Menni, de mivel?
Személyautó hiányában sokaknak nehézkes bejutni a városba Csíkpálfalváról, illetve Csíkcsomortánból. A helyiek szerint nagy szükség lenne menetrend szerinti járatra, a cégek viszont azt állítják, nem éri meg ilyet működtetni. A megoldást a metropoliszövezetben közlekedő elektromos buszok jelenthetnék, azokra viszont még várni kell.
A rendkívül alacsony utasforgalomra és a kihasználatlanságra hivatkozva szűnt meg a Csíkpálfalva községet Csíkszeredával összekötő autóbuszjárat 2020-ban. Bár a község három települése között iskolabusz biztosítja a diákok szállítását (Csíkpálfalva község a Pogány-havas Kistérségi Társulással közösen 8+1 személyes kisbuszt működtet), a helyiek több okból is hiányolják a városba tartó és a községen belüli buszjáratot is. Az egyik ilyen például, hogy gyógyszertár és orvosi rendelő csak Csíkpálfalván található.
A csíkpálfalvi és csíkcsomortáni lakosok évek óta csak saját autóval, a többi falubeli segítségével, taxival, vagy a csobotfalvi kultúrháznál városi buszra szállva tudnak bejutni a megyeközpontba. Csakhogy amint a helyiek mondják, taxira Csomortánból a városközpontig 40–50 lejt kell fizetni, a csobotfalvi kultúrházig pedig nagyjából három kilométert kell gyalogolni kivilágítatlan, a mezőt átszelő útszakaszon, ahol pásztorkutyák, medvék, farkasok jelenléte sem ritka. Minden megkérdezett hangsúlyozta, hogy nagy szükség lenne rendszeres buszjáratokra.
Áthidaló megoldások
A szintén Csíkpálfalva községhez tartozó Csíkdelne lakosainak helyzete annyival szerencsésebb, hogy Delnét érinti a Gyimesek felé közlekedő autóbuszjárat, mondta el érdeklődésünkre Ferencz Csaba, Csíkpálfalva polgármestere. A hivatal egyik kulcsfontosságú feladata a probléma megoldása, az elmúlt években több intézkedéssel is próbálkoztak, hogy az autóbuszjáratok a község mindhárom településén újraindulhassanak. Pálfalva Polgármesteri Hivatalának viszont mindössze közvetítő szerep jut, mivel a távolsági buszjáratok megszervezése és kiszerződése Hargita Megye Tanácsának feladata. A megyei önkormányzat 2020-ban és az azt követő években többször hirdetett is közbeszerzési eljárást az újraindításra, de egyetlen cég sem tett ajánlatot a távolsági tömegközlekedés működtetésére.
2020 végén a község csatlakozott a Csík Metropolisz Övezet Egyesülethez, amelynek egyik célja, hogy újjászervezve a tömegközlekedést, járműveket szerezzen be Csíkszeredának és peremközségeinek, esetünkben Csíkpálfalvának is. 2023 januárjában a város és tizenkét község pályázott, és nyert is 24 millió lejes támogatást erre a célra. Ebből az összegből egyebek mellett tíz elektromos buszt vásárolnak, melyek három tervezett útvonalon közlekednek majd. Ezek közül az egyik, a legrövidebb, a Csíkszereda–Csíkdelne–Csíkpálfalva–Csíkcsomortán–Csíkszereda útvonal lesz, így megoldódhat a jelenlegi probléma, és a körjáratok a községek közötti személyszállítást is biztosítják. Ellenben az elektromos buszok nem állhatnak szolgálatba addig, míg nem építenek kellő számú töltőállomást a városba és néhány vidéki településre.
Miért nem a Csíki Trans?
Az elektromos buszokat idén tavasszal vásárolják meg, amint megérkeznek, a szükséges engedélyek kiváltása és a működtető közbeszerzési eljárással való kijelölése után sikerül a legközelebbi településeket összekapcsolni a várossal, így a következő nagyjából két évben megoldás születhet – ismertette Bors Béla, Csíkszereda alpolgármestere.
A helyi tömegközlekedést biztosító cég nem pályázhat a megyei tanács kiírására, mivel a távolsági tömegközlekedés működtetésére nincs kapacitásuk, és egyes technikai feltételeknek sem felelnek meg az autóbuszaik, azok csak a városi tömegközlekedésre használhatók – állítja Demény Attila, a Csíki Trans Kft. igazgatója. (Ugyanakkor a vállalat menetrend szerinti, városi járatainak ötös, kék vonala a csíkszeredai vasútállomástól Fitódig megy, és a településen négy megállója van – szerk. megj.)
Pálfalva község településeivel az a gond – állítják az illetékesek –, hogy a magáncégeknek nem jövedelmező ilyen rövid távon ilyen kevés személyt utaztatni napi szinten, valószínűleg ezért nem jelentkeznek a közbeszerzésre. Kompenzációra állítólag lenne lehetőség Hargita Megye Tanácsa részéről, mivel a távolsági buszjáratok megszervezése és kiszerződése az ő feladatuk, de ennek procedúrája bonyolult.
Ellenpéldát is találunk a környéken: a várostól szintén öt kilométerre fekvő Csíkszentlélekre egy magáncég indít napi 8-8 járatot, két végállomástól, hajnaltól éjfélig. A tíz kilométeres útvonalon megállnak a fitódi eltérőnél, illetve Csíkszentléleken két és Csíkmindszenten négy helyen. A cég részéről azt az információt kaptuk, hogy a megyei tanács által kiírt útvonalat 2019-ben pályázták meg, folyamatosan működtetik a járatokat, amelyeket főként az időszakos (jegyes) és állandó (bérletes) ingázók használnak.