 1250 lejes minimálbér a munkáltató számára 1530 lejes kiadást jelent, a munkavállaló pedig 917 lejes nettó bérben fog részesülni.
A minimálbér kapcsán még két dologra kell utalni. Egyrészt arra, hogy azok a személyek, akik nem realizálnak semminemű jövedelmet, de az új adótörvénykönyv értelmében kötelezettek az egészségbiztosítási hozzájárulás fizetésére, májustól kezdődően a szóban forgó 1250 lejes értékszint alapján kiszámított 5,5 százalékos egészségbiztosítási hozzájárulás fizetésére lettek kötelezettek. Ezek szerint az eddiginél többet kell fizessenek, még akkor is, ha nincs jövedelmük...
A közúti-közlekedési szabálysértésért kirótt büntetőpont értéke is megváltozik: az a mindenkori minimálbér 10 százalékát jelenti, azaz májustól 1 büntetőpont 250 lejt „ér”. Egy magánszemély esetében kiróható maximális büntetés ezek szerint 2500 lejre emelkedett, a legkisebb pedig 250 lej lett. Emlékeztetnénk arra is, hogy a jogi személyek esetében másabb a határérték, az akár a 125 ezer lejt is elérheti.
Hecser Zoltán