Korrupcióért nem, zsarolásért elítélték Mezei Jánost
Sem a gyilkostói 400 négyzetméternyi terület eladásában, sem a sikkasztásra való felbujtásban nem találta vétkesnek Mezei Jánost, Gyergyószentmiklós egykori polgármesterét a Marosvásárhelyi Ítélőtábla. A zsarolás vádpontban azonban elítélték, három év börtönbüntetést kapott, amelynek végrehajtását négy évre felfüggesztette a bíróság. Továbbá kártérítés fizetésére és közmunkára kötelezték. Az ítélet jogerős, Mezei elfogadja.
Pénteken a kora délutáni órákban tette közzé a Marosvásárhelyi Ítélőtábla a Mezei János egykori gyergyószentmiklósi polgármester ügyében hozott döntést. Több vádpontban is döntést hoztak. Mezeit többek közt korrupcióval vádolták, amiatt, hogy eladott 400 négyzetméternyi területet, amelyet a Monturist Kft. kezelt. A bíróság nem találta korrupcióban vétkesnek Mezeit, illetve ugyanígy felmentették a sikkasztásra való felbujtás vádja alól is. Utóbbival azért vádolták meg, mert házi őrizetbe vétele után arra kérte a városháza titkárnőjét, juttassa el hozzá az egyik tanácsülés jegyzőkönyvként rögzített videofelvételét.
A bírák azonban vétkesnek találták és elítélték Mezeit zsarolás miatt. A volt polgármester azzal fenyegette meg Virág Zsoltot, a Monturist Kft. akkori ügyvezetőjét, hogy ha nem mond fel, „sem dolgozni, sem élni nem fog tudni többet a városban”. Emiatt háromévnyi börtönbüntetést kapott az egykori elöljáró, amit a bíróság négy év felfüggesztett börtönbüntetésre változtatott. Mezeit öt évre eltiltják a közügyektől, és tízezer eurónyi erkölcsi kártérítést is fizetnie kell Virág Zsoltnak.
Mezei Jánost megdöbbentette a végleges ítélet, amely ellen fellebbezni nem lehet.
– Két alkalommal, Csíkszeredában és Marosvásárhelyen is felmentettek, akkor a bíróság úgy látta: ezek a tettek nem léteznek. Azt gondolom, a dokumentumok, felvételek, kivizsgálások alapján, a tanúvallomások nyomán a bíráknak látniuk kellett volna, hogy teljes mértékben ártatlan vagyok. Ezt nemcsak mondtam, hanem bizonyítottam is – fogalmazott megkeresésünkre Mezei János.
A felfüggesztett börtön és az erkölcsi kártérítés mellett egyébként hatvannapnyi közmunkára is ítélték Mezei Jánost, ezt a helyi kórháznál vagy mentőállomásnál köteles ledolgozni. Az ügyben a városháza korábbi titkárnője is érintett volt, őt sikkasztással vádolták, ám felmentette a bíróság.
A bírósági eljárás 2015 januárjában kezdődött, azóta Mezei egy hónapot börtönben ült, házi őrizetbe küldték két hónapra, másfél évet töltött hatósági felügyelet alatt, és több mint 110 bírósági tárgyaláson van túl.