Hirdetés

Télen is népszerű az üdülés

Egyre nagyobb divatja van térségünkben is a téli üdü­lés­nek, legyen az síelés, well­ness­ki­kap­cso­ló­dás vagy távolabbi, tengerparti utazás. Milyen trendek kör­vo­na­la­zód­nak a téli szabadidő eltöltésének tekinteté­ben, hogyan találkozik a ke­res­let a kínálattal? Mennyire befolyásolja a háború közelsége az utazási kedvet, illetve melyek a legnépszerűbb külföldi célpontok? Ezekre a kérdésekre kerestünk válaszokat szakemberek segítségével.

Boncina-Székely Szidónia
Becsült olvasási idő: 7 perc
Télen is népszerű az üdülés
Utasterminál. Növekedik a távolabbi úti célok népszerűsége Fotó: Hadnagy Éva

Románia viszonylatában nem beszélhetünk beutazó sí­tu­riz­mus­ról, több tényező miatt: a sípályák a klímaváltozás miatt évről évre később üzemelnek be, az energiaspórlás miatt nem kezdik el időben a hóágyúzást és a pályák előkészítését. Kivétel a Madarasi-Hargita, ahol különleges mikroklíma van. Az ország nagyobb sípályái – a Brassópojána, Sinaia és Predeal – pedig a felvonórendszereik miatt nem annyira vonzóak, hiszen sokat kell várakozni, és a szálláshelyek is néhány esetben szétszórtan találhatók. Ezért sokan inkább a külföldi síparadicsomokat választják, többnyire Ausztriában, Franciaországban és Olaszországban, itt viszont a jelentősen megemelkedett árú síbérletekkel kell számolni – vázolta meglátásait László Endre, a Székelyföldi TDM Klaszter vezetője.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

Sí és wellness

Hangsúlyozta: a téli turisztikai kínálat nem merül ki a síelési lehetőségekben, sokan wellness-szolgáltatásokra vágynak, és ezt meg is kapják. 

– A turisták szemszögéből nézve nagyon fontos, hogy legyen aktivitás, kikapcsolódási lehetőség és megfelelő környezet. Sokan választják a Bálványos Resortot, a Lobogót, de a gyermekeknek szóló sítáborok és a bobpályák is rendkívül népszerűek

– tette hozzá László Endre.
Egy másik fogyasztói réteg a téli időszakban inkább a tengerparti élményeket, a napfénnyel és meleggel való feltöltődés élményét keresi.

– Nagyon népszerűek a távol-keleti üdülések

– Ázsia, Mauritius, a Seychelle-szigetek, Dubai, és a toplista elejére visszakerült Thaiföld is. Most már nyitott Srí Lanka is, Egyip­tom, Tunézia, Zanzibár is nagyon népszerű és divatos desz­ti­ná­ció. Második éve van jelen a kínálatban egy új úti cél, a közel-keleti Omán Szalála üdülőtelepe, ahová direkt járat indul. Aki nem vágyik messzire, vagy nem engedheti meg magának, Magyarországon, a határhoz közel számos wellness üdülési lehetőséget talál, Hajdúszoboszlón, Gyulán, Szegeden – mondta a turisztikai szakember.

Hadnagy Éva
Utasszállító gép. Szárnyaló igények

Időben foglalnak

Aki nem utazik most, de már készül a nyárra, januárban foglalja le kedvezményesen a tengerparti nyaralását a júliusi-augusztusi hónapokra.

– Az akciók január végén lejártak, de elkezdődtek a sí­u­tak: Franciaország, Olaszor­szág, Szlovákia, Csehország a legkedveltebb célpontok, de sokan keresik a hazai sí­köz­pon­to­kat is

– mondta lapunk érdeklődésére Bihari Márta, a szé­kely­ud­var­he­lyi He­don Express Utazási Iroda képviselője.
Sokan érdeklődnek a velencei karnevál iránt is, és mindig van, aki csoporttal szeretne utazni, számukra szerveznek Egy­ip­tom­ba, Rómába és Bar­ce­lo­ná­ba kirándulásokat a nyár be­kö­szönte előtt.
Az árak változóak: aki Olasz­or­szág­ban síelne, 6 éj­sza­kás szál­lás­sal, re­pü­lő­út­tal és sí­bér­let­tel járó csomagot vá­laszt­hat 850 és 1500 euró kö­zött; Szlo­vá­ki­á­ba viszont már 700 eurótól megkapja ugy­a­nezt a szolgáltatást. 
Februárban Egyip­tom­ba szó­ló utazási csomagot aján­la­nak, amely két főre 1400 euróba kerül teljes ellátással, repülőúttal és két programmal. 
A ve­lencei karneválra háromnapos utat szerveznek 350 eurótól kezdődően.

Nem tántorít el a háború

– A kirándulni, utazni vágyókat a háborús helyzet csak a kezdetekben tántorította el céljuktól, mára megszokottá vált, kevésbé érződik a félelem. Inkább a külföldi turisták részéről tapasztalható megtorpanás: minél távolabb élnek, nehezebben értik meg, hogy bár van Romániának közös határa Ukrajnával, nincs közvetlen fenyegetettség. Az utazások tekintetében viszont az infláció és a gazdasági válság hatása érződik

– tette hozzá László Endre. 
A belföldi turisztikai kínálatban jelentős helyet foglalt el Borszék: az országos érdekeltségű üdülővárosban tavaly megnyitott kezelő- és wellnessközpont jelentősen megnövelte az ide érkező turisták számát.
Cotrigășanu Cristina, a helyi turisztikai iroda munka­tár­sa elmondta: a téli időszak­ban a sípálya és a well­ness­köz­pont, valamint a gyógy­ke­ze­lé­sek vonzzák Bor­szék­re a turistá­kat. Hétvégén, vakációs időszakban, szabadnapok alkalmával érkeznek többen, ilyenkor a szálláshelyek teljes kapacitással működnek. Az elmúlt év január-júliusi idő­sza­ká­ban az Országos Sta­tisz­ti­kai Hivatal adatai szerint a vendégéjszakák száma meghaladta a 21 ezret Bor­szé­ken. Az üdülővárosban a legolcsóbban két főre 140 lejért foglalhatunk szállást, négycsillagos villában pedig 430 lej reggelivel a két főre számított ár. 
A Fontana Gyógy­für­dő fedett medencéinek, fitnesz­ter­mé­nek és szaunáinak hasz­ná­lata három órára hatvan lejbe kerül felnőtteknek és harminc lejbe gyermekeknek, hat év felett. A korlátlan, egész napos jegy 110 lejbe, gyermekeknek pedig 55 lejbe kerül. 
A szakrális fürdőt egy órára 15 lejért lehet igénybe venni hétfőtől csütörtökig, a péntek–vasárnapi időszakban pedig 25 lejért. 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!