Hirdetés

Segítség magyarul

Bő egy hét alatt már több mint tíz személy fordult a frissen elindított Női Jogvédő Ügyelethez. A programban az erdélyi magyar nőknek segítenek anyanyelvükön, ha bántalmazás, jogsérelem, diszkrimináció éri őket, vagy jogi ügyekben vannak kérdéseik. A nőknek biztosítják az anonimitást, a kérdéseket e-mailben vagy telefonon is meg lehet fogalmazni.

Asztalos Ágnes
Becsült olvasási idő: 4 perc
Segítség magyarul
Hiánypótló szolgáltatás. Sokan nincsenek tisztában a jogaikkal, ebben nyújtanak segítséget Fotó: ingimage.com

Szeptember közepén jelentette be Csép Éva Andrea Maros megyei RMDSZ-es képviselő, hogy elindult a Női Jogvédő Ügyelet, amely egy marosvásárhelyi ügyvéddel, Kovács-Mester Szömérrel közösen működteti a szolgálatot, képviselői irodáján keresztül. A főleg munkaügyekkel, családjogi és szociális ügyekkel foglalkozó politikus elmondta, hogy az elmúlt hét év során, amióta parlamenti képviselő, azt tapasztalta, hogy női képviselőként találták meg nagyon sokan. 

– Azért hangsúlyozom hogy női képviselő, mert gyakran szembesültem a fogadóóráimon azzal, hogy „végre egy nőnek el tudom mondani, mert tudom, hogy egy nő jobban megérti a problémámat”. Olyan nőket érintő ügyekkel találkoztam, amiket a zászlómra is tűztem, és az elmúlt években igyekeztünk megoldásokat is találni, mint a nők elleni erőszak, a családon belüli bántalmazás minden formája, munkahelyi zaklatás és diszkrimináció, válás utáni gyermekelhelyezés stb.

– magyarázta Csép Éva Andrea.

Csép Éva Andrea/Fb
Segítenek a bajban. Sokan nem ismerik a jogaikat


A Női Jogvédő Ügyelet egy, az eddigieknél is kézzelfoghatóbb segítség a magyar nők számára. A politikus ismeri a jogszabályokat, a kezdeményezésben partner Kovács-Mester Szömér pedig tárgyalótermi tapasztalattal rendelkező büntetőjogász, és egymást kiegészítve szeretnének hatékony segítséget nyújtani a hozzájuk forduló nőknek. 

– Nem tudjuk helyettük meghozni a döntést, hogy lépni kell. De azt látom, hogy nem ismerik a nők a jogaikat, és gyakran kerülnek kiszolgáltatott helyzetbe. Nem tudják sokan például, hogy ha beteg a gyerekük, mire jogosultak, a munkába visszatérő szoptatós kismamának mi jár, vagy hogy a várandós nő kérheti a munkavállalótól, hogy ne dolgozzon több váltásban. Rájöttem, hogy ez csak a jéghegy csúcsa, mert a hozzám forduló nők már fel merték vállalni, hogy gondjaik, nehézségeik vannak, de vannak, akik nem mernek beszélni, de olvasnak és igyekeznek tájékozódni, és nagyon hasznos lehet nekik is, amit mi el tudunk mondani

– mondta a képviselő. Ezért indították el az ügyeletet, hogy az anyanyelvükön tudjanak a jogi kérdésekben válaszokat adni a nőknek, hiszen gyakran a román nyelv nem megfelelő ismerete is akadály a tájékozódásban.
Csép Éva Andrea hangsúlyozta, hogy a Női Jogvédő Ügyelet nem egy segélyvonal, nem azonnali segítség, hanem az e-mailben vagy telefonon feltett kérdésekre az ügyvéd segítségével megpróbálják meg­találni a legjobb megoldást, és tájékoztatnak. 

– Azért gondoltam, hogy két felületet is biztosítunk, mert van, aki könnyebben le tudja írni a problémáját, de van, akinek sokkal könnyebb elmondani. Ha telefonon hívnak, minden hétköznap 9–16 óra között a kollégáim feljegyzik a panaszt, a kérdést, ha megvan a válasz, visszahívjuk, az e-mailekre pedig igyekszünk minél hamarabb válaszolni

– részletezte a szolgáltatást a képviselő. Kiemelte még, hogy ezek a kérdések sokszor kényesek, ezért teljes névtelenséget biztosítanak.
Csép Éva Andrea elmondta, hogy további tervei is vannak ezen a téren: a még szélesebb körű tájékoztatás érdekében kis maketteket, szórólapokat készítenek, amelyek gyakori családjogi, nő- és gyermekjogi kérdéseket tisztáznak, mint például mit kell tenni, ha a szomszédban családon belüli erőszak zajlik. Egy honlap terve is ott van a tarsolyában.
Megtudtuk, hogy indulása óta már tíznél is több nő fordult a Női Jogvédő Ügyelethez. A szolgáltatás elérhető a noijogvedougyelet@rmdsz.ro e-mail-címen, vagy a 0725–109757-es telefonszámon. Kérdezhet, konzultálhat, segítséget kérhet bárki, aki úgy érzi, hogy valamilyen jogsérelem éri, vagy csak kérdése van a következő területeken: nők elleni bántalmazás, családon belüli erőszak, szexuális zaklatás, válás, gyermekelhelyezés, munkahelyi diszkrimináció, nemi diszkrimináció, munkaszerződések, gyereknevelési támogatás, családjog és gyerekjog.
 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!