Ütős terv: új jégpályák épülnek
A helyi közösségek sportéletének fellendítése érdekében, ezen belül a jégkorong népszerűsítéséért, célzottan pedig az utánpótlás-nevelés támogatására sátortetős mobil műjégpálya épül Csíkszentsimonban és Gyimesközéplokon. A beruházás még a tervezési fázisban van, de a kezdeményezők szerint ősszel már használatba lehet venni a két új létesítményt, amelyek együttes, magyar állami pénzalapokból finanszírozott értéke mintegy 2 millió euró.
Óriásjárásban kezdi idén a kötelékébe tartozó kilenc székelyföldi alközpont közül kettő: az Alcsík SK és a LOKI SC infrastruktúrájának fejlesztési gyakorlatát a Székelyföldi Jégkorong Akadémia – aminek eredményeként lapunk értesülései szerint Hargita megyében két új ballontetős mobil jégpálya épül meg. A célirányos beruházásra azért van szükség, mert az alcsíki, illetve gyimesi alközpontban pallérozódó gyermekek másfél-két óra jeges edzésért legalább ennyit vagy többet kényszerülnek utazni, általában a csíkszeredai vagy csíkkarcfalvi műjégpályákhoz, de van, hogy Kézdivásárhelyre.
Nemcsak infrastruktúra, szakemberek is
Az akadémia és az érintett térségek polgármesterei hosszú előzetes egyeztetést követően, stratégiai szempontok mentén döntöttek úgy, hogy a csíkszeredai Molnár Lajos Műjégpályához hasonló pályákat létesítenek Gyimesközéplokon és Csíkszentsimonban – Alcsíkon például több lehetséges helyszín is felmerült, végül a kisrégió szívében található település mellett döntöttek.
– A Székelyföldi Jégkorong Akadémia kötelékében két alközpont, a LOKI SC és az Alcsík SK is korszerű, az időjárási körülményektől függetlenül üzemelő műjégpályákon tarthatja majd a jégkorongedzéseket, anélkül, hogy ehhez a fiatalok nagy távolságokat kellene megtegyenek – nyilatkozta Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes, a jégkorong-akadémiát működtető Mens Sana Alapítvány elnöke. Hozzátette: a jégpályák építésével a más térségekben működő alközpontokhoz hasonló körülményeket szeretnék biztosítani a Gyimesekben és Alcsíkon is a jégkorongsport-utánpótlás számára. Az infrastruktúra kiépítése mellett ezért edzőket és mentorokat is biztosít az akadémia az alközpontok számára.
Stratégiai szempontok mentén választottak
Tánczos Barna lapunk érdeklődésére kifejtette, a települések földrajzi fekvése, a helyi terepfeltételek elemzése és költséghatékonysági szempontok mentén döntöttek úgy, hogy a két mobil jégpályát Gyimesközéplokon és Csíkszentsimonban építik fel, tekintettel arra, hogy ez a két helyszín a környékbeli településeken élők számára könnyen és rövid időn belül elérhető.
– Bár a felsorolt szempontok alapján a két legmegfelelőbb helyszín ez a két település, továbbra is támogatunk másokat is, akik jégkorong-infrastruktúra kialakításán gondolkodnak. Mindkét pályára van finanszírozásunk, és jelenleg az engedélyek beszerzése, illetve a technikai előkészítés fázisában vagyunk. Ha ezekkel megvagyunk, elkezdjük az építkezést – összegzett Tánczos.
Mintegy tízmillióra becsülik a beruházást
Balázs Bécsi Zsolt, a Székelyföldi Jégkorong Akadémia gazdasági koordinátora a mobil jégpályák költségeire vonatkozóan nem tudott pontos összeget mondani – mint mondta, az engedélyek, a tereprendezés, az infláció és más faktorok miatt a költségek változhatnak a hasonló elven épített korábbi pályák költségeihez képest.
– Nyilván rendelkezünk tapasztalatokkal mobil jégpályák létesítése kapcsán: azok összköltsége nagyjából 800 ezer euró, de a jelenleg tervezett két pálya költsége 900 ezer és egymillió euró (ötmillió lej – szerk. megj.) között mozog. A műjégpályákhoz elengedhetetlen a hűtőberendezés, fagyasztórendszer, gumiszőnyeg és a jégcsiszoló – rolba – megvásárlása, illetve ott, ahol nincs konténeröltöző, ilyen beszerzése is szükséges. Emellett fontos a megfelelő szintű közművesítés és áramszolgáltatás megléte, mert a jégkészítéshez víz és a nagy kapacitású rendszer üzemeltetéséhez áram kell. Gázra is szükség lesz, Csíkszentsimonban kiépült a gázhálózat, Gyimesközéplokon pedig gáztartály telepítésével oldjuk meg ezt. A nyáron mindkét helyszínen szeretnénk elkezdeni a beruházásokat, és várhatóan még az ősz folyamán átadjuk üzemeltetés céljából az önkormányzatoknak a létesítményeket – közölte Balázs Bécsi Zsolt. Hozzátette: a pályák építési költségeit a magyar kormány nemzetpolitikai stratégiájának megvalósítását elősegítő Bethlen Gábor Alapból finanszírozzák.
A gazdasági koordinátor továbbá kiemelte: a beüzemelést követően az önkormányzatok, egyesületek, illetve helyi cégek közösen vagy külön-külön üzemeltethetik a sátortetős jégpályákat. Az üzemköltség számos tényezőtől függ, például, hogy hányan bérlik a pálya szabad kapacitását, hányszor van közkorcsolyázás, milyen nyitva tartassál üzemel, az időjárási tényezők és egyebek.
A sportág és az ország profitál
Minekutána az utánpótlásnevelés a sportág jövőjének egyik kulcskérdése, nyilatkozatot kértünk Nagy Attila Ferenctől, a Román Jégkorongszövetség elnökétől. Úgy fogalmazott: miden egyes új jégpálya a sportág fejlesztését és bővítését jelenti, és minél nagyobbak a számok, tehát minél több gyermek jégkorongozik, annál nagyobb az esély, hogy az ország ebben a sportban a világ elitjéhez csatlakozhasson.
A működtetéshez együttműködés is kell
Az érintett települések és egyesületek vezetőit is megkerestük. Kozma István, Csíkszentsimon polgármestere kifejtette, náluk volt ilyen célra megfelelő helyszín: a helyi futballpályával szembeni terület, amely egykor az útügy telephelye volt.
– Szívesen adunk helyet a jégpályának, állunk a feladat elé, ugyanakkor tisztában vagyunk vele, hogy a szomszédos településekkel együttműködve meg kell találjuk a jégpálya fenntartásához szükséges anyagi forrásokat is, mert egyelten önkormányzat számára költséges az üzemeltetés. Vannak erre jó példák, és bízom az együttműködésben. Az üzemeltetésre vonatkozóan számítást még nem végeztünk, de az iskolák koriprogramja és a többi önkormányzat hozzájárulására is számítunk a későbbiekben. Első körben azonban az építésre koncentrálunk – nyomatékosította az elöljáró. Hozzátette, Csíkszentsimon rendelkezik némi jégkorong-múlttal, ugyanis az 1950-es években a helyi szeszgyár működtetett csapatot, így most visszatérhet ez a sportág a közösség életébe.
Balla László, a LOKI SC egyesület alapító elnöke kifejtette: pár évvel ezelőtt kezdődött a jégkorongmozgalom a Gyimesekben, 2021-ben vásároltak 12 ezer lejért egy fóliát, amit akkor a műfüves focipályára terítettek le, és arra öntöttek először jeget. A rá következő évben egy használt palánkot is vásároltak 70 ezer lejért, és 2023-ban elindították az egyesület jégkorong szakosztályát LOKI Hoki néven, és csatlakoztak a Székelyföldi Jégkorong Akadémiához.
– Jelenleg az akadémia biztosítja a gyermekek utaztatását és a szakembereket egyesületünk számára. A jégpálya Gyimesközéplokon, Hidegségben épül, a jelenlegi szabadtéri pálya helyére, ahol már korszerű, zuhanyzóval is felszerelt öltöző található – közölte Balla László.