Padlógázra várva
Bár a gázüzemű autóbuszok tankolásához szükséges töltőállomás elkészült, az engedélyeztetési folyamatok csúszása miatt az illetékesek nem látnak esélyt rá, hogy az őszi iskolakezdés előtt elindulhat az új buszokból álló flotta. Így a járművek továbbra is a lassan teljesen elkészülő telephelyen várják – közel két éve –, hogy a rendeltetésüknek megfelelően kiszolgálják a hargitai megyeszékhely tömegközlekedését.
A Csíkszereda szempontjából stratégiai beruházásnak számító Akác utcai autóbusz-telephely mára szinte teljesen elkészült – igaz, építése nem zajlott zökkenőmentesen. A kivitelezési szerződését még 2023 júliusában írta alá a város a Tectum Company Rt.-vel. Bár az új depó kezdetben látványosan haladt, s az elképzelések szerint már tavaly nyáron a buszoknak is szolgálatba kellett volna állniuk, több váratlan akadály miatt a folyamat elhúzódott.
Derült égből statika
A telephely kiépítését a vizenyős talaj, illetve a helyszínen felújítandó régi épületegyüttes rossz statikai állapota is hátráltatta – a munkálatok megkezdése után derült ki, hogy vasbeton tartószerkezetük a vártnál rosszabb állapotban van, jelentős megerősítést igényel. Mint korábban erről Bors Béla, Csíkszereda alpolgármestere lapunknak beszámolt, „kiderült, hogy a javító- és szerelőműhely tartóoszlopai nem felelnek meg a biztonsági követelményeknek, ezért szükséges azok megerősítése. Ez a feladat azonban nem szerepelt az eredeti szerződésben, így új pályázat kiírása vált szükségessé a kiegészítő munkálatok elvégzésére”.
Kulcsrakész töltőállomás indulásra vár
Bár a vártnál lassabban, de elkészült az új buszgarázsok alapozása, szerkezete, kiépítették a víz- és szennyvízhálózatot, és végleges helyére került a töltőállomás is. A depó a város új, sűrített gázzal (CNG) működő buszflottáját szolgálná ki, „amire nagy szükség van, mert lassan nem tudunk meglenni a jelenlegi elavult buszparkkal” – jegyezte meg korábban érdeklődésünkre Demény Attila, a városi tömegközlekedést is irányító Csíki Trans Kft. igazgatója.
A létesítmény négy egységből áll. Az egyik az úgynevezett kogenerációs központ, amely gázból állít majd elő villamos és hőenergiát, amit az intézmény épületeinek energiaszükségletére fordítanak majd. A másik blokk lesz a huszonnégy beállós garázs, amely a huszonhárom megvásárolt gázüzemű autóbusz éjjeli parkolója. A huszonnegyedik boksz a buszpályaudvar bérelhető kerékpárjainak fog téli „menedékül” szolgálni. A harmadik egység maga a gáztöltőállomás, és a negyedik egy kilenc férőhelyes, féktesztpaddal, rázópaddal, futószögállítóval, gumizóval, hidraulikus emelővel rendelkező szerelőbázis. Egy további épület szolgál a járművek tisztítására, takarítására, irodáknak, öltözőknek.
Némi buszológia
A Csíkszereda számára legyártott és leszállított járművek 36 férőhellyel rendelkeznek: 1 sofőr, 16 ülőhely és 20 állóhely. Az alpolgármester szerint „ezek a modern buszok környezetbarát megoldást kínálnak és hatékonyabbá teszik a közlekedést”.
A buszokat Újvidéken gyártotta a FENIKSBUS Kft. IVECO-alvázra, vagyis az olasz alapokra épített buszok végleges formájukat Szerbiában nyerték el. A 23 busz több mint 26 millió lejbe került áfa nélkül. 2029. február 18-ig érvényes garancia van rajtuk, biztosítva ezzel a karbantartások és javítások lehetőségét. A gázüzemű buszok választását egy 2018-as előtanulmány indokolta, amely megállapította, hogy a gázhajtású járművek gazdaságosabbak és fenntarthatóbbak a város számára, mint az elektromos buszok. A dokumentum szerint a gázüzemű járművek üzemeltetése egyszerűbb és költséghatékonyabb.
Végső simítások
Jelenleg a garázsépület szerkezeti munkálatai már túlnyomórészt befejeződtek: elkészült az alapozás, a kerítés, a fémszerkezetek, valamint beszerelték a garázskapukat és a szükséges közműveket – beleértve a víz-, villany- és fűtésrendszert is. A tetőn elhelyezett bevilágítók és a napenergiát hasznosító fotovoltaikus rendszer is a helyére került. A töltőállomás üzemkész: a buszokat a tartályokból töltik majd fel gázzal, és két pumpa áll rendelkezésre, amelyek mindkét oldalról lehetővé teszik a járművek egyszerű és gyors töltését. A tartályok kapacitása 5400 liter, ami a városháza közlése szerint biztosítja, hogy a buszok télen-nyáron zavartalanul működhessenek. A gáztartályok töltése automatikus, mivel a töltőállomás folyamatos kapcsolatban áll a gázvezeték-hálózattal. Ennek köszönhetően mindig rendelkezésre áll a szükséges üzemanyag, így a járművek folyamatosan üzemképesek lesznek.
A műhelyeknél az aknák betonozását, a belső falak felhúzását és a tetőtér szerkezeti munkáit is elvégezték. Az irodahelyiségek 80 százalékban már nyílászáróval felszereltek, és a közművek kiépítése is folyamatban van. Az autómosóban az alapozási munkálatok, a fémszerkezetek felállítása és az alsó betonpadló megöntése készült el. Az udvaron ugyancsak megtörtént a meglévő rétegrendek feltörése és az új rétegrendek lehelyezése, illetve az esővíz-, szennyvíz-, ivóvíz- és villanyvezetékek, valamint az aknák elhelyezése.
Jelenleg a műhelyben az álmennyezet szerkezetének felhelyezése, valamint az épület oszlopainak megerősítése zajlik. Az udvaron a gázvezetékek lefektetése, valamint az épületekből kijövő víz- és szennyvízvezetékek aknákra való rácsatlakoztatása történik. A garázs esetében a belső terek finiszmunkái, valamint a víz-, villany- és fűtésrendszer véglegesítése és a hálózatra való rácsatlakoztatása van hátra. A műhelyben következik a garázskapuk felszerelése, a hátralevő nyílászárók behelyezése, a fűtésrendszer kialakítása, a belső vakolás, festés, padló és mellékhelyiségek burkolása, valamint a berendezések szerelése. Az autómosóban a fémszerkezetek burkolása és a mosó beüzemelése képezik a folyamat következő lépéseit. Az udvarrendezés kapcsán a munkálatokat a föld alatti esővíztartály helyének kialakításával és a tartály behelyezésével folytatják, elhelyezik a végső rétegrendeket, majd következhet a fák ültetése, padok, biciklitárolók elhelyezése és a bejárati kapuk felszerelése.
Iskolakezdésre lesz üzemképes a rendszer
„A telephely befejezését a földgáz és az elektromos hálózathoz való csatlakoztatás követi. Ennek engedélyeztetése bonyolult, több hónapos folyamat. Eltökélt szándékunk, hogy lehetőségeinkhez mérten meggyorsítsuk az engedélyeztetési folyamatot, és az őszi iskolakezdésre forgalomba helyezzük a gázüzemű buszokat” – nyomatékosította érdeklődésünkre Bors Béla.