Hirdetés

Csíki fotós Bukarestben

Balási Csaba csíkszeredai fotóművész Egy templom halála című kiállítása nyílt meg kedd este Bu­karestben, a Liszt Intézetben Szat­hmáry Pap Károlynak a román fotográfia napjává nyilvánított születésnapja – január 11. – alkalmából.

Sarány István
Csíki fotós Bukarestben
Fotó: Balási Csaba / Liszt Intézet

Az intézetben évek óta kialakult gyakorlat, hogy az új esztendőt fotó­kiállítással indítja Szathmáry Pap Károly fotográfus emléke előtt tisztelegve. Szathmáry Pap Károly Kolozsváron született 1812. január 11-én, szülővárosában, Bécsben és Itáliában tanult. 1843-ban Bukarestbe költözött, ahol a havasalföldi fejedelmi udvar festője és fényképésze lett, így a havaselvi román fotóművészet pionírjává vált.
Sokrétű tevékenységet fejtett ki, sokat utazott. A világ első hadifényképészei egyikének tartják, a krími háborúban (1853–1856) fényképezett a hadszíntér mindkét oldalán.
Bukarestben élt, ahol udvari festőként és fényképészként ötven év alatt öt román uralkodót szolgált. 1859 decemberében ő készítette el Alexandru Ioan Cuza első fejedelmi címerét. Neve összekapcsolódott 1860-ban a Bukaresti Magyar Közlöny című lap megjelenésével.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés


Mint a román fotográfia napja is jelzi, Szathmáry Pap személyét és munkásságát magáénak érzi a románság, mint ahogy a magyarság is számon tartja, személye kapcsot képez a két kultúra között. 
A kiállítás beharangozójából tudjuk, hogy az egykori Szászavinc (Érchegység) település helyén a romániai iparosítás következményeként történt ökológiai katasztrófa után előbb egy településcsonk keletkezett, majd folyamatosan tűnt el. Végül az egykor magasan a falu fölött egy domboldalon álló templom tornyát is elnyelte a zagytározó. Ezt örökítette meg Balási Csaba a bukaresti kiállításon bemutatott Egy templom halála című sorozattal. A sárgás, vöröses kénsavas zagytározó fantasztikus színei, azok tónusai – mintegy tájképek – hívják fel a figyelmet a borzalmas ökológiai katasztrófára, egy település halálára. A Csíkszeredában élő és tevékenykedő Balási Csaba 1978-tól tagja a Romániai Fotóművészek Szövetségének, alapító tagja a Hargita Fotóklubnak. A sajtófotózás terén is letette névjegyét, de a nevéhez fűződik a gyergyószárhegyi művésztelep életének dokumentálása 1980 és 2000 között. 2003-ban a FIAP (Federation International de L’Art Photographique) a Fotóművészek Nemzetközi Szövetségének Művésze, AFIAP, 2006-ban pedig a Fotóművészek Nemzetközi Szövetségének Kiváló Művésze, EFIAP címmel tünteti ki. Számos nemzetközi alkotói szervezet, közösség tagja, nemzetközi fotókiállításokon több mint 1200 fotója szerepelt a világ öt kontinensén.
A bukaresti tárlatot Eugen Negrea, a Romániai Fotóművészek Egyesületének (AAFR) elnöke és Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere nyitotta meg, a kiállítás február 14-ig tekinthető meg.
 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!