A Free Camp sikersorozata
A csíkszeredai Free Camp alkotótábor idei terméséből először Bukarestben nyílt kiállítás minap. A Hargita Megyei Kulturális Központ és a Cultura Nostra Egyesület által szervezett, Botár László képzőművész nevével fémjelzett tábor és vándorkiállítás nevet és rangot szerzett magának fennállása húsz esztendeje alatt, beépült nemcsak a székelyföldi, de a hazai és a környező országok művészeti körforgásába.
Az idén nyáron nyugalomba vonult Botár László nem tétlenkedik, folytatja önként vállalt művészetszervezői munkáját, ennek eredménye a november 4-én a Bukaresti Fővárosi Könyvtár kötelékébe tartozó Artoteca Galériában a Romániai Képzőművészek Szövetsége (UAP) szakmai-művészi felügyelete alatt működő kiállítótérben nyílt kiállítás. Noha a szakmai szervezet nemrégiben vette át a galéria vezetését, örömmel vállalták a Free Camp és az Artoteca közötti eredményes együttműködés folytatását, eladdig, hogy a tárlatot maga a szervezet elnöke, Petru Lucaci nyitotta meg Liviu Nedelcu alelnök társaságában.
Botár László kiemelte a vendéglátók nyitottságát, fogadókészségét és a kiállítás szervezésében tanúsított professzionalizmusát, azt, hogy kisfilm készült az alkotóművészekről és alkotásaikról, s örömmel nyugtázta azt is, hogy a megnyitót élőben közvetítették az online térben. S elmondta, mekkora meglepetés volt számára, mikor felfedezte egyik alkotását a könyvtár igazgatója, Ramona Mezei irodájában. Mint mondta, tudomása volt arról, hogy az intézmény gyűjteményében több Free Camp-es alkotótól van munka, de nem gondolta volna, hogy ennyire becsben tartják.
Botár László beszámolt arról is, hogy a vándorkiállítás következő állomása a Ploiești-i Művészeti Múzeum, Mikulás napján a tervek szerint Mircia Dumitrescu akadémikus nyitja majd meg a kiállítást Orbán Annamária társaságában. S közben folynak a jövő évi tábor előkészületei – bocsátotta előre a szervező képzőművész.
Kiállító művészek: Florina Breazu és Inga Edu a Moldvai Köztársaságból, Budaházi Tibor és Kántor József Magyarországról, Fazakas Csaba Ausztriából, ChaRyong Ko Dél-Koreából, valamint itthonról Mircia Dumitrescu, Kentelki Gábor, Orbán Anna-Mária és Botár László.
A bukaresti kiállítás és annak kedvező fogadtatása jelzi, hogy térségünkben születnek mindenhol érvényes értékek, azt, hogy akarattal, kitartással és elkötelezett munkával meg lehet találni a más kultúrákkal való kapcsolódási pontokat, mint ahogy a peremhelyzetből adódó hátrányokat is le lehet gyűrni, megtalálni a perifériából a centrum felé vezető utat.