A fényképezés alapjaitól a modern technikáig
A romániai fotográfia napját ünnepelték szombaton Gyergyóalfaluban. A Gyergyói Fotóklub és a helyi Petőfi Sándor Művelődési Központ rendezvényén az ország első fotográfusára, Szathmáry Pap Károlyra emlékeztek, fényképezőgép-bemutatóval várták az érdeklődőket, akik az egyik legegyszerűbb képrögzítési módszert, a cianotípiát próbálhatták ki.
A romániai fényképezés úttörőjének, Szathmáry Pap Károlynak a születésnapján vártak kicsiket-nagyokat a gyergyóalfalvi Petőfi Sándor Művelődési Házba, hogy a tematikus nap által közelebb kerüljenek a fotózás világához, történetéhez, módszereihez.
Bota-Munzlinger Noémi a Gyergyói Fotóklub tagjaként ismertette Szathmáry Pap Károly életútját, aki a dagerrotípia eljárásával készítette fotóit, dokumentálta a krími háborút, majd királyi fotós lett. Borbély-Bartis Árpád, a klub egyik alapító tagja közel hetven darabból álló, száz évet felölelő fényképezőgép-gyűjteménye által ismertette a képrögzítés technikájának állomásait.
Az eseményen a gyermekek számára is érdekes programponttal készültek a szervezők: megismerhették és kipróbálhatták a cianotípiát Jakab Lóránt fotós segítségével. Az eljárásban előre érzékenyített papírral, úgynevezett képnyomattal dolgozva a fény hatására kék, sziluettszerű, 3-4 árnyalatos kép rajzolódott ki a papíron, lehetőséget adva egyedi, kézzel készített fotográfia alkotására egyszerű módon.
Az emléknap részeként Hátszegi Csaba, a Homoród Fotóklub elnöke Számvetés – válogatás évtizedek képeiből című kiállításának megnyitóján is részt vehettek az érdeklődők.