Nem ódzkodnak a közös lótól az önkormányzatok
Még korántsem teljes, de már számos szakaszon befejeződött a gyimesi települések: Gyimesfelsőlok, Gyimesközéplok és Gyimesbükk víz- és szennyvízhálózatának kiépítése – a százmillió lejes nagybefektetést jórészt az Anghel Saligny országos beruházási programból finanszírozták. Most, hogy a közműhálózat belátható időn belül elkészül, a három helység azon van, hogy közös szolgáltató céget hozzanak létre.
.jpg)
Nemcsak haszonélvezői, gazdái is lennének a gyimesiek a településeiken kiépülő víz- és csatornahálózatnak, ennek érdekében együtt alapított és működtetett közösségi fejlesztési társulást – ADI-t – hoznának létre.
Egy mégsem magától értetődő fejlesztés
A főként az Anghel Saligny kormányprogram, illetve a Vidéki Beruházások Finanszírozási Ügynöksége (AFIR) által finanszírozott közműberuházást még 2022-ben indították el, úgy, hogy arra a települések – Gyimesfelsőlok, Gyimesközéplok és Gyimesbükk – külön pályáztak. A teljes értéket tekintve 110 millió lejt elérő infrastrukturális nagyberuházás indokolt volt: mint a megkérdezett polgármesterek egybehangzóan kijelentették: „2025-ben már nem szabadna, hogy az ivóvíz- és szennyvízhálózat kérdése téma legyen”.
A Gyimesek összlakossága mintegy 13 500 fő, Gyimesfelsőlokon 3200, Gyimesközéplokon 5300, és Gyimesbükkön 5000 a lélekszám.
Haladnak, de még odébb a vége
Ambrus Andor, Gyimesfelsőlok polgármestere azt mondta: a víz- és csatornahálózat kiépítésének jó részét már befejezték: a földbe fektetett vízvezeték esetében a teljesítés 70, a szennyvízvezetékek esetében 60 százalékos. Erre az Anghel Saligny programból több mint 21 millió lejt kaptak, amihez közel 7 millió lej önrészt kellett hozzátenniük. Jelenleg így mintegy 32 kilométeres nyomtávon van vezeték a földben, és egy kisebb vízbefogó medencét és szennyvíztisztító állomást is megépítettek. Egyelőre ennyire volt pénzük, és a munkálatokat idén januárban átvették. Tavasszal a települést 9 kilométeres szakaszon átszelő országút mentén lefektetett vezetéknél elkezdődnek a rácsatlakozások, a mellékutcák háztartásai ezt követően kerülnek sorra.
Nehéz terep, felkúszó árak
Gyimesközéplok víz- és szennyvízhálózatának kiépítése 2023-ban indult, és eddig 21 kilométeren, a Hidegségpatakán, a megyei út mentén valósult meg. A projekt részeként egy szennyvíztisztító telepet és hat átemelő állomást is építettek. A hálózat bővítése a község többi részén tervezés alatt áll, amelynek részeként további négy átemelő építését tervezik.
– Az eddigi munkálatokat az AFIR-tól kapott 20 millió lejből finanszíroztuk, ehhez 3 millió lej önrészt tett hozzá az önkormányzat, mivelhogy az árak időközben emelkedtek
– tájékoztatott Gergely Károly polgármester. Azt mondta, hamarosan a többi falurészen, Borospatakán, Sötétpatakán, Kápolnáspatakán, Barackoson és Bükkhavason folytatják a bővítést, amit az Anghel Saligny kormányprogram 27 millió lejjel támogat, és újabb 3 millió lej önrésszel kell hozzájáruljon az önkormányzat. A projekt jelenleg tervezés alatt áll, és az már biztos, hogy négy átemelő állomás megépítésére is szükség lesz. A polgármester a legjobb megoldásnak azt látná, ha a Jávárdi patakot elterelnék, és egy ülepítőállomást, valamint egy tisztítóállomást építenének, ahonnan a vizet egy ötezer literes tartályban tartalékolnák. Mint mondta, a már meglévő, automata klórozóval ellátott vízgyűjtő tartályuk vizét bevizsgáltatta, és az eredmények megfelelnek az előírásoknak. Reményei szerint tavasszal már innen szolgáltatják a víz egy részét a lakosságnak.
.jpg)
Ahol már van saját szolgáltató
A gyimesbükkiek is másfél éve dolgoznak a víz- és csatornarendszer kiépítésével, amire az Anghel Saligny biztosít közel 25 millió lejt, amihez 2 milliós önrészt kellett rendelni. Ebből 16,5 kilométer szennyvízhálózatot építettek meg – mivelhogy már rendelkeztek ivóvízhálózattal –, és további 2 kilométer ivóvízhálózattal tervezik bővíteni meglévő rendszerüket. A kormányfinanszírozás az idei év végén jár le, addigra be kell fejezni a bővítést. A Bákó megyéhez tartozó településen már két éve saját szolgáltató cég működik, három alkalmazottal, jelezte Oltean Péter polgármester.
Külön építették, együtt működtetnék
Azt ma már mindenki elismeri, hogy a három gyimesi település esetében hasznosabb lett volna már az elején, még a tervezési fázisban egy nagy közös projektben gondolkodni, de ez az együttműködés akkor nem jött létre, így mindegyik önkormányzat külön vállalta a víz- és szennyvízrendszerek megpályázásának és kivitelezésének munkáját. Ennek megfelelően a három helység a továbbiakban is külön ivóvízellátó rendszerrel és szennyvíztisztító állomással rendelkezne, a működtetés tekintetében viszont együttműködnének, egy közös szolgáltatót hozva létre. Oltean Péter, Gyimesbükk polgármestere megerősítette, ő vetette fel lehetséges megoldásként a közös szolgáltató ötletét, mivel „Bákó száz kilométerre, Csíkszereda ötven kilométerre van Gyimesbükktől, a szomszédos településekkel való együttműködésen kívül más lehetőség nincs”. Gergely Károly középloki polgármester szerint ez kedvezőbb lenne a lakosság számára, mintha a nagy regionális víz- és csatornaszolgáltatónak adnák át a hálózatokat, mivel, mint megjegyezte, „a Harvíz Rt. túl magas árakkal dolgozik”.