Hamarosan eltűnhetnek a gödrök a Csalóka utcából – igaz, az aszfalttal együtt
Sok éve megválaszolatlan kérdés, hogy végül – ígérete szerint – „fokhagymát fog‑e ültetni” a Csalóka utca felmart aszfaltjának helyén Boda Elek Ferencz, a magánterületen kialakított út egyik tulajdonosa, vagy a terület „valamilyen csoda folytán” átkerül végül a város tulajdonába. Az ügyben tények és mendemondák kusza elegyét találtuk, és az alagút végén egyelőre csak feltevések és egy tizennyolcezer lejes kártérítési kamat tűnik fel.
Jogerős döntés született a Csalóka utca egy 13,5 áras szakaszának használati és tulajdonjogi ügyében, a bíróság a tulajdonos, Boda Elek Ferencz javára döntött – jelentette be még június 25-én, sajtótájékoztatón Székelyudvarhely polgármestere, Gálfi Árpád. A döntés az eredeti állapot helyreállítását írja elő, ami a polgármester szerint az aszfaltréteg mellett a közműhálózat mélyvezetékeinek eltávolítását is jelenti, így több környékbeli háztartásban megszűnne a víz‑, szennyvíz‑ és gázszolgáltatás. Továbbá az ítélet a végrehajtásig napi 100 lej késedelmi kamattal sújtja a városházát.
Villanyoszlop nőtt ki, flaszter bőrödzött
Felkerestük az utca lakóit: sokféle véleményt hallottunk, a közös pont az volt, hogy a kimeneteltől függetlenül kárvallottként látják magukat. Mind ismerik a helyzetet, hogy a városháza és az egyik területtulajdonos között évek óta éles vita van, utóbbi jelentette ki, hogy mindenáron visszaszerzi tulajdonát és „fokhagymát ültet bele” (egyébként azt állították, az utca egy másik, a Szentimre utcai szakasza is több személy tulajdonát képezi). Szerintük az utca 2016-os leaszfaltozása „váratlanul történt”, s míg az elején örültek neki, most inkább bosszankodnak.
– Egyik reggel biciklivel mentem dolgozni, még köves volt az út, hazafelé viszont már aszfalton jöttem. A területem határa jóval a kerítésen túl esik. Leaszfaltozták, hát jól tették, én is járok rajta. De aztán a villanyoszlopot mégis a kerítésen belül tették – panaszolta az egyik lakos. Kérdésünkre, hogy közműrendszer nélkül hogyan boldogulnának, azt mondta, sehogy – reméli, valamiképp megoldódik a helyzet.
– Tudjuk, hogy Boda fokhagymát szeretne ültetni ide, Gálfi a fát akarja gondmentesen eladni (a város erdőtulajdonából, a Kerekerdőről kitermelt fát itt szállítják el), csak mi a két szék között a földre esünk – mondta egy másik lakos.
Út, ami a magánterületek útvesztője
A megyei kataszteri ügynökség szerint összesen nyolc magánterület képezi a Csalóka utca nagyobbik szakaszát, míg a kisebbik része a város tulajdonába tartozik. Mike Levente korábbi önkormányzati képviselő, szintén Csalóka utcai lakos, azt mondta: a problémák a zonális rendezési terv (PUZ) elkészítéséig nyúlnak vissza, mivel az államosításból visszaszolgáltatott területek parcellázási tervét nem egyeztették össze az akkor frissen készített rendezési tervvel.
– A rendezési terv szerint az utca 14 méter széles, ám a közepétől hátrafelé elkeskenyedik, a keskenyebb szakasz, ami korábban mezei út volt, van városi tulajdonban. A magánterületeket már rég ki kellett volna sajátítsa a város, de valamiért nem tette. Most ennek az utca és talán más utcák lakosai is megisszák a levét – utalt Mike arra, hogy mivel a szennyvíz és az ivóvíz fővezetéke a peres területen halad el, egy másik utca lakosait is érintheti a vezetékek felszedése.
Mikét korábban vád érte amiatt, hogy miatta nem tudta Boda Elek Ferencz tulajdonost a városháza egy másik területtel kárpótolni. Szerinte azért ellenezte a területcserét, mert az precedenst teremtett volna a többi tulajdonos számára is. Szerinte a város ki kellett volna fizesse a tulajdonosoknak a területeik piaci értékét. Megjegyezte, az itt lakóknak korábban azzal a feltétellel adtak ki építési engedélyt, ha a területük 10%‑át átadják városi tulajdonba, csakhogy erre pontos szabályzó nem született.
Aszfaltozás ködben
A Csalóka utcára 2016-ban, Bunta Levente polgármestersége idején került aszfaltburkolat. Csakhogy a munkálatnak egyetlen irat sem őrzi a nyomát. Zörgő Noémi városházi szóvivő lapunknak elmondta: többször is átnézték a 2016‑os és 2015‑ös aktacsomókat, de nem találtak dokumentumokat a beruházásról. – 2015‑ben az utca még kövezett útként szerepel a nyilvántartásban, egy földgyaluval végzett munkáról van írásos dokumentum, aszfaltozásról nincs, és a következő év nyilvántartásában már egyáltalán nem szerepel az utca – közölte. Az aktuális helyzetről ugyanakkor megjegyezte, hogy a Szentimre utca felőli bejárattól nézve csak a jobb oldalon épült ingatlanok lakosainak kiadott építési engedélybe van belefoglalva, hogy azoknak engedélyezték a magánterületeken való átjárást, így a bal oldalon tulajdonképpen nem is építhettek volna a tulajdonosok.
Akkor is, ha „kés kerül a hátába”
Boda Elek Ferencz elmondása szerint számtalanszor fordult a polgármesteri hivatalhoz amiatt, hogy a 13,5 áras területe körüli nézeteltéréseket tisztázzák. Családjának több területe volt ott, amit a kollektivizáláskor elvettek – a felmenői kuláklistára kerültek –, majd miután visszaadták, újra elvették: az egyik telek a víztisztító állomás védelmi övezete, a másiknak egy része pedig utca lett. Ezeket az aktuális piaci áron ki kellett volna neki fizesse a hivatal, állítja, a városháza által cserében felajánlott „bokros kadicsfalvi terület” szerinte kevesebbet ért az ő területénél.
– Nem meggazdagodni akartam, csak azt kértem, ami jár. Még a felkínált területet is elfogadtam volna, ha nem akadályozzák meg és kezdenek el csúfot űzni belőlem az udvarhelyiek – fogalmazott Boda, aki szerint a többi érintett tulajdonosnak is perelnie kellett volna. – Ha más nem kért kártérítést azért, hogy a területeit ingyen használhatják, nem az én hibám – mondta. Közölte, már fenyegetést is kapott, hogy „a kés a hátába fog állni”, ennek ellenére ő követeli a jogerős ítélet végrehajtását.
Nincs mese, aszfalt sem lesz
Az ítélet végrehajtásáról Gálfi Árpád polgármestert is megkérdeztük, aki szerint nincs más út: el kell távolítani az aszfaltot az utca 107 méteres szakaszán. Tudatta, erre nem szükséges közbeszerzést kiírni, a feladatot a városháza műszaki osztályának munkatársai is elvégezhetik. Rákérdeztünk a közműrendszer elemeinek eltávolítására is, erre a polgármester azt mondta, a bírósági döntés nem tér ki arra, hogy a föld alatti vezetékeket is el kell távolítaniuk, így csak az aszfaltréteget fogják felszedni – de azt még nem tudják, mikor.
Lapunk ellenőrizte, a regionális vízszolgáltató által kibocsátott térkép szerint 14 háztartás maradna szennyvízhálózat, illetve 8 háztartás és két tűzcsap vezetékes víz nélkül, ha a vezetékeket fel kellene szedni a föld alól. Venczel Attila, a város főjegyzője közölte: a munkálatokat mihamarabb el kell végezniük, mivel már 18 ezer lejre rúg a kamat az ítélet végrehajtásának késlekedése miatt.