Zene füleimnek 75.: Zenés misszió
A Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus alatt a szervezők Budapest két forgalmas pontján, a Széll Kálmán téren és az Örs vezér téren – missziós szándékkal – zenei műsorokkal és tanúságtételekkel várták az érdeklődőket. Az öt nap eseményeit Végh Zoltán programfelelős foglalta össze.
– Azokat szólítottuk meg, akik a NEK programjai iránt nem igazán érdeklődnek, az eucharisztikus élettől igen távol állnak, s a főváros hitéletének perifériáján élnek. Úgy gondoltuk, hogy e színpadok kinyújtott karok lehetnek irányukba.Koncepciónk az Expo nyitott ajtajaként is értelmezhető, amiken be is lehet lesni: mit is jelent ez a kongresszus a katolikusok számára. A „Találkozz Jézussal Budapesten” jelmondatot szó szerint hirdettük, s ezt a találkozást – tanúságtételekkel és zenei programokkal – szerettük volna elősegíteni a két helyszínnel.
A zenei programok igen színvonalasak voltak, sokan álltak meg egy percre, vagy töltöttek hosszabb időt velünk. Közülük legtöbben az azt követő, rövidebb lélegzetű tanúságtételen is ott maradtak. A színpad mellett gyónási lehetőséget is biztosítottunk, a jelen lévő atyáknál mindig ült valaki.
Mindennap három-négy koncertet szerveztünk, s a kiválasztott zenei előadók mindkét helyszínen szerepeltek. Olyan kiváló fellépőkkel találkozhatott a közönség, mint például a Kaláka együttes, a Makám együttes, az Eucharist zenekar, Csiszér László és Pintér Béla. A színpadok három órától elevenedtek meg, hat óráig az Örs vezér tere vitte a prímet, a Széll Kálmán téren javarészt az árnyékos részeket foglalták el. Ezt követően Budán is szépen gyűltek az emberek, s a közönség száma elérhette a kétezer főt. Az est legvégére olyan nagyszámú érdeklődő tömeg követte a programot, hogy a metrókijáratból is nehezen lehetett kilépni. Legtöbben a szerda és a csütörtök estét választották, s nemcsak a hangversenyekre voltak kíváncsiak. Sok látogatót vonzott Damian Stayne gyógyító szolgálata, aminek népszerűsítését a Facebookon is erősítettük. Csókay András idegsebész és Hodász András atya tanúságtétele is sokakat érintett meg, a zenei előadók közül az Eucharist zenekart hallgatták meg a legtöbben. A tiszteletdíjat a NEK központi költségvetése biztosította, s jóllehet a zenészek a pandémia alatt nehéz anyagi helyzetbe kerültek, de ez alkalommal a „piaci ár alatt” szerződhettünk velük. Igen, az előadók maguk is keresztény, hívő emberek voltak, s nagyon fontosnak találták, hogy Jézusról az utca emberének is nyíltan beszélhessenek, s így szolgáljanak. Meggyőződésem, ha megszorultunk volna, akár ingyen is segítették volna missziós munkánkat.
Csermák Zoltán