Marosvásárhelyen megnyitották a Tamási Áron-emlékévet
Marosvásárhelyen Magyarország csíkszeredai főkonzulátusának a magyar kultúra napja alkalmából tartott rendezvényén nyitották meg a Tamási Áron-emlékévet, amelynek rendezvényeivel a 125 éve született székely író előtt kívánnak tisztelegni.
[caption id="attachment_142726" align="alignnone" width="2048"] Fotók: Borbáth Kata[/caption]
Az ünnepség keretében nyitották meg a Kultúrpalotában Bálint Zsigmond fotóművész Emberközelben című kiállítását, melyet az Erdélyi Hagyományok Háza szervezett, majd a Maros Művészegyüttes és a Spectrum Színház előadásában mutatták be Tamási Áron Tündöklő Jeromos című népi játékát.
[gallery ids="142720,142721,142722"]
Ünnepi beszédében Potápi Árpád János, a magyar Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkára a bátorságot és az iránymutatást emelte ki Tamási Áron jellemzői közül. Mint felidézte, Tamási saját élményeiből építette fel regényhőse, Ábel alakját, aki a világot bejárva érti meg, hogy haza kell térnie ahhoz, hogy valahol otthon lehessen.
Az író bátorságának tulajdonította annak a kimondását, hogy az élet értelmét nem a távoli nagyvárosokban vagy külföldön, a messzeségben, hanem a szülőföldön, a szülőfölddel való bensőséges kapcsolatban kell keresni.
– Az elmúlt 12 évben közösen építettük fel és erősítettük meg a külhoni magyarság megtartó intézményeit az élet minden területén: a politikában, a kultúrában, az oktatásban, az egyházakban, a sportban, a gazdaságban, megerősítettük a közösségeket és a közösségek közötti kapcsolatrendszert – jelentette ki az államtitkár.
Arra buzdította hallgatóságát, hogy a cselekvő nemzet évében közösen védjék meg az eddig elért eredményeket.
Az államtitkár az eseményről közzétett Facebook-bejegyzésében többek között azt írja: „2010-ben »új hőskort« kezdtünk, amelyről tizenkét év után elmondhatjuk, a »realitások hőskora« lett. Az elmúlt tizenkét évben közösen felépítettük és megerősítettük a külhoni magyarság megtartó intézményeit. Az élet minden területén, a politikában, az oktatásban, a kultúrában, az egyházban, a sportban, a gazdaságban, minden korosztályban megerősítettük közösségeinket. Több mint háromszázezer gyerek számára tettük lehetővé a minőségi anyanyelvi oktatást a bölcsődétől a felsőoktatásig. Óvodák, iskolák építésével és fejlesztésével, felsőoktatási intézmények bővítésével, fejlesztésével, működésének biztosításával értük ezt el. Tettük ezt azért, mert a versenyképes tudás megszerzésével válik az elkövetkezendő nemzedék nemzetünk cselekvő tagjává.”
Potápi hangsúlyozta: „A Tamási Áron Emlékévben legyen az ábeli lelkület mindannyiunkké. Védjük meg így – a cselekvő nemzet évében – eddigi eredményeinket, ami a nemzetpolitika szempontjából az új hőskor is.”